Mait Kraun • 17. juuli 2014 kell 11:20

Deflatsioonioht euroalal püsib

Eurotsooni inflatsioon püsis ootuspäraselt madalal tasemel, mida Euroopa keskpank (EKP) kutsub „ohutsooniks“. Toidu- ja mobiilside hinnad langesid, tubaka ja restoranitoidu hinnad tõusid, selgus raportist.

18 euroala liikmesriigi tarbijahinnad tõusid juunis 0,1 protsenti. Aastatagusega võrreldes tõusid euroala hinnad sama palju kui maikuus – 0,5 protsenti, näitasid Eurostati andmed.

Aastane inflatsioonimäär on EKP eesmärgist kõvasti allpool. Keskpank jahib veidi alla 2 protsendi jäävat inflatsiooni ning usub, et alla protsendine määr on majandusele deflatsiooniriski tõttu juba ohtlik. Alla ühe protsendi on inflatsioonimäär olnud juba eelmise aasta oktoobrist saati.

Pärast juunikuist intressimäärade langetamist rekordmadalale jättis EKP juulis määrad muutmata. Kommertspankade hoiuseintress muudeti juunis sootuks negatiivseks ning keskpank tegi selgeks, et on valmis deflatsiooni vältimiseks raha printima.

Juunis tabas deflatsioon euroala riikidest Kreekat, Portugali ja Slovakkiat. Üle 1 protsendilise inflatsioonimääraga riike oli viis.

Hetkel kuum