Enne töö, siis hüved

17. juuli 2014, 16:13

Enne tuleb usalduskrediiti koguda ning alles siis maksab tehase allahindlust oodata, teab Ala Talutehnika omanik August Paju.

Ala Talutehnika sündis soomlastega koos alustatud ärist, kuid põhjanaabrite huvid läksid Eesti partneri omast lahku ja nii jätkaski Paju omal käel, kirjutab 18. juuli Äripäeva rubriik Põllumajandus. Tänaseks on ta tõestanud end talunike, aga ka mitme tootja silmis, pälvides ainuesindusõigused.

"Tegelesime alul põhiliselt kasutatud masinate müügiga. Kuna teine osapool ei tundnud toona laienemise vastu huvi, tekkis mõte luua täiesti oma firma," meenutab Ala Talutehnika omanik August Paju, kes lõi ettevõte algusaegadel kahasse soomlasest koostööpartneriga. 20 aastat tagasi asutatud ühisettevõtmine kandis nime Põllumajandusmasinate Kauplus.

Kliendid panid suunda vahetama. Hiljem avanes tal võimalus osta endise majandi töökoja- ja kontorikompleks, nii asutas Paju aprillis 2005 ühe osanikuga OÜ Ala Talutehnika. "Algul tegelesin veel mõnda aega kasutatud tehnika müügiga, kuid kuna klientide huvi ajapikku selgelt vähenes vanemate seadmete vastu, tuli mõelda uue tehnika müümisele," sõnab Paju.

"Oleme loonud otsekontaktid mitmete tootjatega Euroopas, mis võimaldavad pakkuda klientidele optimaalset hinna ja kvaliteedi suhet. Samas jätkame mingil määral kasutatud talutehnika müüki, millega omal ajal alustasime," räägib ettevõtte juhataja Paju.

Kuna PRIA ei toetanud kasutatud tehnika soetamist, alustas Paju uute partnerite otsimist, tasapisi sai alguse uute masinate sissetoomine. "Leidsin häid partnereid Leedust ja Poolast. Leedus alustasin koostööd firmadega UAB Laumetris ning UAB Agroliux, Poolas Metal-Fach-i ning Expom-iga," jätkab Paju.

Staatuse eest makstakse usaldusega. Praeguseks on ettevõte nimetatud ettevõtete ainuesindaja Eestis. "Kuna piirid on avatud, on niinimetatud turusolkijaid palju. On ju võimalus ju minna ja osta sealsete diilerite platsidelt sama tehnikat käibemaksuvabalt ning omamata mingitki vastutust, seda siis siin edasi müüa," toob Paju välja valdkonna pahupooled.

Ta toonitab, et tehase esindajana peavad nad tagama müüdavale tehnikale varuosad, hoolduse ja garantii. "Seega on meil pidevalt laos tuhandete eurode eest varuosi, mida ei ole juhuslikel müüjatel. Ainuesinduse saamiseks tuleb teha eelnevalt pikaajalist koostööd ja saavutada usaldus."

Hüved tulevad hiljem. Kui koostöösuhted on alles alguses, ega ole võimalik end lepetest kinnipidamise või maksekindluse osas veel kuidagi tõestada, ei ole Paju sõnul ka mingit alust loota teiselt poolelt näiteks maksetähtaegade osas paindlikku suhtumist. Kuid kui usaldust on aga olnud võimalust pikaajaliselt kasvatada, muutub ajapikku kogu koostöö tingimused muutuvad soodsamaks ja lisanduvad näiteks tehase poolt tehtavad allahindlused. "Alles siis, kui usalduskrediiti on kogutud juba tõsisel ja arvestataval määral, tuleb alles kõne alla ainuesinduse küsimus," märgib Paju.

Laienemine oma raha eest. Põllutehnika müüja esindus on täna Valgamaal ja laienetud ei ole. Samas Paju sõnul mõtteid on. "Külastame erinevaid messe ja otsime uut kaubamärki, mida pole veel Eestis esindatud," sõnab ta. Kollektiiv on ettevõttel väike - töötajaid on kokku vaid viis. Samas on Pajul põhjust tunda heameelt ja pisut ka uhkust, et ettevõte tegutseb täiel määral omavahenditest ja ei ole tänaseni kasutanud pangalaenu.
August Paju on sündinud ja kasvanud maal ja põllumajandusega tuttav lapsepõlvest peale. "Oman ka ise talu ja põllumaad ja selleks vajaminevat tehnikat. Ka ümbruskonnas on ka põllumajandusega tegelevaid ettevõtteid," näeb Paju kõiges tervikut.

CV: Ala Talutehnika OÜ
Asukoht: Valgamaa
Asutatud: 2003
Omanik: August Paju
Valdkond: põllumajandustehnika müük
Töötajaid: 5

Käive 2013: 664 000 eurot (aasta varem 665 000)

Kasum 2013: 41 300 eurot (aasta varem 24 200)

KOMMENTAARID

Ka kallis tehnika laguneb
Talunik Viljam Kababen
Nende müüdav Poola päritolu tehnika on sobivaim keskmistele ja väiksemat tüüpi põllumajandusettevõtetele, neile vajalikule koormusele peavad need seadmed kenasti vastu. Kui tahta maailmaklassi, tuleb maksta kindlasti enam, kuid tema tüüpi väiketootjale on see hinna- ja kvaliteet parim.
Ära laguneda oskavad nii kallid kui odavad seadmed, mistõttu ei oskaks nö kallima ja keskklassi tehnika kvaliteedi osas vahet selgelt välja tuua. Meil on olnud neid igas hinnaklassis. Ala Talutehnikalt ostsime seitse aastat tagasi karjamaa äkke, mis peab vastu tänaseni. Mõned keevitused on vaja teisele vahel teha, kuid muidu saab sellega kõik tööd tehtud.

Garantiikirju ei pea kirjutama
OÜ Tulevik, Avo Tamm
Oleme koostööd teinud meie ettevõtte algusest peale, pea kakskümmend aastat. Oleme põllundustootja - liha ja piim. Seega veise- ja seakasvatus ning piimakari on meie ampluaa. Suuremalt jaolt oleme kõik oma tegevuseks vajaliku tehnika ostnud neilt ning, kuna koostöö on olnud sedavõrd pikaajaline, on see saavutanud sisuliselt sõbratasandi - tunneme August Pajuga tänaseks juba väga hästi - ütleksin, et garantiikirju me teineteisele enam koostama ei pea.
Mäletan aastaid tagasi juhust, mil ühe neilt seadmega oli mul mingeid küsimusi, kohtudes tegin ma neile ridamisi ettepanekuid, kuidas see masin tunduvalt efektiivsemalt toimida võiks. August Paju süvenes ja võttis asja südamega - selle tulemusel võttis tehas minu ettepanekuid kuulda ja uue mudeli puhul, millise neilt tellisin, olid need ettepanekud juba sisse viidud.
Seega oli meil võimalus osaleda tehase tootearendusprotsessis.

Äri algas esimesest pilgust
Taurius Putna UAB Laumetris juhatuse esimees

Meie 10 aastat kestnud koostöö on seni olnud ladus ning positiivne. Aia Talutehnika müüb ja esindab Eestis meie tooteid.
Võiksime meie koostöö algust peale esmast kohtumist kirjeldada kui "armastust esimesest pilgust" - tundsime, et tegemist on ettevõttega, kes tõepoolest teeb kõik endast oleneva, et meie tehast väärikalt esindada. Et neid saab usaldada. Kohtusime näitusmessil Riias. 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. July 2014, 09:51

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing