Kluge kaebab edasi

Alyona Stadnik 29. august 2014, 18:18

Krediidipanga nõukogu esimees Andrus Kluge ei nõustu tänase Tallinna Halduskohtu lahendis toodud hinnangutega ja kaebab otsuse kindlasti edasi. Kohus ei rahuldanud Andrus Kluge kaebust finantsinspektsiooni vastu.

Tallinna Halduskohus jättis tänase otsusega  Andrus Kluge kaebuse rahuldamata ja menetluskulud tema enda kanda. Tegemist on jõustumata otsusega, mille võib edasi kaevata hiljemalt 29. septembril 2014.

Kluge sõnul on etteheited seoses Krediidipanga aktsiate omandamisega 2012. aasta kevadel uudne lähenemine, millest ei olnud võimalik 2011. aastal lähtuda. "Aktsiate ostu-müügi tehingutes on nn escrow kontode kasutamine tavapärane ning selliselt aktsiate lühiajalist kontole kandmist ei ole varem käsitletud nende omandamisena," sõnas Kluge.

"Eelnev on eriti kummastav arvestades, et VTB ja Moskva Pank omandasid ja omasid Krediidipangas olulist osalust FI loata enam kui pooleteise aasta kestel. Sellisele tegevusele ei järgnenud FI poolt mingit reaktsiooni," sõnas Kluge.

Kluge märkis, et ei ole olnud kaasatud aktsionäride vahelisse võimuvõitlusse, vaid on soovinud ainult tagada, et kõik Krediidipanga aktsionärid käituksid õiguskuulekalt. "Selles osas on peamiselt olnud probleeme Moskva Pangaga, muuhulgas on kohtuotsusega tuvastatud, et Moskva Pank on olnud seotud endisele kaitsepolitsei ametnikule I. Põdrale antud altkäemaksu finantseerimisega," teatas Kluge.

Kluge lisas, et selle asemel, et hinnata USA ja Euroopa Liidu kehtestatud sanktsioonide valguses Moskva Panga ja VTB sobivust Krediidipanga aktsionäriks jätkab Eesti Finantsinspektsioon tema ründamist. “Olen Krediidipangas töötanud juba 21 aastat ja pean eriti kalliks panga klientide ja panga enda head käekäiku, mille nimel olen kogu selle aja ka tegutsenud,” ütles Kluge.

Hea teada:

2011. aastal ostsid Krediidipanga aktsiaid Küprose ettevõtted Vroches Holding Ltd, Theopisti Holding Ltd, Olix Holding Ltd, Lazuron Investments Ltd, Gestapitos Holdings Investment Ltd, kellest igaüks omandas pisut alla 10% panga aktsiatest. Samal ajal lisandusid aktsionäride ringi ka Krediidipanga endise juhatuse esimehe, nüüdse nõukogu esimehe Andrus Kluge firma Firmex Investeeringud OÜ ja Krediidipanga juhtkonnaga seotud  Genovia Invest OÜ.

Finantsinspektsioon (FI) on ette heitnud, et Kluge eiras nii füüsilise isiku kui ka Firmexi ­ainuosanikuna seaduses nõutut – kui ta otsustas Firmexi vahendusel omandada 15,7% Krediidipanga aktsiatest, pidi ta sellele tehingule saama finantsjärelevalve loa. Teada on, et Kluge müüs kohe 7,2% Firmexi aktsiatest edasi Genoviale. Kuna Firmex ja Genovia tegutsesid ühiselt, siis sisuliselt oli tegemist olulise osaluse omandamisega. Finantsjärelevalvele tekitas muu hulgas küsimusi, kust tekkis palgatöötajatel kapital selliseks ostuks ehk kerkis kahtlus, kes tegelikult nende firmade aktsiaid kontrollivad. Nimetatud firmadel puudus majandustegevus ja üleval olid suured laenud. Firmex ja Genovia said kumbki aktsiate ostuks 2,2 miljonit eurot tagatiseta laenu tundmatult laenuandjalt.

On oletatud, et laenu organiseeris Moskva Panga üks suuromanik ja endine president Andrei Borodin, kuna Kluget ja Borodinit seob kunagine koostöö.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. September 2014, 10:31
Otsi:

Ava täpsem otsing