Puhkepäev. Sügisannid peibutavad

05. september 2014, 00:00

Saabuvad nädalavahetused on täis erinevaid toidusaadustega seotud üritusi – magusasõpru ootab meefestival, tulemas on silmu- ja sibulafestival.

Esikohal on mõistagi erinevatele sügisandidele pühendatud üritused, nagu näiteks õuna-, sibula- ja kalafestivalid või mee-, leiva- ja lihapäevad.

Traditsiooniliselt kuuluvad selliste toidufestivalide juurde kontserdid ning meelelahutus, alates kõikvõimalikest mängudest ja võistlustest näitemängude ja töötubadeni välja.

Rohkelt külastajaid koguvad ka talusaaduste turud, mis reeglina käivad laadaformaadis ürituste juurde. “Inimesed hindavad kohalikku toorainet ja hea meelega ostavad kauba otse tootja käest,” kommenteeris taluturgude populaarsust Tallinna Rahvaülikooli direktor Liivi Soova, kes on ise ühtlasi Mardilaada korraldaja.

Kes soovib ühe või teise toiduainega süvitsi tutvust teha, on oodatud sügisestele koolitustele, mille valik on Eesti erinevates linnades päris kirju. Teadmisi saab omandada nii kohvi-, alkoholitoodete kui ka toortoidu kohta, saab õppida keetma ja küpsetama.

“Toiduteemalised kursused täituvad üldjoontes hästi, inimeste huvi on suur just millegi uue äraõppimise vastu, näiteks kuidas teha Karjala pirukaid, pelmeene või mida teha tooršokolaadiga. Paljuski tuntakse huvi ühepäevaste kursuste ja toitude vastu, mis saavad kiirelt valmis ja ei ole samas väga kulukad. Tahetakse katsetada eksootilisi maitseid ja valdkondi, millest eriti ei teata,” rääkis Soova.

 

Tasub teada

  • Laadad ja sügias­andide festivalid

Karksi meefestival
05–06.09 Mulgimaal Karksi-Nuia ordulinnuses
Kavas on kontserdid, loengud, näitemäng, tants ja trall. Laadaprogrammis on mee- ja mulgi toitude degusteerimine, sügis­andide, tee ja veinide müük.
www.kultuurikeskus.karksi.ee

Sibulalaat ja hoidiste võistlus
06.09 Tallinnas Kopli Ametikooli hoovis
Müügil on sügissaadused, mõõtu võetakse hoidiste valmistamises. Üles astuvad Tanel Padar ja Koit Toome.
www.fairsearcher.com

Uue Maailma festival
06–07.09 Tallinnas Uue Maailma linnaosas
Avatud on tänavaturg, kodukohvikud, töötoad, koolitused, kontserdid. Esinejateks Chui Wan, Trad.Attack!, Lexsoul Dancemachine, Marten Kuningas jt.
www.uusmaailm.ee/tanavafestival

Jõhvika-sibula laat 
13.09 Tartumaal Peipsiääre vallas Varnjas
Laadal pakutakse jõhvikaid, pohli, aiasaadusi, suitsukala jm. Töötab kohalikke maitseid pakkuv kohvik, proovida saab uhhaad, samovariteed jm.
www.sibulatee.ee/varnja-sibula-johvikalaat

Sõbra tänava sügislaat
14.09 Tallinnas Nõmmel Sõbra tänaval
Võimalus avastada piirkonna tänavaid ning nautida kodukohvikutes pakutavaid hõrgutisi. Avatud on garaažimüügid, kaubeldakse käsitöö ja sügisandidega.
www.goo.gl/nvNHox

Eesti leiva päev 2014
14.09 Tallinnas Eesti Vabaõhumuuseumis
Kaubeldakse käsitöö ja toidukaubaga. Leivamüügile on pühendatud eraldi laadaosa. Muuseumi taludes näidatakse leiva saamisega seotud tegevust rehepeksust küpsetamiseni.
www.evm.ee

XVII Suur Paunvere väljanäitus ja laat
20.09 Palamusel
Näitusel ja müügiks on käsitööesemed, põllu-, metsa- ja aiasaadused, puud ja põõsad. Esinevad Jan Uuspõld, Marju Länik ja Justament.
http://palamuse.kovtp.ee/valjanaitus

Narva-Jõesuu Silmufestival
27.09 Narva-Jõesuu linnakail
Avatud on kalalaat, kust saab osta nii värsket kui ka erineval viisil valmistatud kalatooteid. Samuti on võimalik proovida erinevaid silmudest valmistatud toite. www.narva-joesuu.ee

Ubinapäev
27.09 Viimsi taluturul Rannarahva Muuseumis
Õunateemalisel turupäeval müüakse õunu, õunapuuistikuid, õunatooteid ja värkset kodumaist toidukraami. Mahla­pres­simise talgutel saab oma õuntest mahla pressida.
www.rannarahvamuuseum.ee

Türi Õunafestival
04.10 Türi Kultuurikeskuses ja Türi kesklinna pargis
Kavas on õunatoitude konkursid, õunanäitus, harivad õunakasvatusega seotud loengud.
http://tasa.tyri.ee/tyri-ounafestival-2014

  • Koolitused

Rahvaülikoolid
Huvitavaid kursusi korraldavad näiteks rahvaülikoolid. Õppida saab Itaalia pasta, Karjala pirukate, Jaapani ja Türgi toitude jm valmistamist.
www.kultuur.ee,
www.rahvaülikool.ee

Toidustuudiod
Koolitusi pakuvad ka Toiduakadeemia ja Food Studio, kus profikokkade juhendamisel saab valmistada toite meilt ja mujalt.
www.foodstudio.ee
www.toiduakadeemia.ee

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. September 2014, 18:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing