Sirje Rank • 20. oktoober 2014 kell 13:30

Venemaa ja Ukraina gaasileppele lähedal

Gaasitoru Venemaa ja Ukraina vahel.  Foto: Bloomberg

Teisipäeval kohtuvad Ukraina ja Venemaa esindajad uuesti, et läinud nädalal Milanos laias laastus visandatud kokkuleppele Venemaa gaasitarnete jätkamiseks Ukrainale veel viimased üksikasjad lisada.

Ukraina president Petro Porošenko ütles laupäeva õhtul teleintervjuus, et ukrainlaste kodud ei jää talvel külmaks. See on oluline avaldus pühapäeval Ukrainas toimuvate parlamendivalimiste eel.

„Ukraina saab gaasi, Ukraina saab sooja,“ ütles Porošenko.

Porošenko sõnul nõustus Ukraina Venemaa esitatud nõudmistega, ehkki oli algselt taotlenud odavamat gaasi hinda. Vaidluse tõttu peatas Venemaa juunis Ukrainale gaasi tarnimise, nõudes Ukraina ligi 4,5 miljardi dollari suuruse gaasivõla tasumist.

Eelmisel nädalal hoiatas Putin, et kui Ukraina peaks hakkama Euroopale mõeldud gaasi oma tarbeks kõrvale juhtima, siis jäävad need kogused Euroopal saamata. Nii on EL püüdnud kaasa aidata kokkuleppe sünnile.

Ukraina on nüüd valmis maksma hinda, mis Venemaa nõuab – 385 dollarit 1000 kuupmeetri gaasi eest. Selline gaasi hind kehtiks tuleva aasta märtsini.

Gaasi eest maksmiseks loodab Porošenko raha saada IMFilt, vahendas Wall Street Journal. Järgmine IMFi visiit Ukrainasse toimub novembris pärast uue valitsuse moodustamist. Ukraina ametnikud on öelnuid, et IMFil tuleb tõenäoliselt oma 17 miljardi dollariline abipakett üle vaadata, kuna Ukraina riigi rahanduse seis on aprillist, mil laenupaketis kokku lepiti, oluliselt halvenenud.

Slovakkia peaminister Robert Fico ütles täna intervjuus telekanalile TA3, et EL võib Ukrainale laenu anda, et aidata gaasiarvet maksta. Kuid ei maksa loota seda, et EL tasuks Ukraina eest arved.

„Kui keegi arvab, et EL lahendab kõik Ukraina probleemid üksnes selle pärast, et ta tahab liikmesriigiks saada, siis ta eksib,“ tsiteeris Ficot agentuur Bloomberg.

Hetkel kuum