Marta Jaakson • 20. jaanuar 2015 kell 6:15

Tipprestoranipidaja firmad järjest pankrotis

Hõbelusikaid võitnud restoraniärimees Rein Kärk laseb firmasid pankrotti.  

Rein Kärgile kuulunud üle miljoni eurose maksuvõlaga kinnisvarafirmale kuulutatakse sel nädalal välja pankrot. Pankrotti läks ka ärimehe restoran.

Kärk selgitas segadusi sellega, et tal on liiga palju ettevõtteid, millel silma peal hoida. „Olen seadnud endale eesmärgiks korrastada minuga seotud äriühingute struktuur käesoleva aasta jooksul ning likvideerida või võõrandada äriühingud, millel reaalne tegevus puudub ning mida ma oma äritegevuseks ei vaja,“ lubas Kärk.

Restoraniärimees Rein Kärki kunagisele firmale Akropol Kinnisvaraarendus, mille ta müüs kodutule tankistile ja mis edasi liikus Eesti tuntumale firmamatjale Kalev Sakjasele, kuulutatakse välja pankrot 22. jaanuaril. Maksuameti sõnul on täitemenetlus kestnud juba pikemat aega ning ilmselt jääb amet ainukeseks võlausaldajaks. Endine omanik Rein Kärk kommenteeris, et tal puudub firmaga side ning tal pole võimalik pankrotimenetlust kommenteerida. Praeguse seisuga on firma Akropol Kinnisvaraarenduse maksuvõlg üle miljoni euro.

Kui seni kuulus Akropol Kinnisvaraarendus kodutule tankistile, siis eelmise aasta detsembris sai ettevõtte omanikuks Eesti tuntuim ja aktiivseim firmamatja Kalev Sakjas. Sakjas on ka varem Rein Kärki firmasid aidanud teise ilma saata.

Eile kuulutas kohtunik Tiia Mõtsnik välja firma pankroti, mille Sakjas vastu võttis. Pankrotihaldur Maire Arm märkis, et pankrot kuulutati välja, kuna firmal on tagataskusse veel vara jäänud. Nimelt kuulub Akropol Kinnisvaraarendusele pankrotihalduril hinnangul veel ligi 10 000 euro väärtuses transpordimaad. Kui vara poleks leitud, oleks tõenäoliselt kuulutatud välja raugemine.

Võlad siin ja seal

Mullu juunis kirjutas Äripäev, kuidas kodutust sai variisik vaid mõne tunniga. 2013. aasta 11. märtsil sai enam kui kümme aastat kindla elu- ja töökohata olnud mees, kes on leidnud ulualuse lagunevas majas keset metsa, endale kinnisvarafirma. Sel märtsikuu päeval lahkus kodutu mees Tallinna notari Margus Veskimäe büroost kahe firma omaniku ja juhatuse liikmena. Firmadeks olid Akropol Kinnisvaraarendus ja West Kinnisvara, nende firmade maksuvõlg ligineb 1,3 miljonile eurole.

Firmade endine omanik on tuntud restoranide omanik Rein Kärk, kellele kuulub mitu silmapaistvat söögikohta – näiteks Hõbelusikaga hinnatud restoran Dominic Tallinna vanalinnas ja restoran Lusikas. Nii soovis Kärk vabaneda hapuks läinud firmadest, millel on maksuameti miljoninõue.

Sisuliselt pankrotis restoran Lusikas küll veel tegutseb ja kostitab külastajaid, ent sellegi operaatorile, Kärgi omanduses VL Restoranid OÜ-le, kuulutas kohtunik juba eelmisel aastal pankroti välja. VL Restoranid OÜ maksuvõlg on ligi 47 000 eurot ja võlausaldajate esimene koosolek oli eelmisel nädalal. VL Restoranid OÜ pankrotihaldur on kohtutäitur Elin Vilippus.

Masu viljad

Eelmise aasta suvel, pärast artikli avaldamist kontakteerus Kärk Äripäevaga ja selgitas, et maksuvõlad on tekkinud seetõttu, et ta sattus elu hammasrataste vahele ning pangad ei pikendanud majandussurutise ajal laenulepinguid.

„Maksuvõlg ei ole tekkinud minu pahatahtlikkusest. Pangad kutsusid laenud tagasi ja masu ajal kinnisvarahind drastiliselt langes. Nende ettevõtete kinnisvara müüdi enampakkumisel ja pidi deklareerima maksustavat käivet, raha läks kõik pangale ja tõesti, ettevõtetel ei olnud raha,“ selgitas Kärk toona, miks maksuvõlg tekkis. 

Kärk tunnistas, et teeb koostööd Kalev Sakjasega. „Olen lihtsama vastupanu teed läinud. Ma ütlen ausalt. Mul on hommikul kella üheksast õhtu üheksani tegevust ja ma ei suuda sellega ise tegeleda. See on väga ajakulukas töö,“ põhjendas ta ja tunnistas, et see jätab kehva mulje. 

Kärk keeldus eelmisel nädalal VL Restoranide võlausaldajate koosoleku järel, kuhu ilmus vaid üks isik peale Kärki enda ja pankrotihalduri, kommentaaridest. Hiljem advokaadi nõudmisel saadetud vastuses kirjutas Kärk, et ajaloolistel põhjustel on temaga seotud ettevõtete koguarv suur ning kuna suurel osal neist ei ole reaalset majandustegevust, ei ole ta suutnud tähtaegselt järgida kõikide ettevõtete majandusaasta aruannete esitamise kohustust, mis ongi tinginud selle, et esitati kustutamishoiatus.

Hetkel kuum