Eliisa Matsalu • 19. märts 2015 kell 14:15

Reinsalu: me ei ole kompromissialtid

IRL esimees Urmas Reinsalu  Foto: Andres Haabu

Valitsusliitu moodustavad erakonnad vajavad julgust teha suuri ja põhimõttelisi muudatusi, ütles IRLi esimees Urmas Reinsalu. Vastasel juhul neljapealine koalitsioon ei tööta.

Reinsalu märkis, et kuigi valitsusliidu moodustamise kõnelusi pidavad neli erakonda pole tõesti põhimõttelise kokkuleppeni jõudnud, on viimaste päevade sündmused olukorda vaid segasemaks teinud.

„IRL pole võtnud hoiakut, et see valitsusliit tuleb moodustada iga hinna eest,“ ütles Reinsalu, lisades, et kõige olulisem on, et tulevane valitsus julgeks teha muudatusi. „Osapoolte vahel on vaja leida julgust teha põhimõttelisi muudatusi. Oleme valmis omalt poolt selleks panustama,“ sõnas ta, lisades, et eeskätt ei tohiks ühisosa leidmisel keskenduda vaid asjade taandamisele, milleks ei olda valmis. „Sellisel juhul oleks valitsus vaid administreerimine,“ ütles ta.

Tema sõnul peab läbirääkimiste vedaja välja pakkuma tee, kuidas edasi minna ja erakondadel tuleb otsustada, milline on parim variant. IRL on paika pannud ootused, milline tulevane valitsusliit peaks olema ja neist väga loobuda ei taheta. „Ei saa öelda, et me pole punaseid jooni tõmmanud ja et me oleks kompromissialtid. Vastupidi,“ märkis ta.

Uus valitsus peab tema sõnul olema võimeline tegema suuri ja selgeid muudatusi haldusreformis ja vähendama madalapalgaliste maksukoormust, samuti tahab IRL näha arengut riigireformi küsimustes.

Reinsalu sõnul on mõistetav, et läbirääkimised võtavad aega. IRLi hinnangul on kokkulepped vajalikud, et valitsus saaks sisuliseks tegevuseks tugeva mandaadi. Seega ei saa Reinsalu sõnul kokkulepete tegemist lükata kaugemasse tulevikku, kui valitsus on juba moodustatud. „Järelikult tulebki mitte kiirustada, aega võtta ja püüda kokku panna valitsusliit, mis ka tegelikke tulemusi saavutaks,“ ütles ta.

SDE esimees Sven Mikser ütles täna intervjuus Äripäevale, et eeskätt peavad olema kompromisside tegemisel eeskujuks just kõneluste läbiviija ehk Reformierakond. Reinsalu kommenteeris, et eks läbirääkimiste vedajal ongi alati suurem vastutus leida erakondade vahel ühisosa. „Seni seda sünidnud pole,“ ütles ta.

Hetkel kuum