Pille Ivask • 21. aprill 2015 kell 4:32

Euroopa Liit süüdistab Gazpromi gaasiturul domineerimises

Gaasitoru  Foto: epa

Brüssel kavatseb kolmapäeval välja tulla süüdistusega, et Gazprom kasutab Euroopa gaasiturul ebaausalt oma positsiooni, kirjutab Financial Times.

Brüsseli avaldus tähendab, et niigi keerulised suhted Moskvaga võivad veelgi enam pingule tõmbuda.

Asjaga kursis isikute sõnul soovib Euroopa Liidu konkurentsivolinik Margrethe Vestager pikka aega uurimisel all olnud Gazpromi tegemistega võimalikult kiiresti edasi liikuda.

Euroopa Komisjon on alati väitnud, et kohtleb Gazpromi nii, nagu ta kohtleks ükskõik missugust teist gaasitarnijat. Venemaa käsitleb aga Euroopa Liidu väiteid, nagu kuritarvitaks Gazprom oma positsiooni Euroopa energiaturul, poliitilise relvana.

Kuigi süüdistus on olnud valmis juba pikemat aega, on Brüssel kartnud selle käikulaskmist, kuna see võib Moskva suunalt kaasa tuua ootamatud tagajärjed, näiteks gaasitarne lõpetamise.

Asjaga kursis inimesed arvavad seega, et Vestager soovib uurimise fookust kitsendada. Mitmed diplomaadid on väitnud, et Brüsseli otsus nüüd välja tulla selliste süüdistustega võib tähendada, et senised Ukrainas saavutatud edusammud võivad saada löögi.

Kui süüdistus viimaks välja saadetakse, on Gazpromil aega 12 nädalat, et esitada oma vastulause. See võib omakorda tähendada, et alguse saab pikk teineteise süüdistamise jada. Vestager on varem korduvalt väitnud, et näeb Gazpromi kaasust puhtalt äriaspektist, kuhu poliitiline dimensioon ei kuulu.

Vestager ütles möödunud nädalal Washingtonis, et vaid järjepidev reeglite täitmine aitab kaasa energialiidu ehitamisele.

Hetkel kuum