Pille Ivask • 3. mai 2015 • 3 min
Jaga lugu:

Naftahiidude dilemma: milleks puurida ise, kui saab ka teistelt osta?

Nafta puurtorn  Foto: Bloomberg

Nafta leiukohtade avastamine on muutumas üha kulukamaks, mistõttu võib osutuda kasulikumaks osta väiksemate ettevõtete naftat, selmet seda ise toota, kirjutab Wall Street Journal.

„Pole mingit kahtlust, et suurte naftakompaniide jaoks on odavam üle võtta väiksemad naftatootjad kui ise uusi leiukohti avastada ning siis puurida,“ lausus Harvardi Belfer Centeri akadeemik Leonardo Maugeri. Tema hinnangul saavad tõenäoliselt ülevõtmise osaliseks need naftafirmad, mille väärtus jääb 10-40 miljardi dollari vahele.

Nafta leiukohtade avastamise ning tootmise kulud on viimastel aastatel üha kasvanud. Möödunud suvel alanud hinnalangus on sundinud ettevõtteid märkimisväärselt kulusid kärpima.

British Petroleum teatas teisipäeval, et ettevõtte esimese kvartali kasum langes võrreldes möödunud aastaga 40% võrra. Analüütikud ootavad ka Exxoni, Shelli ja Chevroni puhul märkimisväärset kasumilangust.

Alates 2010. aastast on Exxon kulutanud igal aastal enam kui 29 miljardit dollarit nafta- ja gaasileiukohtade avastamisele ning puurimisele, mis lisab veel 1,5 miljardit barrelit juba olemasolevatele reservidele. Kokku võttes tähendab see, et Exxoni jaoks maksab ühe barreli nafta tootmine 19 dollarit.

Siiski, Exxoni jaoks oleks majanduslikult palju kasulikum osta hoopis üks oma konkurentidest – see võimaldaks toota sama suur kogus naftat väiksema raha eest. Pealegi on väikeste naftatootjate turuväärtus nafta hinna languse tingimustes märkimisväärselt langenud.

Näiteks on kildanafta tootja Continental Resourcesi reserve hinnatakse 1,35 miljonile barrelile, ettevõtte turuväärtus on hinnanguliselt vähem kui 20 miljardit dollarit. Ettevõte on viimase 12 kuu jooksul kaotanud 22% oma turuväärtusest.

Mitmed analüütikud on arvanud, et tõenäoliselt langeb mitmete USA turule keskendunud ettevõtete turuväärtus veelgi.

Exxon ja mitmed teised naftatootjad on väitnud, et nad on leidnud mitmeid uusi nafta ja gaasi leiukohti, ent kust tõenäoliselt ei hakata puurima enne kui selleks on olemas piisavalt palju raha. Exxon on näiteks teatanud, et on leinud leiukoha, kus on 92 miljardi barreli jagu naftat.

Naftaettevõtete jaoks on oluline, et pidevalt uusi leiukohti avastataks, sest vanemad puurimiskohad ammenduvad pikapeale. Kulutused uutele leiukohtadele on suurte naftaettevõtete jaoks aga aastast aastasse kasvanud, kuna püütud on puurida naftat nii Kaspia mere sügavustest kui Lääne-Austraaliast.

Kuigi Exxon keeldus Wall Street Journalile sel teemal kommentaare jagamast, ütles kompanii juht Rex Tillerson märtsis analüütikutele, et praegune naftaralli pakub ettevõtetele väga palju erinevaid ja uusi võimalusi mitte ainult leiukohtade leidmise suhtes, aga ka kulustruktuuri ümbertegemise mõttes.

Juba aastaid on Exxon vähendanud kulutusi vähendades tööliste arvu, mis on muuseas praegu 1999. aastaga võrreldes kolmandiku võrra väiksem. Exxonil on seega praegu vähem töölisi kui 20 aastat tagasi, ent ettevõte pumpab tolle ajaga võrreldes poole rohkem naftat ja gaasi.

Teisalt ei pruugi teiste naftaettevõtete ostmine tähendada, et kulutused väheneksid, mistõttu usuvad paljud analüütikud, et märkimisväärseid ettevõtete ühinemisi siiski oodata pole. Arvatakse, et selle asemel keskenduvad ettevõtted pigem seniste probleemide lahendamisele ning tugevate külgede veelgi paremaks muutmisele. 

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt