Sirje Rank • 4. juuni 2015 kell 7:00

Patiseis Kreekaga jätkub

Jean Claude Juncker ja Alexis Tsipras  Foto: Scanpix/Reuters

Veel üks ring tipptasemel kõnelusi Euroopa Komisjoni presidendi Jean Claude Junckeri ja Kreeka peaministri Alexis Tsiprase vahel eile õhtul Brüsselis ei toonud endiselt läbimurret.

Tsipras lükkas tagasi Kreeka kreeditoride ühise pakkumise, mis tingimustel Kreeka laenuabi võiks jätkuda. Pärast mitu tundi väldanud kohtumist, kus osales ka eurogrupi juht Jeroen Dijsselbloem, ütles Tsipras, et läbirääkimiste aluseks tuleb võtta Kreeka ettepanek, mis väldib täiendavaid kärpeid ja maksutõuse. „Realistlikud ettepanekud, mis on laual, on Kreeka ettepanekud,“ ütles Tsipras agentuuri Bloomberg vahendusel. „Me ei saa korrata minevikus tehtud vigu.“

Euroopa Komisjon nentis kohtumise järel tehtud avalduses, et intensiivne töö jätkub ning et kohtumine aitas osapooli teineteisemõistmisele lähemale.

Tsipras andis ühtlasi signaali, et Kreeka maksab IMFile ära esimese laenu tagasimakse, mille tähtaeg on homme, 5. juunil. „Ärge muretsege,“ vastas Tsipras küsimusele, kas Kreeka tuleb 300 mln euro suuruse maksega toime.

Tsipras kordas üle Kreeka valitsuse nn punased jooned. „Ideed kärpida madala sissetulekuga pensionäride pensione või tõsta elektri käibemaksu 10 protsendipunkti võrra ei saa olla läbirääkimiste alused,“ ütles Tsipras.

Samas nentis ta, et osapooled on väga lähedal kokkuleppele selle üle, kui suur peaks olema Kreeka riigieelarve primaarne ülejääk ehk ülejääk arvestamata laenude teenindamise kulusid.

Euroopa Komisjoni president Mario Draghi ütles eile, et Kreeka vajab kokkulepet, mis riigi majanduse kasvule aitab. „Kreeka vajab tugevat kokkulepet, mis tagab majanduskasvu, mis on sotsiaalselt õiglane, ent mis on eelarve seisukohast jätkusuutlik ning tegeleb probleemidega, mis praegu veel õõnestavad finantssektori stabiilsust,“ ütles Draghi.

Kokkuleppe uus tähtaeg on Kreeka ameetnike sõnul 14. juuni. 

Hetkel kuum