Artikkel
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Linnamäe müüb BNSi Läti tütarfirma pankrotihaldurile

  Jõuliselt Baltimaade meediaäris toimetaval Margus Linnamäel tuleb maha müüa BNSi Läti tütarfirmaFoto: Andras Kralla

  Et omandada Läti suurim uudisteagentuur LETA, tuleb hoogsalt meediaäri laiendaval Margus Linnamäel maha müüa uudisteagentuuri BNSi Läti tütarfirma. Kaubamärgi jätab Linnamäe siiski endale.

  Mõni nädal tagasi teatas BNSi omanik UP Invest pressiteate vahendusel, et omandas Läti suurima uudisteagentuuri LETA ning tehingu peab kiitma heaks ka Läti konkurentsiamet. LETA on asutatud 1992. aastal, kuid uudisteagentuuri ajalugu sai alguse 1919. aastal.

  Eelmisel aastal oli LETA-l 158 töötajat, käive oli veidi üle kolme miljoni euro ning puhaskasumit teeniti 9714 eurot.

  LETA senised omanikud jätkavad äritegevust Lätis, sealhulgas meediasektoris, andes välja ajakirja Kapitāls ja korraldades seminare ja konverentse kaubamärgi BIG EVENT all.

  BNS Latvija SIA uueks omanikuks saab endine pankrotihaldur, praegu õigusnõustamisega tegelev Arno Mägi, kellel ei ole varem meediaäriga kokkupuuteid olnud.
  Linnamäe valdusfirma UP Invest ostis hiljuti Läti suurima uudisteagentuuri LETA, kuid Läti konkurentsiametilt tehinguks loa saamiseks tuleb UP Investil loobuda talle läbi firmade kuuluvast osalusest BNSi Läti tütarfirmas.
  „Kuna meie nõustajad ütlesid väga selgelt, et me ei saa omada mõlemat ettevõtet, siis see on ainus põhjus, miks me BNSi Läti tütarfirma müüki panime,“ selgitas UP Investi juhatuse liige Sven Nuutmann.
  Oluline potentsiaal, mitte nimi
  Kaubamärki Mägi ettevõtte ostuga kaasa ei saa. „Kuna BNSi kaubamärk on ülebaltiline, siis kaubamärki me kaasa ei müünud. Kaubamärk jääb meile ja selle omanik on Eesti emaettevõte BNS Group OÜ,“ märkis Nuutmann.
  Mägi sõnul ostab ta potentsiaali, mitte ettevõtte nime. „Mulle on tähtsam töötav ettevõte ja stabiilsed lepingud, mis on olemas. Kuidas õnnestub konkursse võita ja lepinguid saada, see on juba tuleviku teema. Eks iga äri on risk,“ kommenteeris ta.

  Kasutasime võimalustSven Nuutmann, UP Investi juhatuse liige

  Kui me üle aasta tagasi BNS Grupi ostsime, siis oli teada, et Läti osa on nendest kõige nõrgem ning kuna meil tekkis võimalus osta uudisteagentuur LETA, siis kasutasime võimalust. Meie nõustajad ütlesid aga väga selgelt, et mõlemat ettevõtet me omada ei saa. See on ka ainus põhjus, miks me BNSi Läti tütarfirma müüki panime.

  Ostja leidmine ei olnud meil väga kerge ülesanne, aga Mägiga selline võimalus tekkis, et see tehing sobis mõlemale poolele. Tuleviku mõttes on tal teistsugune strateegia, kui meie oleksime selle ettevõttega teinud.

  See asi on veel nii värske. Ühtpidi ei ole Mägil tehing meiega lõpetatud ja meil ei ole LETA tehinguks konkurentsiameti luba. Seda menetletakse veel.

  Mägi ütles, et viimased kümme aastat, kui ta pankrotihalduri tööd enam ei tee, on ta investeerimisvõimalusi otsides ringi vaadanud. „Natuke igav hakkas ja tahtsin midagi huvitavat teha,“ märkis ta. Nüüd selline võimalus kolleegide kaudu tekkis ning kui kõik läheb plaanide järgi, siis on Mägi selle aasta juulis asutatud AMP Investeeringud OÜ juba septembri algusest Läti meediaturul osaline.
  Kas Läti turg on Teile tuttav? „Nullist ma sellele turule küll ei läheks, aga ma ostan töötava ettevõtte. Olen puhtalt investor ega taha võtta juhatuse liikme ega tegevjuhi vastutust. Raha ka muidugi kaotada ei taha,“ lausus Mägi.
  Kahjumiaeg sai läbi
  Ostuhind on lepingust tulenevalt konfidentsiaalne, küll on pikaajaliselt kahjumis olnud ettevõte Mägi kinnitusel viimasel poolaastal jõudnud väikesesse kasumisse.
  Igapäevaselt toimetab Mägi oma õigusbürooga ja nõustab teisi majandus- ja õigusküsimustes. „Ega ma väga rabele, tööd on mõõdukalt,“ naeris sügisel 65aastaseks saav Mägi. Viimastel aastatel ongi tema tegemised kajastust saanud peamiselt seltskonnaajakirjanduse veergudel.
  Pankrotihaldurina oli Mägi tuntuim töö RASi Ookean seitse aastat kestnud pankrotimenetlus, mille tulemusena teenisid haldurid Mägi ja Aivar Leismann kumbki töötasuna 2,8 miljonit krooni (ligi 180 000 eurot).
  Linnamäe juriidiliselt korrektne äriajamine
  Margus Linnamäe varasemad ärisammud on tekitanud konkurentides pahameelt, kuid enamasti jääb see ärieetika küsimuseks, sest juriidiliselt pole suurärimehele midagi ette heita.
  Eelmisel aastal ostis Linnamäe uudisteagentuuri BNS, mis alles mõni kuu varem oli omanikku vahetanud. Mäletatavasti ostis raadiojaamu Sky Plus, Retro EM jt haldava Sky Media juhi Ilmar Kompuse ettevõte 2014. a märtsis BNSi Soome päritolu Alma Medialt. Juba maikuus müüs Kompus 55 protsenti BNSist edasi Linnamäe UP Investile. Veel kaks kuud hiljem liikus ka ülejäänud osa Linnamäele.
  Eelmise aasta lõpul ostis Kompuse ettevõte Alma Medialt Eestis, Lätis ja Leedus tegutseva kinnisvaraportaali City 24. Kuna Linnamäele kuulub Eesti Meedia kaudu kinnisvaraportaal kv.ee, siis BNSi tehinguga paralleele tuues on arvatud, et mõlemat suurt kinnisvaraportaali kontrollib praegu Linnamäe.
  Äripäev kirjutas hiljuti, kuidas Linnamäe plaanib veterinaarravimite turgu veelgi rohkem enda poole kallutada ning, et turuosalised peavad neid juriidiliselt küll korrektseid samme ebaeetiliseks. Nimelt plaanib Linnamäe tulla lemmikloomapoodide ketiga Baltimaade ja Soome turule. Suuremate poodide juurde on plaanitud ka väikeloomakliinikud, mille taga Linnamäed ametlikult küll ei ole, kuid paljude väikeloomakliinikute-loomaarstide arvates on see kõigest näitemäng.
  Et Linnamäele kuulub veterinaarravimite hulgimüüja Magnum Veterinaaria, siis ei saa ta ravimiseaduse järgi olla ravimite jaemüüjate-väikeloomakliinikute omanik. Paljud loomaarstid rääkisid, et Linnamäe investeerib nendesse kliinikutesse, aga alltöövõtuna võetakse kliinikuid tegema teised äriühingud ning kokku moodustub kett, nagu tal on juba apteegiäris. Kuid juriidiliselt on kõik korrektne.
  Eelmise aasta lõpul müüs Eesti Meedia 90 protsenti Leedu ajakirjade kirjastusest UAB Žurnalų Leidybos Grupę Hollandi ettevõttele STAK Kemplake. Samal ajal teavitas Eesti Meedia Leedu konkurentsiametit rea kohalike kuulutuseportaalide ostust.
  Leedu konkurentsiamet otsustas kontrollida, kas müük Hollandi ettevõttele ei või olla teeseldud tehing, mille abil näiliselt vähendati enda turuosa ja käivet, pääsemaks konkurentsiametilt tehinguteks heakskiidu küsimisest.
  Linnamäe äriimpeeriumis on ravimite hulgi- ja jaemüük, metsa- ja põllumajandus, loomasööda hulgimüük, toitlustus, kinnisvaraarendus ja meediaäri. Tema suurim vara ja kullaauk on ravimimüügikett Magnum.
  Üle-eelmisel aastal aitas ta finantseerida Eesti Meedia juhtidel ettevõtte väljaostu Norra börsifirmalt Schibsted. Sel kevadel suurendas Linnamäe oma valdusfirma UP Invest osalust Eesti Meedias 50 protsendilt 70-le. Eesti Meediale kuuluvad ajaleht Postimees ja telekanal Kanal 2. Samuti kontrollib ta Eesti meedia kaudu kinnisvaraportaali kv.ee, raadiojaamade omanikfirmat Trio LSL ning kuulutusteportaali Soov.ee. Linnamäe valdusfirmale kuulub ka 50 protsenti Apollo raamatupoeketist.
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Euroopa patendiameti president: meil on põhjust tähistada leiutajate läbimurret
Aasta tagasi kasutusele võetud Euroopa ühtne patendisüsteem on näidanud, et kui Euroopa ühendab jõud, siis suudab ta terves maailmas edukalt konkureerida, kirjutab Euroopa patendiameti president António Campinos.
Aasta tagasi kasutusele võetud Euroopa ühtne patendisüsteem on näidanud, et kui Euroopa ühendab jõud, siis suudab ta terves maailmas edukalt konkureerida, kirjutab Euroopa patendiameti president António Campinos.
USA indeksid näitasid sel nädalal häid tulemusi
USA aktsiaturgudel reedel suuri muutusi ei olnud, kuid nädala lõikes näitasid kolmest peamisest indeksist kaks väga häid tulemusi. Sellest hoolimata on mitmeid põhjuseid, mille pärast investorid muretsevad, vahendas Yahoo Finance.
USA aktsiaturgudel reedel suuri muutusi ei olnud, kuid nädala lõikes näitasid kolmest peamisest indeksist kaks väga häid tulemusi. Sellest hoolimata on mitmeid põhjuseid, mille pärast investorid muretsevad, vahendas Yahoo Finance.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Väikeettevõtjate esindaja loodab kliimaministeeriumile
“Vaadates kliimaseaduse eelnõu olen väga murelik, kuna see suurendab halduskoormust,” rääkis väikeettevõtteid koondava EVEA president Ille Nakurt-Murumaa hommikuprogrammi intervjuus.
“Vaadates kliimaseaduse eelnõu olen väga murelik, kuna see suurendab halduskoormust,” rääkis väikeettevõtteid koondava EVEA president Ille Nakurt-Murumaa hommikuprogrammi intervjuus.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Pannkoogimeistrid uuendavad kasvuretsepti: tuleb Eestist väljas ise äri püsti panna
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Adam Granti soovitused petturi sündroomist vabanemiseks
Kas ka sulle tundub, et oled oma töös ebapädev ja kohe on saabumas hetk, kus sind paljastatakse? Ameerika juhtimispsühholoog ja menukite autor Adam Grant räägib, et petturi sündroomist tuleks hoopis mõelda kui varjatud potentsiaali märgist: sulle tundub, et teised inimesed hindavad sind üle, aga palju tõenäolisemalt sa hoopis alahindad iseennast.
Kas ka sulle tundub, et oled oma töös ebapädev ja kohe on saabumas hetk, kus sind paljastatakse? Ameerika juhtimispsühholoog ja menukite autor Adam Grant räägib, et petturi sündroomist tuleks hoopis mõelda kui varjatud potentsiaali märgist: sulle tundub, et teised inimesed hindavad sind üle, aga palju tõenäolisemalt sa hoopis alahindad iseennast.
Veskimägi: aastal 2030 võiks Eesti kaitsetööstuse käive olla miljard
2030. aastal võiks Eesti kaitsetööstuse käive olla 1 miljard, kuid juba sel aastal on sektori käive rekordiline, rääkis 2C Venturesi partneri Taavi Veskimägi, kes on ka kaitsetööstuse liidu nõukogu esimees.
2030. aastal võiks Eesti kaitsetööstuse käive olla 1 miljard, kuid juba sel aastal on sektori käive rekordiline, rääkis 2C Venturesi partneri Taavi Veskimägi, kes on ka kaitsetööstuse liidu nõukogu esimees.
EL kehtestab Hiina elektriautodele kaitsetollid
Euroopa Liit kehtestab Hiina elektriautodele juulist täiendava tollimaksu, mis suurema osa tootjate puhul küündib 38,1 protsendini auto hinnast.
Euroopa Liit kehtestab Hiina elektriautodele juulist täiendava tollimaksu, mis suurema osa tootjate puhul küündib 38,1 protsendini auto hinnast.
EKRE pereheitmine harvendab fraktsiooni ridu
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni riigikogus on valimistel mandaadi saanud 17 saadikust järel 11.
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni riigikogus on valimistel mandaadi saanud 17 saadikust järel 11.
EKREst väljaheidetute seas luusib Parvel Pruunsild
EKREst välja heidetud plaanivad kohtuda eeloleval laupäeval, et arutada oma poliittulevikku ja võimalikku erakonna loomist. Juba olla märku andnud mitu ettevõtjat, et tahavad parteihakatist toetada.
EKREst välja heidetud plaanivad kohtuda eeloleval laupäeval, et arutada oma poliittulevikku ja võimalikku erakonna loomist. Juba olla märku andnud mitu ettevõtjat, et tahavad parteihakatist toetada.