Artikkel
 • Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Linnamäe müüb BNSi Läti tütarfirma pankrotihaldurile

  Jõuliselt Baltimaade meediaäris toimetaval Margus Linnamäel tuleb maha müüa BNSi Läti tütarfirmaFoto: Andras Kralla

  Et omandada Läti suurim uudisteagentuur LETA, tuleb hoogsalt meediaäri laiendaval Margus Linnamäel maha müüa uudisteagentuuri BNSi Läti tütarfirma. Kaubamärgi jätab Linnamäe siiski endale.

  Mõni nädal tagasi teatas BNSi omanik UP Invest pressiteate vahendusel, et omandas Läti suurima uudisteagentuuri LETA ning tehingu peab kiitma heaks ka Läti konkurentsiamet. LETA on asutatud 1992. aastal, kuid uudisteagentuuri ajalugu sai alguse 1919. aastal.

  Eelmisel aastal oli LETA-l 158 töötajat, käive oli veidi üle kolme miljoni euro ning puhaskasumit teeniti 9714 eurot.

  LETA senised omanikud jätkavad äritegevust Lätis, sealhulgas meediasektoris, andes välja ajakirja Kapitāls ja korraldades seminare ja konverentse kaubamärgi BIG EVENT all.

  BNS Latvija SIA uueks omanikuks saab endine pankrotihaldur, praegu õigusnõustamisega tegelev Arno Mägi, kellel ei ole varem meediaäriga kokkupuuteid olnud.
  Linnamäe valdusfirma UP Invest ostis hiljuti Läti suurima uudisteagentuuri LETA, kuid Läti konkurentsiametilt tehinguks loa saamiseks tuleb UP Investil loobuda talle läbi firmade kuuluvast osalusest BNSi Läti tütarfirmas.
  „Kuna meie nõustajad ütlesid väga selgelt, et me ei saa omada mõlemat ettevõtet, siis see on ainus põhjus, miks me BNSi Läti tütarfirma müüki panime,“ selgitas UP Investi juhatuse liige Sven Nuutmann.
  Oluline potentsiaal, mitte nimi
  Kaubamärki Mägi ettevõtte ostuga kaasa ei saa. „Kuna BNSi kaubamärk on ülebaltiline, siis kaubamärki me kaasa ei müünud. Kaubamärk jääb meile ja selle omanik on Eesti emaettevõte BNS Group OÜ,“ märkis Nuutmann.
  Mägi sõnul ostab ta potentsiaali, mitte ettevõtte nime. „Mulle on tähtsam töötav ettevõte ja stabiilsed lepingud, mis on olemas. Kuidas õnnestub konkursse võita ja lepinguid saada, see on juba tuleviku teema. Eks iga äri on risk,“ kommenteeris ta.

  Kasutasime võimalustSven Nuutmann, UP Investi juhatuse liige

  Kui me üle aasta tagasi BNS Grupi ostsime, siis oli teada, et Läti osa on nendest kõige nõrgem ning kuna meil tekkis võimalus osta uudisteagentuur LETA, siis kasutasime võimalust. Meie nõustajad ütlesid aga väga selgelt, et mõlemat ettevõtet me omada ei saa. See on ka ainus põhjus, miks me BNSi Läti tütarfirma müüki panime.

  Ostja leidmine ei olnud meil väga kerge ülesanne, aga Mägiga selline võimalus tekkis, et see tehing sobis mõlemale poolele. Tuleviku mõttes on tal teistsugune strateegia, kui meie oleksime selle ettevõttega teinud.

  See asi on veel nii värske. Ühtpidi ei ole Mägil tehing meiega lõpetatud ja meil ei ole LETA tehinguks konkurentsiameti luba. Seda menetletakse veel.

  Mägi ütles, et viimased kümme aastat, kui ta pankrotihalduri tööd enam ei tee, on ta investeerimisvõimalusi otsides ringi vaadanud. „Natuke igav hakkas ja tahtsin midagi huvitavat teha,“ märkis ta. Nüüd selline võimalus kolleegide kaudu tekkis ning kui kõik läheb plaanide järgi, siis on Mägi selle aasta juulis asutatud AMP Investeeringud OÜ juba septembri algusest Läti meediaturul osaline.
  Kas Läti turg on Teile tuttav? „Nullist ma sellele turule küll ei läheks, aga ma ostan töötava ettevõtte. Olen puhtalt investor ega taha võtta juhatuse liikme ega tegevjuhi vastutust. Raha ka muidugi kaotada ei taha,“ lausus Mägi.
  Kahjumiaeg sai läbi
  Ostuhind on lepingust tulenevalt konfidentsiaalne, küll on pikaajaliselt kahjumis olnud ettevõte Mägi kinnitusel viimasel poolaastal jõudnud väikesesse kasumisse.
  Igapäevaselt toimetab Mägi oma õigusbürooga ja nõustab teisi majandus- ja õigusküsimustes. „Ega ma väga rabele, tööd on mõõdukalt,“ naeris sügisel 65aastaseks saav Mägi. Viimastel aastatel ongi tema tegemised kajastust saanud peamiselt seltskonnaajakirjanduse veergudel.
  Pankrotihaldurina oli Mägi tuntuim töö RASi Ookean seitse aastat kestnud pankrotimenetlus, mille tulemusena teenisid haldurid Mägi ja Aivar Leismann kumbki töötasuna 2,8 miljonit krooni (ligi 180 000 eurot).
  Linnamäe juriidiliselt korrektne äriajamine
  Margus Linnamäe varasemad ärisammud on tekitanud konkurentides pahameelt, kuid enamasti jääb see ärieetika küsimuseks, sest juriidiliselt pole suurärimehele midagi ette heita.
  Eelmisel aastal ostis Linnamäe uudisteagentuuri BNS, mis alles mõni kuu varem oli omanikku vahetanud. Mäletatavasti ostis raadiojaamu Sky Plus, Retro EM jt haldava Sky Media juhi Ilmar Kompuse ettevõte 2014. a märtsis BNSi Soome päritolu Alma Medialt. Juba maikuus müüs Kompus 55 protsenti BNSist edasi Linnamäe UP Investile. Veel kaks kuud hiljem liikus ka ülejäänud osa Linnamäele.
  Eelmise aasta lõpul ostis Kompuse ettevõte Alma Medialt Eestis, Lätis ja Leedus tegutseva kinnisvaraportaali City 24. Kuna Linnamäele kuulub Eesti Meedia kaudu kinnisvaraportaal kv.ee, siis BNSi tehinguga paralleele tuues on arvatud, et mõlemat suurt kinnisvaraportaali kontrollib praegu Linnamäe.
  Äripäev kirjutas hiljuti, kuidas Linnamäe plaanib veterinaarravimite turgu veelgi rohkem enda poole kallutada ning, et turuosalised peavad neid juriidiliselt küll korrektseid samme ebaeetiliseks. Nimelt plaanib Linnamäe tulla lemmikloomapoodide ketiga Baltimaade ja Soome turule. Suuremate poodide juurde on plaanitud ka väikeloomakliinikud, mille taga Linnamäed ametlikult küll ei ole, kuid paljude väikeloomakliinikute-loomaarstide arvates on see kõigest näitemäng.
  Et Linnamäele kuulub veterinaarravimite hulgimüüja Magnum Veterinaaria, siis ei saa ta ravimiseaduse järgi olla ravimite jaemüüjate-väikeloomakliinikute omanik. Paljud loomaarstid rääkisid, et Linnamäe investeerib nendesse kliinikutesse, aga alltöövõtuna võetakse kliinikuid tegema teised äriühingud ning kokku moodustub kett, nagu tal on juba apteegiäris. Kuid juriidiliselt on kõik korrektne.
  Eelmise aasta lõpul müüs Eesti Meedia 90 protsenti Leedu ajakirjade kirjastusest UAB Žurnalų Leidybos Grupę Hollandi ettevõttele STAK Kemplake. Samal ajal teavitas Eesti Meedia Leedu konkurentsiametit rea kohalike kuulutuseportaalide ostust.
  Leedu konkurentsiamet otsustas kontrollida, kas müük Hollandi ettevõttele ei või olla teeseldud tehing, mille abil näiliselt vähendati enda turuosa ja käivet, pääsemaks konkurentsiametilt tehinguteks heakskiidu küsimisest.
  Linnamäe äriimpeeriumis on ravimite hulgi- ja jaemüük, metsa- ja põllumajandus, loomasööda hulgimüük, toitlustus, kinnisvaraarendus ja meediaäri. Tema suurim vara ja kullaauk on ravimimüügikett Magnum.
  Üle-eelmisel aastal aitas ta finantseerida Eesti Meedia juhtidel ettevõtte väljaostu Norra börsifirmalt Schibsted. Sel kevadel suurendas Linnamäe oma valdusfirma UP Invest osalust Eesti Meedias 50 protsendilt 70-le. Eesti Meediale kuuluvad ajaleht Postimees ja telekanal Kanal 2. Samuti kontrollib ta Eesti meedia kaudu kinnisvaraportaali kv.ee, raadiojaamade omanikfirmat Trio LSL ning kuulutusteportaali Soov.ee. Linnamäe valdusfirmale kuulub ka 50 protsenti Apollo raamatupoeketist.
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Analüütik: „Vali mind, vali minu maksud!“ – palun, ärge tehke!
Kui erakonnad panevad riigikogu valimispeo püsti debatiga, millised maksud peaksid tõusma, ootab majandust vältimatu allakäiguspiraal, hoiatab majandusanalüütik Peeter Tammistu.
Kui erakonnad panevad riigikogu valimispeo püsti debatiga, millised maksud peaksid tõusma, ootab majandust vältimatu allakäiguspiraal, hoiatab majandusanalüütik Peeter Tammistu.
USA aktsiaturg trimmis kolmapäevast hüpet veidi väiksemaks
Kui kolmapäeval rallis USA aktsiaturg oodatust madalama inflatsiooninumbri toel viimase kolme kuu uuele tipule, siis neljapäeval sulgus turg esialgse suure tõusu järel väikeses miinuses.
Kui kolmapäeval rallis USA aktsiaturg oodatust madalama inflatsiooninumbri toel viimase kolme kuu uuele tipule, siis neljapäeval sulgus turg esialgse suure tõusu järel väikeses miinuses.
Reaalajas börsiinfo
Edukat tippjuhti Tarmo Noopi kutsuti buldooseriks, aga see on nüüd minevik Lahkumisintervjuu!
Veerandsada aastat A. Le Coqi juhtinud Tarmo Noop (54) meenutab lahkumisintervjuus, et karjääri alguses kutsuti teda buldooseriks. Praegu ei kujuta ta ettevõtte juhina ette noort 24aastast, kellel puuduvad, nagu temal toona, varasemad kogemused.
Veerandsada aastat A. Le Coqi juhtinud Tarmo Noop (54) meenutab lahkumisintervjuus, et karjääri alguses kutsuti teda buldooseriks. Praegu ei kujuta ta ettevõtte juhina ette noort 24aastast, kellel puuduvad, nagu temal toona, varasemad kogemused.
Eesti lahkub Kesk- ja Ida-Euroopa riikide ning Hiina koostööformaadist
Eesti otsustas edaspidi mitte osaleda Kesk- ja Ida-Euroopa riikide ning Hiina ehk 16+1 koostööformaadis, kirjutab välisministeerium pressiteates.
Eesti otsustas edaspidi mitte osaleda Kesk- ja Ida-Euroopa riikide ning Hiina ehk 16+1 koostööformaadis, kirjutab välisministeerium pressiteates.
Rahasadu! Graanul Investi omanikud võtsid kümneid miljoneid dividende "See oli osa tehingust"
Graanul Invest maksis läinud aastal dividendideks 45 miljonit eurot, kopsakas omanikutulu on Eesti ettevõtluses läbi aegade üks heldemaid.
Graanul Invest maksis läinud aastal dividendideks 45 miljonit eurot, kopsakas omanikutulu on Eesti ettevõtluses läbi aegade üks heldemaid.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.