Koit Brinkmann • 28. august 2015 kell 12:29

Sadamajuhid olid vilunud altkäemaksu võtjad

Riigiprokurör Laura feldmanis jagas täna infot Tallinna Sadama juhtide alkäemaksu kriminaalasja kohta  Foto: Raul Mee

Prokuratuuri kahtlustuste järgi võtsid Tallinna Sadama juhid Ain Kaljurand ning Allan Kiil aastate jooksul kahepeale kokku miljoneid eurosid altkäemaksu.

Kuna raha liikumise varjamiseks kasutati vahendajaid, siis esitati sadamajuhtidele kahtlustus ka rahapesus.

Kaljurannal ja Kiilil oli kahtlustuse järgi juba vähemalt 2009. aastast tiksumas ebaseaduslik sissetulek Tallinna Sadama lepingupartneritelt. Praeguseks on avalikuks saanud kaks skeemis osalenud firmat, Paldiski Lõunasadamas tegutsev Esteve Terminal AS ning börsifirma Tallink tütarfirma HTG-Invest. Kahtlustuse järgi on Kaljurand teeninud nende kaudu mitusada tuhat eurot.

Kiil sügavamal sees kui Kaljurand

Samas suurusjärgus võis meelehead taskusse panna ka Kiil, kuid tema püüdis selle kõrvalt veelgi suuremat kala. Riigiprokurör Laura Feldmanise sõnul ajas Kiil Tallinna Sadamale uute parvlaevade tellimise asju ning sai laevaehitajalt mitu miljonit eurot altkäemaksu. „Kaljurand ei ole praamihankega seotud, aga Kiil on küll mõlema asjaga seotud,“ kinnitas Feldmanis.

Eelmisel aastal tellis Tallinna Sadam parvlaevaliikluse korraldamiseks neli uut laeva, neist kaks ehitatakse Poolas Remontowa ja kaks Türgis Sefine laevatehases.

Kriminaalasi algatati selle aasta alul, kuid uurimise käigus on kuriteoepisoodidega jõutud ajas tagasi 2009. aastani. Samas ei saa välistada, et läbiotsimiste käigus saadud materjalidest nähtuvalt võib kriminaalasi täiendust saada.

Kuni pooleks aastaks vahi all

Kaljurand ja Kiil võeti kohtu otsusel kuni kuueks kuuks vahi alla. Prokuröri sõnul taotles ta seda, et nad ei saaks vabaduses olles uusi kuritegusid toime panna.

Ülejäänud kuue kahtlusaluse suhtes ta vahi alla võtmise tõkendit vajalikuks ei pidanud.

Praeguseks on kuuest altkäemaksuandjast ja -vahendajast avalikkuse ette jõudnud kolm nime. HTG-Investi juhatuse esimees Eno Saar ning Esteve Terminali juhatuse esimees Üllar Raad ning sama ettevõtte nõukogu esimees Tõnis Pohla.

Kuhu altkäemaksuna võetud raha edasi liikus või mida selle eest osteti, Feldmanis ei kommenteerinud. Ka ei öelnud ta, kas Kaljuranna ja Kiili vara on arestitud.

Allan Kiili kaks kodu Harku vallas. Paremal olev madal hoone on hiljuti Toomas Vilosiuselt ostetud.  Foto: Andras Kralla

Hiljutised kinnisvaraostud

Küll näitab kinnistusregister, et Kaljurand ja Kiil on viimase pooleteise aasta jooksul lisaks olemasolevale kinnisvarale soetanud seda juurde. Nii ostis Kaljurand koos abikaasaga eelmise aasta alul Tallinnas Koidula tänavale 47 m2 korteri. Hüpoteeki sellele seatud ei ole.

Kiil ostis koos abikaasaga mullu aprillis Tallinnas Kreutzwaldi tänavale 70 m2 korteri ning alles mõni nädal tagasi Harku vallas Sõrve külas erakonnakaaslasele Toomas Vilosiusele kuulunud kinnistu. Tegemist on Kiili enda elukoha naaberkinnistuga. Korterile ega Vilosiuselt ostetud kinnistule pole hüpoteeki seatud.

Kaitsepolitsei pidas Kiili ja Kaljuranna kinni kolmapäeva hommikul, läbi otsiti mõlema mehe kodud ja tööruumid. Läbiotsimisi tehti ka teiste kahtlusaluste juures.

Hetkel kuum