Mait Kraun • 1. september 2015 kell 18:30

Kanada võib USA-le paksu pahandust tekitada

Kanada lipp  Foto: EPA

G7 gruppi kuuluv Kanada on järgmine nafta hinnalanguse ohver – riiki tabas teises kvartalis järjekordne majanduslangus, mis võib märkimisväärselt mõjutama hakata ka USAd.

Kanada statistikaameti andmetest selgub, et Kanada majandus kahanes teises kvartalis eelmise aastaga võrreldes 0,5 protsendi võrra. Esimeses kvartalis kukkus majandus 0,8 protsenti. See tähendab, et tehniliselt on riik majandussurutises. Majandussurutiseks peetakse olukorda, kus riigi majandus on kahanenud kaks kvartalit järjest.

Naftahinnad on viimastel kuudel langenud, sest pakkumine on suur ja globaalne majandus on aeglustumas.

Kanada jaoks on tegemist eriti halva uudisega. Riik müüb oma naftat niikuinii kehtivate torujuhtme piirangute ja madala kvaliteedi tõttu allahindlusega. Madalad hinnad ja sünged prognoosid on sundinud ettevõtteid kulutusi vähendama ja projekte külmutama. Kanada saab suure osa oma naftast tõrvaliivadest.

Kanada majandusel on ka teisi probleeme – eluasemeturg on ülekuumenemas ja majapidamiste võlakoormad kasvavad. Keskpank on languse peatamiseks sellel aastal juba kahel korral intressimäärasid kärpinud.

Riigi probleemid võivad jõuda ka lõunasse. USA jaoks on Kanada suurim eksporditurg ja sealsed majanduslikud probleemid lähevad korda paljudele Ameerika ettevõtetele.

Kanadasse läheb USA ekspordist umbes 20 protsenti – rohkem kui eurotsooni või Hiinasse.

„Kanada majanduse olukord tekitab ka USAs langusriske,“ ütles BNP Paribase ökonomist Bricklin Dwyer.

Hetkel kuum