Koit Brinkmann • 21 september 2015

Linnamäel väikeloomakliinikutes kaudne side

Ivar Vendelin  Foto: Andres Haabu

Suurettevõtja Margus Linnamäe lemmikloomapoodide juures avatavate väikeloomakliinikute omanike ringi lisandus Linnamäe osalusega Apollo Holding OÜ nõukogu liige Ivar Vendelin.

Ivar Vendelin: kokkuleppes kaks kliinikut

Heli Säret tunnen pikemat aega ja ta on vaieldamatult oma ala üks tippspetsialiste Eestis. Mul on hea meel, et ta on otsustanud oma kogemuste rakendamiseks tagasi Eestisse tulla.

Hetkel puudutab minu ja Heli kokkulepe kaht kliinikut, millest üks on avatud Pärnus ja teine avatakse Tallinnas. Mis saab tulevikus, kas jätkan investeerimist, kas ma müün oma osad, ma paraku ennustada ei oska.

Täna olen rahul esmaste saavutustega ja aeg näitab, kas sellel äril on suuremat potentsiaali või mitte. Seejuures märgin, et kindlasti ei ole tegemist suure kasumlikkusega äriga, vaid pigem ärisuunaga, mis loodetavasti aitab paljusid Eesti loomasõpru.

Väikeloomakliinikute omanik on veterinaariadoktori kraadiga Heli Säre suvel asutatud OÜ Eesti Veterinaaria Kliinikum. Säre rääkis juunis, et kaasab investeeringuteks finantsinvestoreid, kellega tal on ka juba kokkulepped sõlmitud.

Mõned nädalad tagasi lisanduski Heli ja Ülo Säre kõrvale ettevõtte omanike ringi Ivar Vendelin, kellele kuulub praegu firmade kaudu 45protsendiline osalus.

„Eesti on väike. Perekonnasõbrana tunnen Ivarit juba lapsest saadik. Olen ka temaga oma töö tõttu kokku puutunud alates 2003. aastast. Tänu Ivari koera edukale ravimisele on minu patsientideks saanud teiste seas ka mitu Ivari, tema sõprade ja sugulaste lemmiklooma,“ selgitas Säre, et tunneb Vendelini juba ammu enne kliinikute projekti.

Linnamäe äripartner

Säre sõnul ta ettevõtte omanike sekka praegusel hetkel rohkem investoreid kaasata ei plaani, aga kui otsustatakse veel kliinikuid avada, on arvatavasti ka uusi investoreid juurde vaja.

Vendelin on R-Kioske majandava Rautakirja Eesti OÜ juhatuse liige, kuid ta kuulub ka raamatukauplusi haldava Apollo Holding OÜ nõukokku. Pool raamatupoeketist kuulub aga eelmisest aastast Linnamäe ettevõttele. Varem on Vendelin olnud Apollo omanike hulgas.

Linnamäe valdusfirmale UP Invest kuulub järgmise kuue aasta jooksul Baltimaades ja Soomes kokku 60 lemmikloomakauplust avada plaaniv Pet City OÜ. Suvel avati kauplus Pärnu Kaubanduskeskuses ning varsti tehakse uksed lahti ka Tallinnas Kakumäe Selveri vastas endises mööblipoes.

Suuremate lemmikloomakaupluste juurde tulevadki väikeloomakliinikud, mille omanike hulgas aga Linnamäe ametlikult olla ei tohi. Põhjuseks on ravimiseadus, mille järgi peavad ravimite hulgi- ja jaemüük olema lahutatud. Väikeloomakliinikute kaudu toimub ravimite jaemüük ning Linnamäele kuulub juba veterinaarravimite hulgimüüja Magnum Veterinaaria.

Eesti Veterinaaria Kliinikum OÜ:

55 protsenti - Hesa Vet Medical OÜ (80 protsenti Heli Säre ja 20 protsenti Ülo Säre)

45 protsenti – OÜ Romsey, juhatuse liige Ivar Vendelin, osanik OÜ Mirrow Institute (100 protsenti Ivar Vendelin)

Allikas: äriregister

Pinged veterinaariaturul

Äripäev kirjutas suvel, kuidas loomaarstide-väikeloomakliinikute pidajate suurim mure on praegu Linnamäe tekitatud ebaterve konkurents turul, mistõttu loomakliinikud ei julge enam uutesse seadmetesse investeerida ning areng jääb seisma. Vastukäiguks otsustasid paljud loomaarstid loobuda Magnum Veterinaaria ravimitest.

„Linnamäe investeerib nendesse kliinikutesse, see on ammu teada. Nad mõtlevad, et me oleme 3.B klass, kes ei saa sellest aru. Alltöövõtuna võetakse kliinikuid tegema teised äriühingud, aga kokku moodustub kett, nagu tal on juba apteegiäris,“ sõnas Kosel loomaarstipraksist pidav Priit Koppel suvel pahaselt.

Pet City OÜ juhatuse liige Merike Kaesveld lükkas aga siis turul liikuvad jutud ümber. „Pet City kontseptsiooni juurde kuuluvad tõepoolest ka kliinikud, ent kliinikuid opereerivad vetarstid ise, olgu nad siis juba olemasolevate kliinikute omanikud või uued tulijad. Kliinikuosa operaator leiab omale rahastamise ise. Ei Margus Linnamäe ega temaga seotud ettevõtted ei oma mingit osalust Heli Säre loodavates loomakliinikutes, “ kinnitas Kaesveld.

Veterinaarravimite hulgimüüja Dimela AS nõukogu esimees Kadri Kullman nentis suvel aga Linnamäe tegevuse kohta, et „igal inimesel on sisse ehitatud mingi käitumismudel ja kui Margus Linnamäe on harjunud kontrollima kogu ahelat, ja ta on suutnud seadusandlusega niimoodi korraldada, et nii on… Me kipume kõiki edukaid tegevusi kordama, see on tema stiil ja tal on lastud nii teha. Ta kopeerib seda veterinaariasse.“

Hetkel kuum