Pille Ivask • 23. september 2015 kell 5:30

Ekspert: Hiina majandusel on võhm väljas

Hiina tööline  Foto: epa

USA endine riigikassa sekretär Hank Paulson hoiatas, et Hiina majandusel pole enam jõudlust, vahendab CNBC.

Hiina majandusmudelil on võhm väljas,“ märkis Paulson ja lisas, et Hiina peaks rohkem panustama sisetarbimisele.

Hiina valitsus on viimasel ajal sattunud suure kriitika alla seoses sellega, missuguseid meetmeid loiu majanduskasvu ergutamiseks ette võetakse. Kriitikat on saanud nii rahapoliitika leevendamine kui ka hiljutine jüaani nõrgestamine. Paulson leiab, et Hiina ja USA peaks tegema rohkem koostööd - see aitaks üheaegselt nii parendada majandustegevust kui ka tegeleda küberrünnakutega, mida USAle Hiinast tehakse.

„Kõige problemaatilisem majandusprobleem on kübervargused. Ma usun, et see on USA-Hiina suhteid silmas pidades üks suuremaid probleeme. Lõppkokkuvõttes on väga oluline USA ja Hiina mõlema jaoks omavaheline koostöö,“ selgitas ta.

Paulson nentis, et USA ettevõtted vaatavad praegu Hiina majandusreformidele üsna mureliku pilguga, sest Hiina peaks majanduskasvu elavdamiseks välisfirmasid meelitama. Ta lisas, et konkurentsi kasvatamine on majanduse seisukohast väga oluline, kuna praegu on Hiina majandus üksnes ekspordipõhine.

Paulson usub, et Hiina president Xi Jinpingil on majandusreformidega tõsi taga. Samas ütles ta, et reformid võtavad tõenäoliselt üksjagu aega, kuna nende elluviimiseks peavad asjaosalised kõrvale jätma oma isiklikud huvid.

Hetkel kuum