Äripäev • 23. september 2015 kell 12:27

Prokurör tahab Savisaare ja Kallo ametist kõrvaldamist

Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimees Edgar Savisaar  Foto: Andres Haabu

Riigiprokurör Laura Vaik esitab täna Harju maakohtule taotluse kõrvaldada Tallinna linnapea Edgar Savisaar ja Tallinna linnavolikogu esimees Kalev Kallo ametist kohtueelse menetluse ajaks.

Kriminaalmenetluse seadustik lubab kahtlustatavat ametist kõrvaldada, kui ta võib edasi töötades jätkuvalt toime panna kuritegusid või kui edasitöötamine võib kahjustada kriminaalmenetlust.

Riigiprokuratuur põhjendab taotluse esitamist pärast seda, kui eeluurimiskohtunik on teinud otsuse, kas taotlus rahuldatakse või mitte.

Prokuratuuri teate järel saatis Keskerakond pressiteate, kus ütles, et riigikogu Keskerakonna fraktsioon pöördub õiguskantsleri Ülle Madise poole taotlusega algatada põhiseaduslik järelevalvemenetlus seoses riigiprokuratuuri taotlusega.

“Eesti Vabariigi põhiseadus sätestab, et rahvas on kõrgema võimu kandja ning rahvas on valimistel andnud volikogule mandaadi. Rahvalt mandaadi saanud volikogu on valinud esimehe ning linnapea,” ütles Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson. "Nüüd oleme olukorras, kus kahtlustuse esitamise kaudu kasutatakse kriminaalmenetluse seadustiku paragrahvi 141, et rahva mandaat tühistada. Meie hinnangul ei ole selline olukord kooskõlas põhiseadusega.”

Simson rõhutas, et põhiseaduse mõttega ei ole kuidagi kooskõlas see, kui uurimisorganid võivad tühistada valimistulemuse.

Hetkel kuum