Mari Mets • 25. september 2015 kell 4:45

Männiku karjääri peremees altkäemaksuskandaalis

Kapo kahtlustab, et Vello Kunman lubas maksta Keskerakonnale 20 000 eurot, et jätkata tütre eramu ehitustöid Nõmmel, mille linnaplaneerimisamet keelas.   Foto: Andres Haabu

Kõikide muude äride kõrval isegi Männiku karjäärist raha välja vedav üleöö dividendimiljonärina tuntust kogunud Vello Kunman (63) on totaalne erak, kes on mehitanud oma äride tähtsaimad ametipostid eranditult vaid oma pereliikmetega.

Võib-olla oleksid tahtnud Kunmani tütred Key (36), Kea (35) ja Kerstin (28) valida elus mõne muu tee või hoopis ise oma ärid püsti panna, seda me ei tea, kuid praegu on nad kõik ametis isa kontsernis Silikaat Grupis.

Isegi nüüdseks tegevuse lõpetanud Kunmani firma Key Ehituskaubad sai nime tütre järgi. Kunmani tundvad inimesed ütlevad, et teda vaadates – enamasti teksad ja kampsun – ei võiks eales arvata, et mees on võtnud just dividendidena välja 122 miljonit krooni, nagu ta 2006. aastal kõigi üllatuseks tegi. Ootamatu manööver, mis pani äriringkonnad võbisema.

2014. aasta septembris ilmunud Äripäeva rikaste TOPis oli Vello Kunman 5. kohal, vara väärtus 59,3 miljonit eurot. 2015. aasta veebruaris ilmunud Äripäeva dividendide topis oli ta 102. kohal, võttes dividende 400 000 eurot.

Kapo kahtlustus: lubas maksta Keskerakonnale 20 000 eurot, et jätkata tütre eramu ehitustöid, mille linnaplaneerimisamet keelas

Kuni altkäemaksuskandaali puhkemiseni istus Kunman ka Eften Capitali nõukogus, kuid üleeile teatas Efteni juht, kinnisvaraärimees Viljar Arakas Kunmani taandumisest uurimise ajaks. Sellest hoolimata jagub kuue aasta eest ühes Kunmaniga Lepa keskuse soetanud Arakasel tema kohta ainult kiidusõnu: „Vello on väga tasakaalukas, arukas, selge mõtlemise ja oma arvamusega inimene.“ Ühtegi Kunmani isikuomadust ta välja tuua ei soovi, eraelust midagi ei tea. Kunmani kahtlustamine altkäemaksu andmises tuli Arakasele suure üllatusena. „Aga no kellele ei oleks tulnud?“ küsib ta.

Boheemist teadur on kõigest suitsukate

 Kes on see püstirikas põllumees? Mõned teavad, et Gildi Bakuu-afääri kohtuniku Leo Kunmani vend. Leo on meenutanud kunagises intervjuus Eesti Ekspressile – jälle üks väheseid ülestähendusi, kus keegigi Kunmanist räägib -, et ju teenis vend Vello oma esimese miljoni juurviljaäriga. TPI ajalgi kasvatas ta juba kasvuhoones tomateid. Hiljem töötas kümme aastat samas TPIs elektriajamite teadurina.

Tomatid, teadus ja kampsun võib jätta end vaevu ära majandava boheemi mulje, kuid sellest on Kunman kaugel. Ta on ajanud äri kõigega: liiv, vesi, juurviljad, suitsuvorstid, määrdeained, mööbel, parfüümid, põllumajandus, energeetika, kinnisvara, kaubandus jne. Silikaat Gruppi kuulub praegu üheksa ettevõtet, nende seas näiteks Järve Keskus, Kõo Agro, Haage Joogid ja Aatrium Sisustuskaubamaja. Aastakümneid on Silikaat vedanud välja liiva algul riigile omanduses olnud, kuid nüüd Saku vallale kuuluvast Männiku karjäärist.

Sobingukahtlus sundis reeglit murdma

Kunman on jäänud avalikkuses piltidele vaid üksikutel kordadel, varem oli teada, et ennemini resideerub ta oma maaelamises, kui hõljub seltskonnaüritustel. Kolossaalne kolmekordne Nõmme eramu, mille ehitusloata ehitamiseks Kunman kahtlustuse järgi Savisaarele altkäemaksu andis, kõneleb muidugi märksa laiemast joonest. Võib-olla on mehe maitse aastatega muutunud.

Oma kümne aasta jooksul ainsas kommentaaris ajakirjandusele ütles ta vastuseks kunagi ringelnud kahtluste kohta, et oma kroonijuveeli Järve Keskust ta müüa ei kavatse. Pärast pea jälle kümneaastast vaikimist, mil Kunman lükkas korduvalt tagasi kõik intervjuupalved – loomulikult suhtekorraldaja vahendusel –, võttis ta sõna sel nädalal. Karmi kahtlustusega Savisaarele altkäemaksu andmise eest tähelepanu keskmesse sattunud Kunman teatas, taas suhtekorraldaja vahendusel, et tal pole olnud Tallinna linnaga kunagi sooje suhteid.

Hetkel kuum