Piret Reiljan • 11. november 2015 kell 11:45

Rosimannus väljus Tomingase kütuseärist

Rain Rosimannus sõitmas liftiga koalitsiooniläbirääkimistele 2014. aasta märtsis.  Foto: Raul Mee

Kui alles vähem kui kuu aega tagasi rääkis Rain Rosimannus Äripäevale, et tema ja Arco Vara endise suuromaniku Richard Tomingase asutatud Novus Greenoil alustab majandustegevust esimesel võimalusel, siis nüüdseks on ta ettevõttest väljunud.

Tänavu juulis asutasid Rain Rosimannuse osalusega Happy Hydrocarbons OÜ ja Richard Tomingasele, Kristjan Oleile ning Sven Viidasele kuuluv Novutech OÜ ettevõtte Novus Greenoil OÜ. Rosimannuse firmast sai vastloodud kütuseettevõttes väikeosanik 10 protsendiga. Novus Greenoil pidi hakkama tootma keskkonnasõbralikke emulgeeritud kütuseid ja seda rääkis Rosimannus ise Äripäevale vähem kui kuu aega tagasi oktoobri keskel. Ta sõnas, et tegevus algab esimesel võimalusel, sõltuvalt testide läbimisest.

Tomingase sõnul testiti Novus Greenoili toodetud emulgeeritud kütuseid Tallinki laeval. Tallink oligi Tomingase sõnul tema ja Rosimannuse ühise äri alguspunkt, kuna Rosimannus olevat varem Tallinkile Happy Hydrocarbonsiga maaletoodud kütuselisandeid müünud. Et ka Tomingasel ja tema partneritel oli sihikul Tallink kui potentsiaalne suurklient, pandi seljad kokku. 

Pärast Äripäeva artikleid katkes koostöö

Rosimannus rääkis oktoobri keskel veel, et Novus Greenoil kavandab oma tegevust koostöös maksuameti ja rahandusministeeriumi maksuspetsialistidega. "Meie huvi on teha kõike läbipaistvalt ja korrektselt," sõnas ta.

Äripäev avaldas oktoobri keskel mh artikli sellest, et Tomingas ja tema äripartnerid Olei ja Viidas segavad lisaks emulsioonkütustele ka diislist ja lisanditest rasket kütteõli, mis on diislikütusele sarnaste omadustega, kuid mille aktsiis on kordades madalam. Kirjutasime, et sellele ärile andis hoo sisse erimärgistatud diislikütuse keelustamine mitmes valdkonnas eesotsas kütmise ja laevandusega - nõudlus raske kütteõli järele kasvas hüppeliselt. Erimärgistatud diislikütuse keelustamine mitmes senises kasutuskohas oli kirjutatud koalitsioonilepingusse, mida aitas koostada ka Rosimannus. Reformierakonna mõjukas liige Rosimannus eitas oma rolli nende muudatuste juures. Samuti toonitas ta, et Tomingase äripartner sai temast alles hiljem.

Igatahes, kui seltskonna kütuseäri kajastanud artiklitest oli mõni päev möödas, teatas Olei üllatuslikult Äripäevale, et Rosimannus kinnitas Richard Tomingasele enda väljaastumist Novus Greenoili osanike ringist, kuna koostööks alust ei ole. Ühtäkki oli niisiis selgeks saanud, et ärilistel põhjustel koostööks ei lähe. Olei sõnul olevat Rosimannus kütuselisandeid pakkunud ka tema ja Tomingase-Viidase Novus OILile. Lisandid osutusid küll sobivaiks, kuid jällegi - ärilistel põhjustel koostööd ei alustatud. 

Rosimannus ei taha Äripäevaga suhelda

Rosimannus ei soovinud kommenteerida enda väljumist Novus Greenoilist, põhjendades seda Äripäeva pahatahtlikkusega. "Asi on Äripäeva üldises pahasoovlikus ajakirjanduskultuuris. Iga Äripäevale raisatud minut kahandab Eesti SKPd, sest suhtle või ära suhtle - tulemus on igal juhul Äripäeva enda väljamõeldud halvustav sõnnik. Selle kaotatud aja võiksid Eesti ettevõtjad kulutada hoopis oma ettevõtete arendamisele," teatas Rosimannus e-kirja teel vastuseks Äripäeva küsimustele.

Hetkel kuum