Virge Haavasalu • 8. detsember 2015 kell 12:45

Vändra Ökopagari müük lõpusirgel

Vändra Ökopagari tootmine  Foto: Urmas Luik/Pärnu Postimees/Scanpix

Raskuste tõttu tegevuse lõpetanud Vändra Ökopagari müügi üle käivad praegu läbirääkimised potentsiaalsete ostjatega ja kui kõik läheb hästi, saab ettevõte uue omaniku juba aasta lõpuks.

Pärnumaal asuvat Vändra Ökopagarit kakskümmend aastat omanud ja juhtinud Krista Assi on andnud ettevõtte üle likvideerijale, endisele kohtutäiturile ja praegusele õigusnõustajale Reet Vokile, kes tegeleb aktiivselt ettevõtte müügiga. „Tahame müüa ikka tervikvarana,“ selgitas Assi.

Ettevõtte müügi teed otsustas Assi minna pärast seda, kui oli selge, et nad ei ole suutelised olemasolevatel tingimustel SEBst võetud laenu tagasi maksma. Kuna pangaga laenulepingu ülevaatamises kokkuleppele ei jõutud ja muid Assit rahuldavaid variante ei olnud Ökopagari edasiseks tegutsemiseks, teatas ta novembri keskel ettevõtte likvideerimise otsusest. 

Huviline on pagaritööstusestReet Vokk, Vändra Ökopagari likvideerija 

Üritame saavutada kokkulepet ostjatega, saada varamüügist raha ning sellega kustutada kohustused võlausaldajate ees, sealhulgas ka pangalaenu. Likvideerimiseks on varasid piisavalt.

Praegu käivad läbirääkimised potentsiaalsete ostjatega. Huviline on pagaritööstuse valdkonnast. Kas tootmine jätkub, sõltub ostjast. Ei ole välistatud, et Vändra Ökopagar hakkab uuesti tööle. Ideaalne oleks, kui saaks detsembrikuu jooksul ettevõtte müüdud.

PRIA kohustus jätkub ka uuel omanikul. Üritasime algul ettevõtte tegevust jätkata ja leida refinantseerimise võimalusi, paraku need katsed ebaõnnestusid ja siis läksimegi likvideerimise teed. 

Assi siiras soov on, et Vändra Ökopagari tegevus jätkuks uue omaniku käe all. Kas see nii läheb, on iseasi. „Praegu olen veel optimistlik. On huvilisi, kes on minu poole pöördunud ja kes on likvideerija poole pöördunud. Tundub, et on mõni tõsine huviline,“ rääkis Assi. Huvilisi on samast sektorist, kus nad isegi tegutsesid, aga ka väljastpoolt.

Assi on enda sõnul valmis nõu ja jõuga pagaritööstust uuesti käima lükkama, aga pikemaajaliselt ta seal tegutseda ei jaksaks, kuna viimased seitse kuud on teda tugevalt räsinud. Ta on küll juba pensionieas, aga uskus, et hakkab veel millegagi tegelema. „Tavaliselt öeldakse, kui üks uks läheb kinni, tuleb teine lahti,“ lausus ta. „21 aastat olen sellega tegelenud, aga ju see aeg jõudis sinnamaale, et see pidi nii minema,“ rääkis ta.

Nende vastu pankrotiavalduse esitamiseks Assi põhjust ei näinud. Likvideerija on nõuded võlausaldajatega kooskõlastanud. Kohustusi on praegu koos SEB pangalaenuga umbes miljon eurot, aga varasid 2,5 miljoni euro eest. 

Vändra Ökopagari juhi sõnul on ta püüdnud Eesti suurematele pagaritööstustele ettevõtetet müüa, aga tulutult, kuna kas ei oldud huvitatud nišist, kus ökopagar tegutseb, või on vastavad tootmisseadmed ja piisav tootmisvõimekus juba olemas.

Möödunud kuul kirjutas Äripäev, et laenumaksete tasumisega raskustesse sattunud Vändra Ökopagar sulges oma uksed ja tegevuse nii vaikselt, et isegi 200 meetri kaugusel töötav vallavanem Jaanus Rahula ei märganud midagi.

Põllumajandusministeeriumis koostatud Eesti pagaritööstuse esimese kvartali ülevaatest selgus, et pagaritööstuse ettevõtted investeerisid materiaalsesse põhivarasse tänavu esimeses kvartalis 1,6 miljonit eurot ehk ligi kaks korda rohkem kui aasta eest samal ajal. Tänavu esimese kvartali seisuga on Eestis 149 pagaritööstuse ettevõtet, kus töötas kokku 2859 inimest. See moodustas 19,3% toiduainetööstuses hõivatud inimestest.

Hetkel kuum