Pille Ivask • 6 jaanuar 2016

Põhja-Korea võis katsetada taas vesinikupommi

Põhja-Korea teatas edukast vesinikpommi katsetusest. Tegu on esimese katsetusega pärast 2013. aastat  Foto: epa

Põhja-Korea riiklik uudisteagentuur KCNA teatas, et riik on teinud eduka vesinikupommi katsetuse, samas pole veel kindlaid andmeid, et katsetus tegelikult toimus, vahendab CNBC.

Veidi pärast seda, kui KCNA oli edastanud teate vesinikupommi katsetusest, teatasid mitmed agentuurid tugevast maavärinast Põhja-Korea tuumakatsetuspolügoni kõrval.

KCNA andmeil läks vesinikupommi katsetus ilma probleemideta. Tegu on esimese vesinikupommi katsetusega alates 2013. aastast. Kokku on katsetusi tehtud Põhja-Koreas neli.

Liidrid mõistavad hukka

Jaapani peaminister Shinzo Abe mõistis Põhja-Korea vesinikupommi katsetuse hukka ning rõhutas, et tegu on ohuga Jaapani julgeolekule.

Veidi aega pärast Jaapani avaldust esines enda omaga ka Lõuna-Korea president Park Geun-hye, kes lubas, et naaberriigil tuleb vesinikupommi katsetamise eest kõrget hinda maksta. Samuti avaldas president lootust, et ÜRO suurendab sanktsioone Põhja-Koreale.

Samal ajal märkis Lõuna-Korea uudisteagentuur Yonhap, et valitsusametnike sõnul vajab veel põhjalikku uurimist ja seejärel kinnitamist asjaolu, kas pommikatsetus üldse toimus. Lõuna-Korea luureagentuur lausus Yonhapile, et Põhja-Korea võis katsetada ka muud seadeldist, millele oli lisatud veidi vesinikku.

Põhja-Korea võimaliku vesinikupommi katsetuse on hukka mõistnud ka Valge Maja. 

Hiina riiklik uudisteagentuur Xinhua, mida peetakse riigi juhtide hääletoruks, on samuti Põhja-Korea tegevusele hävitava hinnangu andnud. Agentuuri teate kohaselt on Põhja-Korea tegevus vastuolus tuumarelva leviku tõkestamisega ning Kirde-Aasia rahu rikkumine pole soovitatav ega tark tegevus.

Venemaa Föderatsiooninõukogu rahvusvaheliste asjade juht Konstantin Kossatšev kirjutas oma Facebooki lehel, et Põhja-Korea tegevus puudutab ka Venemaa julgeolekut. „Kui info Põhja-Korea vesinikupommi katsetusest ei osutu kontrollimisel valeks, nagu on varem juhtunud, aga praeguseks näitavad välise vaatluse andmed paraku vastupidist, siis käib jutt Pyongyangi järjekordsest tuumakatsetuste leppe rikkumisest,“ märkis duumasaadik ja lisas, et Põhja-Korea ei ole selle leppe osapool.

Seoses Põhja-Korea vesinikupommi katsetusega on täna kokku kutsutud ka ÜRO Julgeolekunõukogu istung. 

Hetkel kuum