Äripäev • 1. veebruar 2016 kell 12:32

Venemaa tahab kuulutada inimeste isiklikud andmed riigi omandiks

Venemaa tahab kuulutada inimeste isiklikud andmed riigi omandiks  Foto: PantherMedia/Scanpix

Venemaa kavatseb hakata maksustama välismaa internetifirmasid, kelle tegevus ulatub Venemaale, kuid kes neile makse ei maksa. Samuti tahab Venemaa kuulutada oma kodanike isiklikud andmed riigi omandiks.

President Vladimir Putin tegi täna vastavatele ametkondadele ülesandeks töötada välja nn Google’i maks ehk eelnõu, mis esitaks Venemaal majandustulu saavatele välismaa internetifirmadele samasugused tingimused nagu on Vene firmadel. Lisaks valmistab Venemaa suveks ette seadusemuudatust oma kodanike andmete töötlemise kohta internetis.

Kreml selgitas, et suuremal osal välismaa internetifirmadest ei ole Venemaal esindust või tütarfirmat ning nad ei maksa ka Venemaale makse, kuigi Venemaa kasutajad toovad neile korralikku müügi- ja reklaamikäivet. Seepärast ongi vaja, et Google, Apple jt oma tegevuse Venemaal vormistavad ja ka maksuametile aru annavad. Venemaalt neile käibe toojaid saab kindlaks teha IP-aadressi või teenuse eest maksja pangakaardi järgi, selgitas Kreml.

Teiseks leiavad Vene võimud, et kuna internetiajastul on muutunud kasutajate andmed „internetimajanduse naftaks“, siis on välismaa firmade käes kontrollimatu hulk inimeste andmeid. Seadusega on vaja täpsustada ja laiendada isiklike andmete mõistet ning karmistada internetiteenuste pakkujatele nõudeid andmete kasutamisel, selgitab Kreml.

Firmad koguvad tohutul hulgal isiklikke andmeid, kõike, mis käib läbi mobiiliseadmete, otsingumootorite jne. Kõik need andmed annavad portree kasutajast, tema eelistustest, tegutsemisest. Venemaa poliitikud leiavad, et neid andmeid kasutatakse nagu tahetakse, et see info jalutab kontrollimatult kuskil, et välismaa firmade käes on tohutu info ja et sisuliselt on sellele infole juurdepääs ka välismaa eriteenistustel ja välismaa valitsustel. Sellised on Vene seaduselooja argumendid. Lisaks leitakse, et kuna kasutajad loovutavad vabatahtlikult internetiteenuse pakkujale õiguse oma isiklikke andmeid kasutada, siis peab riik siin appi tulema, sest suurem osa inimesi ei loe tingimusi, millega nad nõustuvad, üldse läbigi.

Hetkel kuum