Sirje Rank • 16. veebruar 2016
Jaga lugu:

Ukraina valitsus varisemise äärel

Ukraina parlamendis kogutakse allkirju peaministrile umbusalduse avaldamiseks  Foto: Scanpix/Reuters

Ukrainas süveneb poliitiline kriis, mis seab küsimärgi alla valitsuse püsimise ja IMFi juhitud abipaketi jätkumise.

Turud reageerisid järsult, kui Ukraina presidendi Petro Porošenko partei liitus ootamatult üleskutsetega tagandada peaminister Arseni Jatsenjuk, kel oli teisipäevaks kavandatud parlamendis aruanne valitsuse tööst. Porošenko oli varem lubanud valitsusremonti, et kiirendada toppama jäänud reforme ja võitlust korruptsiooniga. Valitsuse tagandamine suurendaks ennetähtaegsete valimiste tõenäosust, kirjutas agentuur Bloomberg.

„Ma ei usu, et valitsusremondist piisab,“ ütles Landesbank Berlin GmbH fondijuhtimise direktor Lutz Roehmeyer. „Ennetähtaegsete valimiste tõenäosus on kahjuks jätkuvalt suur. Välisinvestorid arvasid, et see on viimane võimalus riiki reformida, kuid nüüd näib, et Ukraina langeb tagasi vanasse poliitikasse.“

Ukrainlaste ja riigi välisdoonorite kannatus on katkemas. Sel kuul on Ukrainas kaks tipp-reformijat ametist lahkunud, tuues põhjuseks korruptsiooni valitsuskoalitsioonis.

Ukraina võlakirjade hind täna langes. 2019. a maksmisele tulevate võlakirjade tootlus kerkis 75 baaspunkti 11,63%-le. Läinud nädalal puutus tootlus juba 12,15% taset, kui IMFi juht Christine Lagarde hoiatas, et poliitiline sisevõitlus võib peatada IMFi abi. 1,7 miljardi dollari suurune väljamakse on läinud aastast saadik lükkunud.

Süvenev poliitiline kriis ei aita kaasa sõjalise konflikti lahendamisele Ukraina idaosas ja Minski rahulepingu täitmisele. Viimase ööpäeva jooksul sai surma kolm Ukraina sõdurit.

Habras on ka majanduse seis, mis toibub vaevaliselt poolteist aastat väldanud majanduslangusest. Grivna on aasta algusest nõrgenenud 10%. Kaubavahetus Venemaaga on järsult kahanenud ning Moskva ähvardab Ukraina kohtusse viia, kuna riik ei suutnud Venemaale õigeaegselt tagastada 3 miljardi dollari suurust laenu. Võla restruktureerimisest Venemaa keeldus.

Porošenko ja Jatsenjuk püüdsid valitsust uuesti ühtse ja teovõimelisena näidata, pärast seda, kui ametist lahkusid majandusminister Aivaras Abromavicius ja aseprokurör Vitali Kasko, kes süüdistasid valitsuspartei liikmeid reformide blokeerimises. Porošenko on keeldunud tagandamast peaprokuröri Viktor Šokinit, kelle ta ise ametisse nimetas, ehkki too pole mingit edu saavutanud 2014. a tänavarahutustes tapetud inimeste mõrvade ega endiste ametnike väidetud pettuste ja varguste uurimises. Kasko süüdistas, et peaprokuröri kontor on ise muutunud korruptsioonipesaks.  

USA suursaadik Kiievis Geoffrey Pyatt nimetas Kasko tagasiastumist tagasilöögiks Ukraina reformiprotsessile.

Ukrainas valitsev olukord võib viia ennetähtaegsete valimisteni. Porošenko partei liikmed teatasid, et on hakanud koguma allkirju peaministri usaldushääletuse korraldamiseks. Kui parlament valitsuse tagandab on 60 päeva uue valitsuse moodustamiseks. Kui see ei õnnestu, tulevad uued valimised.

„Valitsus pole täitnud ühtegi majandusprogrammi punkti,“ ütles Porošenko partei parlamendisaadik Irina Friz. „Valitsus raporteerib, et on täitnud hulga ülesandeid ja parandanud investeerimiskliimat, kuid oodatud muutused äritingimuste paranemiseks pole aset leidnud.“

Täna pärastlõunaks olid 110 allkirja usaldushääletuse jaoks vajalikust 150st juba olemas.

Peaminister Jatsenjuki partei toetus on langenud alla 1%-le. Partei fraktsiooni esimees Ukraina parlamendis Maksim Burbak hoiatas teisipäeval, et ennetähtaegsete valimiste esile kutsumine Ukrainas on vesi Venemaa veskile, tuues kaasa olukorra destabiliseerimise. „Selle stsenaariumi rakendumisel oleksid riigile katastroofilised tagajärjed,“ ütles ta.  

Jaga lugu:
Hetkel kuum