Kristel Härma • 18 aprill 2016

Magus piirkond saab uusarenduse

Narva maantee 7b hoone on praegu lisaks vananenud ilmele teistest madalam, kuid kõrgub peagi kõrvalasuva Triumph Plazaga samale tasemele.   Foto: Andras Kralla

Tallinna südalinna jäänuk saab uue kuue ja uued rentnikud.

Tallinna südalinnas Narva maanteel on uute ärihoonete vahel üks, mis ei ole oma nõukogudeaegset kesta veel vahetanud. Vaatepilt muutub järgmiseks aastaks, kui Narva maantee 7b hoonest saab uus ja kõrgem ärimaja.

Ettevõte on valmiva hoone kohta kirjutanud, et kõik selle ruumid on mõeldud äripindadeks ja kaheksale korrusel tuleb üle 6400 ruutmeetri netopinda. Esimesele kahele korrusele on planeeritud kaubandus- ja teenindusettevõtete äripinnad, kõrgematele korrustele avarad büroopinnad. Seitsmendale ja kaheksandale korrusele tulevad avatud terrassid vaatega kesklinnale ja sadamale.

Ehkki info ja üürikuulutused on juba üleval, ütles ettevõttes pindade rentimisega tegelev isik, et arenduse juures on veel detaile, mis vajavad kinnitamist, ja seetõttu on kõigest vara rääkida.

NG Eesti AS

Alustas 2001. aastal ärinimega OÜ Neffend.

Äripäeva kinnisvarafirmade TOPis oli NG Eesti 2014. aastal 45. kohal. Käibe kasvu järgi reastades oli ettevõte 2,62kordse kasvuga aga viies.

Arendused Triumph Plaza, Must Luik ja Narva mnt 7b Ärimaja.

Omanik Boriss Ivanov.

Nutikas kinnisvaraarendaja

Catella Corporate Finance’i juhatuse liige Aavo Kokk ütles, et kinnisvaraarenduses on kõige olulisem teha panus õigele asukohale ja seni on NG Eesti seda ka edukalt teinud. Lisaks Narva maantee südalinna hoonetele ehitas ettevõte ümber ka Kadrioru keskuse ehk Musta Luige ja selle juures asuva villa Mon Repose.

Büroohoone jaoks peab Kokk Narva maantee 7b-d heaks asukohaks. „Esiteks on selles kvartalis palju teisi büroopindasid ning täitsa uue ja värske pinna lisandumine on kindlasti huvitav firmadele, mis juba on ennast sealkandis sisse seadnud ja tahavad laieneda või lihtsalt uuemat pinda saada. Minu teada suudab Narva mnt 7b pakkuda ka suhteliselt väikeseid pindasid ja just selliste järele on praegu suurem nõudlus,“ ütles ta.

Colliers Internationali partneri Margus Tinno sõnul on südalinnas praegu vähe kaasaegset pinda, mistõttu on kõik uusarendused leidnud üürniku. Kuid ta lisas, et jätkuv arendustegevus muudab olukorda südalinnas 3–4 aasta pärast oluliselt, kui lisandub vähemalt 55 000–60 000 ruutmeetrit uut pinda. „Seega, kes ees, see mees! Selle kõige juures peab muidugi pakutav toode ja selle hind olema turunõudlusega vastavuses,“ toonitas Tinno.

Tulevasele Tallinna peatänavale koonduvad jalakäijad on potentsiaalsed kliendid sealsetele äridele.  Foto: Paco Ulman

Peatänav toob uue populaarsuse

Huvi südalinna rendipindade vastu peaks lähiaastatel veelgi suurenema, kui Eesti Vabariigi 100. juubeliks valmib Tallinna peatänava projekt. See tähendab, et Pärnu maantee ja Narva maantee südalinna poolsed otsad ühendatakse euroopalikuks peatänavaks, kus jalakäijad saavad laiema ala ja oma koht on ka jalgrattateel. Seetõttu muutuvad sealsed kaubanduspinnad veelgi ahvatlevamaks.

Tulevane peatänav võib olla põhjuseks, miks ettevõte järgmisel aastal valmivate pindade eest kõrget hinda küsib. Üürihinnad kaubanduspindadel on 20–25 eurot m² ja büroopindadel 14–18 eurot m², millele lisanduvad veel käibemaks ja kõrvalkulud. RE Kinnisvaras objektiga tegelev maakler Endriiko Vallas ei pea üürihindu kõrgeks. „Selliste hindadega nad sealkandis välja on üüritud. Asukoht mängib rolli ja kindlasti ka uus maja,“ ütles ta.

Kokk ja Tinno aga sellega ei nõustu. „Täna pakutakse uutes või hoolega renoveeritud hoonetes Tallinna kesklinnas büroopindasid hinnaga 12–16 eurot ruutmeeteri eest kuus. Samamoodi on kaubanduspinda selles piirkonnas saada natuke madalama hinnaga,“ ütles Kokk.

Tinno leiab, et esimese korruse kaubanduspindade pärast ei pea ilmselt muretsema, sest neid on turul vähe ja ka kõrval asuv Triumph Plaza näitab tema sõnul ilmekalt nende toimivust. Ta ütles aga, et 14–16 eurost ruutmeetri eest kuus rohkem küsides peab olema kohal tervikuna midagi üürniku jaoks lisaks pakkuda. „Privaatsus, vaade, elitaarsus jne, ehk see on pigem erand kui reegel. Samuti mängib olulist rolli parkimine – selle puudumine piirab oluliselt kõrgema üüri saavutamist.“

Koka sõnul tuleb aga arvestada, et peatänava ja laiema jalakäijate alaga muutub ka Narva maantee 7b kesklinlikumaks, kui see koht seni on olnud.

Uue ärimaja eskiis selle Facebooki lehel näitab, et hoone kõrgub Triumph Plaza kõrguseks.   Foto: Facebooki kuvatõmmis

Senised rentnikud kallist üüri lubada ei saa

„Senised rentnikud on leidnud pinna kõrvalmajast sama üürileandja juurest ja on ka mujale läinud. Minu arust toimib seal see ümberkolimine täiesti normaalselt,“ kommenteeris RE Kinnisvara maakler Endriiko Vallas rentnike vahetust.

„Ausalt öeldes oli see kõige õudsem kogemus mu elus, kui ilusti öelda,“ kirjeldab olukorda aga Andre Haikal, kes sai Narva maantee 7b hoones oma tantsustuudiot pidada pisut vähem kui aasta. Selle aja jooksul investeeris ta ruumide renoveerimisse kogu oma varanduse. Juurde tuli ehitada seinu ja muu hulgas ka tualett, mis seal enne puudus. Lisaks kurtis Haikal, et majas polnud ventilatsiooni ja seal lehkas.  

Ruume ümber ehitades ei teadnud ta, et tema ja teised üürnikud sealt varsti välja visatakse. Ehkki Facebookis olid detailid ja eskiisid uue ärimaja lehel üleval detsembri keskpaigast, said rentnikud teate jaanuari lõpus. Aasta alguses lepingut uuendades ei räägitud Haikalile hoone lammutusse minekust veel midagi.  

Pärast uue hoone valmimist Haikal sinna ei naase ja ta on oma tantsustuudioga kolinud juba mujale. „Seal hakkab olema üks Eesti kõrgemaid üüritasusid. Nad rääkisid 25 eurost ruutmeetri kohta,“ ütles ta põhjenduseks. Ta tõi välja ka selle, et sama ettevõtte Musta Luige majas on osa pindu juba kolm aastat tühjad, sest küsitakse liiga kõrget hinda.

Hetkel kuum