Paldiski Sadamate juhid offshore-firmade rägastikus

12. mai 2016, 11:30
Paldiski Sadamate nõukogu liige ja Paldiski mõjukas poliitikaelu kujundaja Aleksei Tšulets.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160512/NEWS/160519915/AR/0/Aleksei-Tšulets.jpg
Ainult tellijale

Paldiski Põhjasadamas toimetava Paldiski Sadamate ASi omanik või omanikud on aastaid peitunud Hollandi Antillide ettevõtte taha, kuid nüüd tuli Panama lekkest välja veel mitu offshore-firmat, mis näitavad nende sidemeid sadamajuhtidega.

Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca lekkinud dokumentide andmetel on Paldiski Sadamate nõukogu esimees Aleksei Mürisep tegelik kasusaaja 2014. a asutatud ettevõttes Talcore Commerce Inc, mis on seotud Briti Neitsisaartega ja registreeritud Hiina pealinnas Pekingis. Mürisep rõhutas, et tema ei ole selle ettevõtte omanik. „Las see jääb minu teada. Ma arvan, et see ei ole nii huvitav,“ sõnas ta küsimuse peale, mis side tal on Talcore Commerce Inciga.

Ettevõtte omanikuna näitab Panama paberite otsing Hollandi Antillide firmat Golden Future Holding N.V. Sama firma on omanik veel kolmes Briti Neitsisaarte ettevõttes, milles kahe tegeliku kasusaajana on esile toodud Paldiski Sadamate nõukogu liige Aleksei Tšulets, kellest on viimastel aastatel saanud Paldiski linna mõjukaim poliit- ja majanduselu suunaja.

Paldiski linna volikogus on praegu kaks suurt jõudu, Tšuletsiga seotud valimisliit Põhjasadam ning kütuseärimehe Heiti Häälega seotud valimisliit Uus Laine. Kui vahepeal panid Tšuletsi ja Häälega seotud valimisliidud pikaaegse linnapea Jaan Möldri võimult kukutamiseks volikogus seljad kokku ning ühiselt toetati mõlema ärimehe firmadele vajalikke otsuseid, siis pärast eelmisi kohalikke valimisi on kaalukauss kaldunud Tšuletsi poole. Tšulets valiti valimisliidu Põhjasadam esinumbrina küll volikogusse, kuid ta peatas selles liikmesuse. Valimiste järel töötas aga linna volikogu liikmetest kaks Paldiski Sadamate ASis ning veel kaks selle tütarfirmades. Paldiski linnavalitsuses oli samuti vahepeal olukord, kus neljast linnavalitsuse liikmest olid kolm valimisliidust Põhjasadam ning neist üks töötas Paldiski Sadamate ASis.

Paldiski Sadamate emafirma on Hollandi Antillidel registreeritud CNP Investment N.V., kes koos teise samas registreeritud offshore-firmaga CNP Financing B.V. on peamised Paldiski Sadamate laenuandjad. Laenudega on kaetud ettevõtte kahjumeid. Paldiski Sadamate AS on olnud kahjumis alates 2008. a ning 2014. a lõpu seisuga oli katmata kahjumit kogunenud 42,5 miljonit eurot. Mürisepa kinnitusel on nende Hollandi Antillide firmade omanik Tšulets.

Peale Paldiski Sadamate ASi kuulub CNP Investment N.V.-le ka veoste ekspedeerija AS Merktrans, kütusemüüjad AS Saurix Petroleum ja Infast Oil ning punkerdusteenuse pakkuja OÜ Baltic Sea Bunkering.

Panama dokumentide järgi on CNP Investment N.V.-l ka osalused Briti Neitsisaarte ettevõtetes Dovell Ltd ning Merktrans Perevozchik Ltd. Viimases on kaasaktsionärideks märgitud Paldiski Sadamate juhatuse liige Aleksandr Kovaljov, Elena Pashkovskaja ning Mihail Kiseljov.

Paldiski Sadamate nõukogu esimees Aleksei Mürisep 2011. aastal Paldiski Põhjasadamas toonase majandusministri Juhan Partsiga.

Mürisep: Offshore-firmade kasutamine on tavapärane asi

Paldiski Sadamate nõukogu esimees Aleksei Mürisep ütles intervjuus Äripäevale, et offshore-firmade kasutamine on maailmas üsna tavapärane ning midagi halba selles pole.

Miks te olete otsustanud Briti Neitsisaarte ettevõtte kasuks?

Kas te olete need andmed üle kontrollinud, et nii julgelt küsite?

Eks ma sellepärast küsingi, kas Panama lekkest pärit info vastab tõele ning mis on selle taga.

Ma ei ole kusagil omanik. Ma arvan, et see on hea vastus.

Ütlete, et te ei ole selle ettevõttega kuidagi seotud?

Ma ütlen, et ma ei ole seal omanik.

Mis side teil on selle ettevõttega?

Las see jääb minu teada. Ma arvan, et see ei ole nii huvitav.

Paldiski Sadamate AS ja ka osa teie muid Eesti ärisid on offshore-ettevõtete omanduses, miks see hea on?

Ma ei hakka seda selgitama, see on niivõrd pikk jutt.

Kas see on seotud sellega, et teil on ärisid ka Venemaal ning sealsetel ärimeestel on vara viimine Küprose ja muude offshore-piirkondade ettevõtete omandusse üsna tavapärane?

See on üsna tavapärane asi maailmas ja mina siin midagi halba ei näe.

Te olete varem kinnitanud, et Paldiski Sadamate AS on Aleksei Tšuletsi firma.

Just nimelt.

Kuid ametlikult lähevad otsad Briti Neitsisaartele ja Hollandi Antillidele.

Tema otsuseid ma ei oska kommenteerida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    12. May 2016, 11:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing