14-aastane poiss lõi kümneid miljoneid väärt idufirma

RecMedi asutaja Taylor Rosenthal müügiautomaadi ees.  Foto: RecMed/Facebook

USAs tegeleb ettevõtlusega 14-aastane poiss, kes ei olnud oma äriideed nõus 30 miljoni dollari eest müüma, vahendab CNN Money.

Tema nimi on Taylor Rosenthal. Tema idee on luua müügiautomaadid, mis pakuvad inimestele esmaabi tooteid.

Oma äriideed esitles ta eelmisel nädalal toimunud TechCrunchi üritusel Brooklynis. „Nad ütlesid mulle, et ma olen kõige noorem inimene, keda on üritusel vastu võetud,“ ütles Rosenthal ja lisas, et tunne on võimas.

Ütles ära 30 miljonist dollarist

Rosenthali idufirma nimi on RecMed ja see alustas tegevust 2015. aastal. Juba praegu on ta tekitanud palju kõneainet. Ingelinvestoritelt on ettevõte saanud 100 000 dollarit ning praeguseks on tema idee eest pakutud ka 30 miljonit dollarit. 14-aastane poiss keeldus ettevõtet müümast.

Esialgselt oli RecMed noore ettevõtja kooliprojekt. Rosenthal oli siis Young Entrepreneurs Academy (noorte ettevõtjate akadeemia) kaheksanda klassi õpilane. Ta on viieline ning mängib kohalikus meeskonnas pesapalli.

„Me pidime välja mõtlema äriidee,“ ütles ta. Rosenthalil tuli kohe idee. „Iga kord kui ma käisin Alabamas pesapalliturniiril, siis mõned lapsed said viga ja vanemad ei leidnud esmaabi jaoks vajalikke vahendeid,“ ütles noor ettevõtja. „Ma tahtsin selle olukorra lahendada.“

Tema esialgne idee oli luua niiöelda liikuv pood, mis käis turniiridel kohal ja müüs lastele esmaabitarbeid. Ta proovis seda ja sai aru, et tegemist pole parima ärimudeliga.

Müügiautomaat oli parim lahendus

„Me pidime inimestele, kes poes müüsid, maksma miinimumpalka. Saime aru, et see on liiga kulukas,“ ütles ta. Seejärel tuli Rosenthalil müügiautomaadi idee.

Rosenthal visandas müügiautomaadi paberile ning konsulteeris oma vanematega, kes töötavad meditsiini valdkonnas. Detsembriks sai Rosenthal prototüübi valmis ning patenteeris selle ära.

Müügiautomaadi disainimisel kasutas Rosenthal musta, punast ja valget, mis olid tema keskkooli tunnusvärvid.

Müügiautomaadi kasutajad saavad valida erinevate toodete vahel. Esiteks on võimalik osta esmaabipaun, kus on vajalikud vahendid päikesepõletuse, haavade, villide ja mesilaste nõelamise ravimiseks. Lisaks sellele saab osta ka eraldi tooteid – näiteks plaastreid, kummikindaid, hüdrokortisooni lappe ja marlit, mis maksavad 6-20 dollarit.

Rosenthal loodab, et masinate müügiga saab alustada juba sügisel. Tema sõnul on loogiline, et need automaadid on seal, kus on rohkem lapsi. Näiteks lõbustusparkides, randades ja staadionitel.

Bill Gates, värise!

Juba praegu on Six Flags tema ettevõttelt tellinud 100 müügiautomaati. Raha teenibki RecMed automaatide müügist – iga automaadi hind on 5500 dollarit. Rosenthal ütles, et lisaraha on võimalik teenida ka reklaamide paigutamisega automaatidele.

Clarinda Jones oli Young Entrepreneurs akadeemias Rosenthali õpetaja. Ta on poisi üle uhke. „Mul on olnud hämmastav vaadata, kuidas Taylorist on viimase aasta jooksul saanud enesekindel ärimees,“ ütles ta. „Vaatamata sellele on ta jätkuvalt tagasihoidlik ning aitab teisi. Ta on vaid 14-aastane ja Bill Gates peaks ette vaatama.“

Idufirmade inkubaatori Round House asutaja Kyle Sandler nõustub. „Taylor veedab iga minuti oma vabast ajast RecMedi kallal tööd tehes,“ ütles ta. „Eelmiste jõulude ajal pidime ta majast välja ajama.“

Rosenthal on Round House’i kõige noorem tegevjuht. Tal on seal kontor ning ta saab kasutada mentorite abi. Selle eest tuleb enda ettevõttest anda ära 20 protsendi suurune osalus ja 50 000 dollarit.

Rosenthal ütles, et tahab ka tulevikus ettevõtja olla, aga selle kõrvalt ka ülikoolis käia. „Mulle meeldiks minna Notre Dame’i, sest seal on suurepärane ärikool – ja mulle meeldib nende jalgpall," ütles poiss.

Hetkel kuum