Mait Kraun • 27. mai 2016 kell 18:43

Meeleheitel ISIS maksustab habemeid ja lahtijäetud uksi

Kust saab terrorirühmitus Islamiriik tegutsemiseks raha?  Foto: epa

Meeleheitel ja rahapuuduses Islamiriik otsustas maksustada sassis habemed ning lahtijäetud uksed, vahendab MarketWatch.

Üleüldiselt on trend selline, et Islamiriik suurendab oma territooriumil makse ja trahve. Mõeldakse välja ka uusi mooduseid, kuidas oma tulusid suurendada, sest finantsolukord on raskenemas, teatas analüüsifirma IHS Jane’s.

Uuringufirma teatas, et alates septembrist on Islamiriigis kehtestatud mitmeid uusi makse. Detsembris hakati trahvima neid, kes ei piiranud oma habet või jätsid maja ukse lahti. Lisaks sellele saab trahvi ka satelliittaldriku paigaldamise või parandamise eest. Veoautod, mis läbivad kontrollpunkte, peavad iga kord maksma 600-700 dollarit. Eelmisel suvel oli maks vaid 300 dollarit.

„Maksudest saab Islamiriik kokku 50 protsenti oma tuludest. Need hõlmavad kõiki eluvaldkondi,“ ütles IHSi analüütik Ludovico Carlino. „Makse kehtestab keskvalitsus ning regioonide juhtidele on antud veidi paindlikkust. Samas on maksudest saadav tulu langenud 23 protsenti, sest Islamiriik on kaotanud suure osa oma territooriumist.“

Detsembrist kuni märtsini kaotas Islamiriik umbes 22 protsenti oma territooriumist, selgub IHS Jane’si andmetest. Samal ajal on populatsiooni hulk, mida ISIS kontrollib, langenud 9 miljonilt 6 miljoni inimeseni.

Hetkel kuum