Ave Lepik • 8. juuli 2016 kell 11:40

Marek Helm Läti TVs: paljud erafirmade juhid kadestaksid mind

Marek Helm koondas maksuameti juhina pea veerand töötajatest ja tahab kaotada kõik deklaratsioonid.  Foto: Andres Haabu

Täna rääkis Läti televisioonis nn Eesti maksuimest meie maksuameti juht Marek Helm, kes tunnistas, et edukaks tegutsemiseks tuleb leida head juhid, anda neile korralikult raha, neid usaldada ja jääda tulemust ootama.

Küsimusele, kui suured on tema enda volitused oma ametis palkade ja preemiate määramisel ning alluvate koondamisel, vastas Helm: „Paljud erasektori juhid kadestaksid mind.“ Tema soovitaks Lätis ja ka teistes riikides ilmaasjata bürokraatiat mitte reguleerima hakata. „Vaja on usaldada. Leidke head juhid, andke neile raha ja oodake tulemust. On vaja seada õiged eesmärgid, mitte alustada reguleerimisest,“ soovitas Helm lätlastele.

„Minu ametkonna palgafond on 43 miljonit eurot aastas ja on minu asi, kuidas ma seda kulutan.“ rääkis Helm täna hommikul Läti TV saates Rita Panorama. Ainus palk, mida ta oma ametkonnas muuta ei saa, on tema enda oma – selle määrab rahandusminister.

Eesti maksuametil tuleb asi paremini välja

Eesti maksuameti edulugu tunnustades küsis Läti reporter, kuidas õnnestub Eestis rohkem makse koguda kui Lätis. „Jõudsime järeldusele, et maksuinspektorid tegelikult mitte ei kogu raha… Me kogume raha, mida ettevõtjad maksavad meile vabatahtlikult. Suur osa makse jõuab riigieelarvesse vabatahtlikkuse põhimõttel,“ selgitas Helm. „Ometi, et see mudel töötaks, on vajalik koostöö ettevõtjatega – ju siis Eesti maksuametil tuleb see paremini välja kui Läti omal.“

Helmi sõnul on Eesti maksuametil veel üks saladus: mugavad ja kvaliteetsed e-teenused. „Maksta makse Eestis on lihtne nii eraisikul kui ka ettevõtjal. Eesti e-teenuste süsteem töötab edukalt juba 15 aastat, kuigi mõni teenus on juba ka vananenud."

Näiteks kavatseb riik ära kaotada maksudeklaratsioonid. „Eestist saab riik, kus ettevõtjal pole vaja esitada maksudeklaratsiooni. See on võimalik,“ rääkis Helm lätlastele. „Milleks hoida kinni vanadest normidest? Selle asemel, et teie esitate deklaratsiooni, informeerime hoopis meie teid. Kui te olete valmis jagama andmeid, teeme me selle töö teie eest ära, aga teie saate tegeleda oma äriga,“ jutustas Helm ja jätkas näitega: „Teil on ettevõte ja te maksate mulle palka. Kui te teete seda läbi panga, siis maksuamet saab nendest toimingutest infot. Amet arvestab maksud ise ja saadab ettevõtjale arve. Peamine on usaldus.“

E-keskkond parandab maksumoraali

Rääkides petistega võitlusest, rõhutas Helm, et see on võimalik vaid siis, kui seda toetavad needsamad ettevõtjad. Tema sõnul on viimase kümne aastaga maksumoraal teinud tohutu sammu edasi. „E-lahendused on sedavõrd mugavad, et inimesed, just nooremad, otsustavad, et parem maksta makse ja elada vabalt. Maksumoraal sõltub mitte ainult maksuametist, aga ka sellest, kuidas riik kulutab maksuraha, kuidas käituvad poliitikud,“ lisas ta.

Ükski inimene ei armasta täita deklaratsioone ja maksta makse, see on loomulik, aga kõik mõistavad, et ilma maksudeta ei ole riiki, rõhutas Eesti maksuameti juht.

Rääkides korruptsiooniriskist rõhutas ta, et maksuametis on Eesti keskmisest kõrgemad palgad, osakondade juhid aga on riigi kõige kõrgemini makstud ametnikud. „Kui inimesel tekib tunne, et see on töö, mida ta ei tahaks kaotada, langeb korruptsiooniküsimus ära. Muidugi, on ka selliseid, kes seda ei mõista, kuid see on juba sisekontrolli küsimus,“ ütles Helm Läti televisioonile.

Hetkel kuum