Sirje Rank • 15. august 2016 kell 7:00

Tagasilöök Poolas ei peata Nord Stream 2

Tootmine Prantsuse firma EUPEC tehases, kus valmistati NordStreami esimese torujuhtme torud.  Foto: Scanpix/Reuters

Läänemere alla Nord Stream 2 gaasitoru ehitada plaaniv konsortsium eesotsas Gazpromiga teatas reedel, et võtab tagasi oma taotluse projekti rajamiseks ühisfirma luua.

Põhjuseks Poola konkurentsiameti vastuseis, mille järgi omandaks Gazprom Euroopa gaasiturul liiga domineeriva positsiooni.

„See peatab selle projekti,“ tsiteeris Wall Street Journal Poola konkurentsiameti juhti Marek Niechiali.

Projekt jääb nüüd 100% Gazpromi vedada. Samas teatasid ENGIE, Gazprom, OMV, Shell, Uniper ja Wintershall reedel tehtud avalduses, et torujuhtme rajamise plaani need viimased arengud ei mõjuta. Ei mõjuta ka paika pandud ajakava, mille järgi torujuhe peaks valmima 2019. aastal. Kui ühisfirmat luua ei saanud, siis leiavad kompaniid võimaluse individuaalselt ja mingil muul moel projekti panustada, seisab avalduses.

Torujuhe ei lähe läbi Poola vete, kuid Poola konkurentsiameti luba oli vajalik ühisfirma asutamiseks, kuna osadel konsortsiumi kuuluvatel firmadel on varad ka Poolas.

„Sellel ei ole mingit mõju,“ kommenteeris WSJ-le Nord Stream 2 pressiesindaja Steffen Ebert. „Me jätkame tööd ja oleme graafikus.“

Shelli esindaja ütles WSJ-le, et projekt on firmale väga tähtis ja et nüüd otsitakse võimalusi, kuidas sinna muul moel panustada.

11 miljardit dollarit maksvale gaasitoru projektile, mida Saksamaa kantsler Angela Merkel on nimetanud puhtalt äriliseks ettevõtmiseks, on paljudes Ida-Euroopa riikides tugev poliitiline vastuseis. See suurendab Euroopa Liidu niigi suurt sõltuvust  Venemaa gaasist ja riskib veelgi õõnestada Ukraina poliitilist ja majanduslikku stabiilsust, kui Venemaa oma gaasi transiidi ümber suunab. Ka USA on uue torujuhtme projektile vastu.

Hetkel kuum