• Jaga lugu:

  Skeemimeister kasutas pettusteks rasedaid

  Maakohtus süüdi mõistetud skeemimeister Erik Valtmäe (vasakul) koos oma kaitsja Vahur Krinaliga eile Tallinna ringkonnakohtus.Foto: Andres Haabu

  Erinevate skeemidega riigilt kümneid tuhandeid eurosid välja petnud Erik Valtmäe otsis tunnistaja kinnitusel oma kuriteokaaslasteks rasedaid naisi, keda toetuste saamiseks ära kasutada.

  Erik Valtmäe kasutas samasugust skeemi vähemalt neljas ettevõttes, mille juhatuste ainuliige ta oli. Ta segas enda leiutatud ja vähemalt osaliselt ka õnnestunud pettusekatsetesse mitu rasedat naist, kelle abil asus riiki petma, esitades maksuametile valeandmetega deklaratsioone.
  Petuskeeme punus ta ka meestega, kelle abil pettis välja haigushüvitisi.
  Mai lõpus määrati Valtmäele Pärnu maakohtus kolmeaastane vanglakaristus, millest tuleb kohe ära kanda kuus kuud. Valtmäe kaebas aga otsuse edasi ning eile arutati skeemimeistri ja tema kaitsja Vahur Krinali kaebust Tallinna ringkonnakohtus.
  Kohtus kinnitas Valtmäe üle, et esitas maksuametile deklaratsioonid küll veidi hiljem kui pidi, kuid siiski esitas, ja kõik deklaratsioonides märgitud inimesed tegid päriselt tööd ja said selle eest ka palka.
  „Ta ei saanud olla neljandat kuud rase“
  Prokurör Merry Tiituse sõnul selgitas Valtmäe motiivid väga hästi lahti tunnistaja Sirly (täisnimi toimetusele teada), kes oli ise Valtmäe firmasse näiliselt tööle asunud.
  Sirly ütles tunnistusi andes, et Valtmäe otsis rasedaid naisi, kes pidid hakkama saama peagi rasedus- ja sünnitustoetusi ning vanemahüvitist. Nad palgati näiliselt suure töötasuga, et saaks selle alusel taotleda ka suurt hüvitist. Sirly Valtmäe juhitud firmas tegelikult ei töötanud ega saanud sealt ka palka ega teinud lendlehti, mille Valtmäe oli väitnud tema tööülesandeks olevat.
  Erik Valtmäe (keskel) kohtupingis oma kaitsja Vahur Krinali (paremal) ja kuriteokaaslase Greete Reinsoni kaitsja Rünno Roosmaa (vasakul) vahel. Foto: Andres Haabu
  Eile püüdis Valtmäe kohtus seada kahtluse alla Sirly tõsiseltvõetavust tunnistajana, öeldes, et kui Valtmäe Sirlyga paari aasta eest oktoobris või novembris kohtus, väitis Sirly end neljandat kuud rase olevat. Valtmäe aga teadis, et Sirly sünnitas juba juuni algul, seega ei saanud ta kuidagi siis veel neljandat kuud rase olla.
  Sama kohtuasja käigus arutati ka teise süüdistatava, 24aastase Greete Reinsoni ja tema kaitsja Rünno Roosmaa kaebust Pärnu maakohtu otsusele, mis mõistis Reinsoni samuti kaheks aastaks ja kuueks kuuks tingimisi vangi. Reinson oli samuti üks rasedatest naistest, kes Valtmäe skeemis osales.
  Selline palk lendlehtede eest pole usutav
  Valtmäe esitas süüdistuse järgi maksuametile 2012. aasta deklaratsioonides valeandmeid Greete Reinsoni töötamise ja tema eest makstud sotsiaalmaksu kohta ettevõttes Levirent OÜ, mille alusel määras ja maksis sotsiaalkindlustusamet naisele hüvitisi.
  Reinson omakorda esitas süüdistuse kohaselt ka oma tuludeklaratsioonis valeandmed saadud töötasu kohta. Kokku tekitasid nad riigile valeandmete alusel väljamakstud rasedus-, sünnitus- ja vanemahüvitisega üle 33 500 euro kahju.
  Mais Pärnu maakohtus ootasid kohtunik ja prokurör skeemipunuja Erik Valtmäe kaitsjat kohtuotsuse ettelugemisele, kuid kohale ilmus vaid kaasosalise Greete Reinsoni esindaja.Foto: Andres Haabu
  Levirent OÜs tegi Reinson väidetavalt lendlehti, mille eest sai 2012. aasta juulist detsembrini 4746 eurot palka. Prokurör Tiituse sõnul pole selline palk ei Reinsoni ega teiste skeemis osalenud n-ö lihttöötajate puhul eluliselt usutav. Seda enam, et Valtmäe juhitud ettevõtetel käive kas puudus või oli pea olematu.
  Hambus ülekuulamisprotokoll
  Valtmäe kaitsja Krinal rõhus oma kaebuses asjaoludele, et juhtumis pole ühtegi kannatanut, iga ettevõte kujundab oma palgapoliitika ise ja ka sularahatehingud on seejuures lubatud ning et käibedeklaratsioonides esitatud valeandmeid oleks pidanud käsitlema maksusüüteona, mitte samamoodi kelmusena, nagu käsitles prokuratuur ka Valtmäe esitatud valeandmetega täidetud tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsioone.
  Reinsoni kaitsja Roosmaa lisas, et lendlehtede eest nii suure palga maksmise eluline usutavus on väga subjektiivne hinnang, kuna vahel võivad olla ka lendlehed väga suure kaaluga ja hästi tasustatud. Ta heitis ette ka seda, et Reisoni ülekuulamisel antud tunnistus lisati toimikusse, kuigi seal puudus märge, et Reinson oli nõus tegema seda ilma kaitsjata.
  Prokuröri sõnul aga oli kaitsja juures Reinsoni teisel ülekuulamisel, kus ta ei andnud sisulisi ütlusi ja jäi kahtlustatavana antud tunnistuse juurde. Ta märkis, et ülekuulamisprotokollile oma allkirja andnud Reinson on pidanud ka oma õigusbürood ning peaks seda enam olema andnud selle allkirja täie arusaamise juures oma õigustest.
  Tallinna ringkonnakohus langetab otsuse Erik Valtmäe ja Greete Reinsoni suhtes 8. septembril.
   
  Kelmuses süüdistatav on isehakanud õigusnõustaja
  Äripäev on varem kirjutanud, et Tallinnas Tööstuse tänaval tegutseb 24aastase Greete Reinsoni Reinson & Partnerid Õigusbüroo, mille tegevusalaks on äriregistri andmeil reklaami vahendamine meedias. 
  Mullu kevadel üksikkandidaadina riigikokku kandideerinud Reinson teatas siis, et tema on õigusbüroo omanik ja juhatuse liige. Firmas on palgal jurist, kes tegeleb klientidega.

  Erik Valtmäe keeldus eile kohtus Äripäeva küsimustele vastamast, paludes saata need kirjalikult.

  Kuigi Valtmäe vahetas ajakirjanikuga eile päeva jooksul mitu e-kirja, ei saabunud lubatud vastuseid Äripäeva küsimustele.

  Selle asemel saatis Valtmäe lingi ETV sarjas "Eesti lood" ilmunud dokumentaalfilmile "Kümnest kümneni", mis räägib tema alkoholi laenutamise ärist, mis sai hoo sisse pärast seda, kui Eestis keelati öine alkoholimüük. "Klient helistab, meie sõidame kohale, vormistame temaga laenulepingu, tema saab laenu ainuomanikuks ja nii väljastamegi laenu," tutvustas Valtmäe filmis oma ärimudelit. "Kui ei tee seda mina, teevad teised," lisas ta.

  Detsembris 2011 käis Valtmäe kohut tarbijakaitseametiga, sait www.viinapood.ee pole enam aktiivne.

  Greete Reinsonile kuuluv õigusbüroo haldab kolme kodulehte, mis kõik pakuvad õigusabi. Esimene neist on firmapankrot.ee, mis kohe esilehel soovitab oma probleemne firma müüa neile ja mitte jaanalinnu kombel probleemide ees pea liiva alla peita.
  Teine lehekülg on sarnane Eesti Juristide Liidu loodud leheküljega. Kui juristide liidu lehekülje aadress on juristaitab.ee, siis Reinsoni õigusbüroo pakub abi leheküljelt juristiabi.ee.
  Tema tuntuim lehekülg, mis on leidnud kajastamist erinevates veebiportaalides ja väljaannetes, on elatisabi.ee. Riigikokku pääsemise korral lubas Reinson võidelda üksikvanemate ja karistatute õiguste eest.
  Lisaks on ta ka MTÜ Väärtustades Vabadust juhatuse liige, mille üks asutaja on ka Erik Valtmäe.
  Väärtustades Vabadust tutvustab end internetis ka kui Kurjategijate Eesti Erakond, mille visioon on „Väärtustades vabadust, väärtustame iseend“, rõhutades, et erakond ei tegele kuritegevusega. MTÜ eest kõneleb ka kirjanik Kaur Kender.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Kristina Schotter: hagi tagamise nõue on kõvasti kreenis
Kohtul võiks olla ühe tööpäeva asemel piisav aeg kaaluka ja kostja õigusi äärmiselt riivava otsustuse tegemiseks enam õigusi vaadata ka nõude sisulist põhjendatust, kirjutab advokaadibüroo Cobalt vandeadvokaat Kristina Schotter
Kohtul võiks olla ühe tööpäeva asemel piisav aeg kaaluka ja kostja õigusi äärmiselt riivava otsustuse tegemiseks enam õigusi vaadata ka nõude sisulist põhjendatust, kirjutab advokaadibüroo Cobalt vandeadvokaat Kristina Schotter
Nõrk tööhõive vajutas USA börsid rekordtasemelt alla tagasi
USA oodatust kehvem tööhõiveraport kukutas S&P 500 aktsiaindeksi täna eilselt rekordtasemelt alla.
USA oodatust kehvem tööhõiveraport kukutas S&P 500 aktsiaindeksi täna eilselt rekordtasemelt alla.
Raadiohommikus: kinnisvararajajad teatavad tulemusi
Homme annavad börsile oma esimesest poolaastast ülevaate Eesti ehitusturuhiiud Merko ja Nordecon. Samuti on oodata kinnisvarafondi Baltic Horizon kuue kuu numbreid. Kuidas ehitus- ja kinnisvarasektoril läheb, kommenteerib Merko Ehituse juhatuse esimees Andres Trink.
Homme annavad börsile oma esimesest poolaastast ülevaate Eesti ehitusturuhiiud Merko ja Nordecon. Samuti on oodata kinnisvarafondi Baltic Horizon kuue kuu numbreid. Kuidas ehitus- ja kinnisvarasektoril läheb, kommenteerib Merko Ehituse juhatuse esimees Andres Trink.
Narkoäri on koroonašokist üle saanud Soomes buumib kokaiin
Koroonapandeemia tekitas Eesti narkoturul korraks paanika, kuid nüüdseks on kurjategijad end kogunud ja narkokauplemine on varasemast enamgi kolinud veebi.
Koroonapandeemia tekitas Eesti narkoturul korraks paanika, kuid nüüdseks on kurjategijad end kogunud ja narkokauplemine on varasemast enamgi kolinud veebi.