Sirje Rank • 4. oktoober 2016 kell 11:30

Pariisi kliimaleppele roheline tuli

ÜRO peasekretär Ban Ki-moon ja Euroopa Parlamendi president Martin Schulz kliimaleppe hääletamisel Euroopa Parlamendis  Foto: Scanpix/Reuters

Euroopa Parlament kiitis täna heaks läinud aasta lõpus Pariisis ÜRO egiidi all sõlmitud kliimaleppe ratifitseerimise Euroopa Liidu 28 liikmesriigi poolt, mis võimaldab sellel jõustuda.

Veel sel nädalal plaanib EL ratifitseerimiskirja ÜROs deponeerida. Selle järel saab kliimalepe 30 päeva pärast jõustuda, kirjutas agentuur Bloomberg.

Euroopa Liit on aastaid olnud kliimamuutustega võitluses esirinnas. Pärast seda, kui USA ja Hiina Pariisi leppe septembri alguses ratifitseerisid, on liit olnud kasvava surve all lepe samuti ratifitseerida. Leppe jõustumise tingimus on, et selle peavad olema ratifitseerinud vähemalt 55 riiki mille arvele langeb vähemalt 55% kliima soojenemist põhjustavatest heitmetest.

Need tingimused on nüüd täidetud. Ratifitseerimine Euroopa Parlamendis võimaldab ELil Pariisi leppega liituda enne, kui kõik liikmesriigid oma koduste ratifitseerimisprotseduuridega ühele poole on jõudnud. Tänaseks riikliku ratifitseerimisprotsessi lõpule viinud seitse ELi liikmesriiki - Ungari, Prantsusmaa, Slovakkia, Austria, Malta, Portugal ja Saksamaa.

Hetkel kuum