investor Toomas • 13 veebruar 2017

Investor Toomas: millal guru uskuda?

Börsiguru Seppo Saario.  Foto: Andres Haabu

Mulle kirjutanud lugeja kogemus on hea näide, miks tuleks börsigurude nõuanded järgida vaid siis, kui need sinu investeerimisstrateegiaga klapivad.

„Üks härra Seppo Saario soosikuid oli kunagi Soome Orava Asuntorahasto ning pean tunnistama, et võtsin suure dividendi lootuses erinevalt oma strateegiast ka ise seal ettevõttes positsiooni ja viimaste kuude languse pealt ostsin aktsiaid veel juurde,“ kirjutas viieaastase investeerimiskogemusega eelkõige kasvuaktsiaid vaatav Lauri. „Eelmise aasta dividend oligi kõrge, kuid aktsia kukkus nagu nuga võist läbi, väärtpabereid emiteeriti juurde ja kasum vähenes – selle aasta dividend on börsiteate järgi pea olematu,“ rääkis Lauri.

Ta soovis selle taustal teada, mida mina ettevõtte pikemaajalisest väljavaatest arvan.

Hirmutavad numbrid

Ettevõtte aktsiagraafikut vaadates jääb silma, et Lauri nimetatud kinnisvaraga tegelev firma on stabiilselt turuväärtust kaotanud. Pärast esmaemissiooni 2013. aasta lõpul suudeti enam-vähem poole aastaga 51,25 protsendi võrra kasvada, aga see jäi ka ettevõtte aktsia hinna tipuks. 

Pärast seda ehk 2014. aasta maist on ettevõtte turuväärtus pidevalt kahanenud, seda kokkuvõttes 57 protsenti. Seejuures viimase 2 aasta jooksul on languseks 61,54 protsenti ning aastaga 50 protsenti. Aasta algusest on firma turuväärtusest kadunud 11,07 protsenti. Allolev graafik minusse just ülemäära lootust ei süsti.

Orava Asuntorahastu turuväärtus on järjepidevalt kahanenud.  Foto: Äripäev

Erinevaid suhtarve vaadates hakkab aga silma EBITDA, mis langes Bloombergi andmetel eelmises kvartalis 47,39 protsenti. See aga näitab, et ettevõttel on tõenäoliselt probleeme kasumlikkuse ja rahavoo teenimisega ning siit edasi järelikult tulevikus ka dividendide maksmisega. Seda kinnitavad ka firma neljanda kvartali majandustulemused, mille järgi sai ettevõte 418 000 eurot kahjumit ning kaotas 11,63 protsenti käibest. Lisaks on aktsiat kattev Inderesi analüütik Jesse Kinnunen andnud väärtpaberile müügisoovituse.

Mina loobuksin

Minu arvates on oma investeerimisotsuste tegemisel mõistlik gurusid jäljendada vaid siis, kui on täpselt teada, milline on tema investeerimisstrateegia just selle konkreetse aktsia suhtes ning et guru ootused ja majanduslikud võimalused langevad investori omadega kokku. Antud juhul pole teada, mis hinnaga Saario ettevõtte aktsiaid soetas – võib-olla oli tema ostumoment soodsam ja seetõttu pole tal hetkel ka rahaliselt niivõrd „valus“. See võimaldab tal endale seatud eesmärgid saavutada ka väiksema hinnaga.

Üldse järgiksin eelkõige gurude põhimõtteid, mitte konkreetseid tehinguid. Seppo Saario on ka öelnud, et investeerimises määrab lõpliku tulemuse kahjumite suurus ja kahjumid tuleks võtta kiirelt, samas kui kasumid aeglaselt. Efektiivsuse ning parema tootluse tagabki Soome börsiguru hinnangul just võimekus kahjumeid piirata.

Kui vaatan Orava Asuntorahastu põhinumbreid, siis ise kindlasti sinna ei investeeriks. Pigem tundub see mulle nõrga ettevõttena.

Hetkel kuum