Koit Brinkmann • 25 september 2017

Narva peatänava hankel kokkumängu kahtlus

Narva linn.  Foto: Julia-Maria Linna

Kaitsepolitsei pidas täna piirilinna Narva peatänava Tallinna maantee rekonstrueerimise hankega seoses kinni hanke eest vastutanud Narva linnamajandusameti vanemspetsialisti, kaks Ida-Viru suurärimehe Nikolai Ossipenko ettevõtte N&V töötajat ning omaniku ehitusjärelevalvet teostanud inimese.

Äripäeva andmetel on kaitsepolitsei uurimise all hange „Tallinna maantee lõikude L1-L4 rekonstrueerimise projekteerimis-ehitustööd“, mille eest vastutavaks isikuks oli linnavalitsuse poolt Narva linnamajandusameti vanemspetsialist Toomas Mägi.

Hanke võitis 747 000-eurose hinnaga Nikolai Ossipenko ettevõte OÜ N&V. Tööd pidid valmis olema juuli lõpuks, kuid veel eelmisel nädalal paigaldasid töömehed tänava-äärset sillutist ning äärekive.

Kahtlustatakse õhemaid teekihte

Peamine kahtlus seisneb Äripäeva andmetel aga selles, et kuigi hanketingimustes nõuti nii sõidutee aluskihi kui ka sõidutee pealiskihi paksuseks viis sentimeetrit ehk kokku 10 sentimeetrit, siis tegelikkuses võib paksus olla väiksem. Nii võivad kihtide paksused olla osaliselt kõigest neli sentimeetrit ning mõningates kohtades võib olla piirdutud ka ainult ühe uue kihiga. See aga annab ehitajale kokkuvõttes tohutu materjalisäästu ning eelised konkurentide ees.

Kvaliteediprobleemid võivad lisaks olla ka tänava keskele viltu rajatud jalakäijate ohutussaartega.

Viru ringkonnaprokuratuuri teatel algatati kriminaalasi, kontrollimaks kuriteokahtlusi seoses õigusrikkumistega tee-ehitusel Narva linnas. Väidetavad rikkumised on seotud omanikujärelevalve puudustega, mille tulemusena ei vasta ehitus esitatud kvaliteedinõuetele.

Teadaoleva info põhjal sai tee-ehitusfirma ebaseaduslikku tulu, mille suurus täpsustub uurimise käigus, märkis prokuratuur.

Mäletatavasti olid N&V-ga (toona AS N&V) suured probleemid Kohtla-Järvel, kus praeguseks endiste linnajuhtide Jevgeni Solovjovi ja Jüri Kolloga kokku mängides teenis Ossipenko ettevõte linnaelanike arvelt üle miljoni euro rohkem, kui oleks olnud õigus saada.

Hetkel kuum