Liina Laks • 12. oktoober 2017 kell 7:53

Prantsuse mõttekoda soovitab euroalal riigistamist

Eurod  Foto: Scanpix/Reuters

Prantsuse peaministri mõttekoda France Stratégie avaldas sel nädalal üliradikaalsed ettepanekud euroala võlakoorma vähendamiseks.

Samal ajal kui Prantsusmaa president Emmanuel Macron euroala reformimisest räägib, on ka peaministri juures tegutsev mõttekoda France Stratégie erinevaid võimalikke reformiplaane kaalunud. Macroni plaan näeb muuhulgas ette euroala rahandusministri töökoha loomise, ühtsema maksukogumise ning samuti mõne uue maksu.

France Stratégie võttis luubi alla euroala riikide võlakoorma ning tegi kolm ettepanekut olukorra parandamiseks. Enda veebiküljel avaldatud napis tekstis rõhutab mõttekoda, et tegu on eelkõige autorite, mitte Prantsusmaa valitsuse seisukohtadega ning nendib, et ettepanekud on radikaalsed.

Kõigepealt tahab mõttekoda suuremat rahalist solidaarsust euroala riikide vahel. Teisisõnu – kui mõni euroala riik rahalistesse raskustesse satub, peaksid teised riigid "tegema pingutusi olukorra parandamiseks".

Teiseks on euroalal vaja suuremat kinnisvaramaksu. Selle põhjenduseks tõi France Stratégie välja, et viimase kahekümne aasta jooksul on suurenenud nii riikide võlakoorem kui ka majapidamiste varad. Iseäranis on mõttekoja teatel kasvanud kinnisvara väärtus ja see on tekitanud finantsilise ebavõrdsuse.

Plaani järgi võiks riik end kuulutada elamukinnisvara kaasomanikuks ning saaks kaasomanikuna nõuda oma osa väljamaksmist. Kui kinnisvaraomanikele pole see võimalik, võiks riik kinnisvara ise müüki panna. Niisiis oleks tegu omamoodi riigistamisega.

Kolmanda osana plaanist teeb France Stratégie ettepaneku, et Euroopa Keskpank ostaks üles osa võlgades riikide kohustustest. Kui aga seejärel riik ise kokkuhoiupoliitikast kinni ei pea, siis lõpetataks  programm tema jaoks ära. Selle ettepaneku jõustamiseks peaks aga nõus olema ka EKP ise.

Prantsusmaa ajakirjanduses nimetati ideid provokatiivseks, majandusleht Les Echos pidas neid šokimeetmeteks. Samal ajal kaitses France Stratégie oma vaadet sellega, et kui võlakoormat "loomulikul teel"  vähendama hakataks, kuluks selleks kuni 20 aastat, mis on koha hinnangul liiga pikk aeg.

Hetkel kuum