Rahaliigutaja südikas kasv

09. jaanuar 2018, 06:00
MoneyGram otsib kosilast, kellest ühena nähakse Euronet Worldwide'i.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180109/BORS/180109840/AR/0/AR-180109840.jpg
Ainult tellijale

MoneyGrami müümine Hiina firmale tõi fookusesse rahvusvaheliste makseteenuste pakkujad, kellest suurimaks on Euronet Worldwide. Viimast on ka MoneyGrami uueks kosilaseks pakutud.

Euroneti äritegevuseks on finantsasutuste, jaekaupluste, teenusepakkujate ja eratarbijate maksed ja ülekanded. Teenusena pakub firma müügipunktide maksesüsteeme, ATMe, kaartide väljastamist, maksetega seotud tarkvaralahendusi, mobiiltelefonide maksekaartide laadimisi, valuutavahetust ning globaalset rahasiiret.

Asutatud on ettevõte Ungaris 1994. aastal. Siis pakkus see ülekannete, maksete ja raha väljavõtmise teenust ATMidest. Pärast esialgset edu ning USA börsil noteerimist 1997. aastal ning pärast mitmekümne ettevõtte ülesostmist on sellest kasvanud 4,6 miljardi dollarilise turuväärtusega ettevõte, mis vahendas 2016. aastal ülekandeid, makseid ja muid rahalisi tehinguid 84 miljardi dollari eest.

Kasumlikud kaardimaksed

Firma teenuseportfell on jaotunud kolmeks: elektroonilised rahaülekanded, ettemakstud maksekaartide väljastamine ning rahasiire. Firmal on 35 400 ATMi ning 824 000 müügipunkti terminali (point-of-sales terminalid) 305 000 kaupluses. Rahasiirde teenuste litsents on neil üle 100 riigis ning rahasiirdeid tehti 2016. aastal üle 33 miljardi dollari ulatuses.

Suurimat müügitulu toovad Euronetile füüsilised rahaülekanded võrgustikus olevast 317 000 asukohast. 2016. aastal kasvasid Euroneti rahasiirded 20%. Nende rahasiirderakendust on alla laetud 53 miljonil korral ning segmendi XE veebilehekülge külastab aastas 250 miljonit unikaalset kasutajat.

Ettevõtte kohandatud EBITDA kasumist annab suurima osa ehk 43% elektrooniliste rahaülekannete ärisegment. Siin on see ärivaldkond, kus firma saab tulu igal ajal, kui inimene võtab raha välja Euroneti ATMist või maksab maksekaardiga kaupmehe juures, kes kasutab nende kaarditerminali lahendust. See segment on Euroneti jaoks ka kõige kasumlikum - kohandatud EBITDA kasumi marginaal on 34%.

Euroneti jaoks on suuruselt teine kasumitooja rahasiirete ärivaldkond, mis annab 36% firma kasumist ning kolmandana tuleb elektrooniliste maksete teenus, mille osakaal on 21% kohandatud EBITDA kasumist. Rahasiirde EBITDA kasumi marginaal on 16% ning elektrooniliste maksete segmendil 11%.

Euroneti finantsnäitajad.

EFT segmendi kasumlikkuse ja kasvu on viimasel aastal toonud ATMide arvu kasv, ATMide ja müügipunktide tooteportfelli laiendamine ning Ühendkuningriigi ettevõtte YourCash ost 2016 oktoobris. YourCashi halduses on ligikaudu 5000 ATMi Suurbritannias, Hollandis, Belgias ja Iirimaal.

Euroneti edu taga on julgus minna piisavalt kaugele, et olla mitmes riigis väikeses segmendis turuliider. Hoolimata sellest, et konkurents on tihe, suudab Euronet näidata kõrget käibe ja kasumi kasvu. Nii näiteks tõusis firma kaudu tehtavate tehingute arv 2016. aastal 11%, müügikäive 10% ning ärikasum lausa 22%. Tõus jätkus 2017. aastal – üheksa kuuga kerkis müügikäive ligi 15%, ärikasum 17% ning aktsiapõhine kasum 21%. 2018. aastaks ootavad analüütikud 17% aktsiapõhise kasumi kasvu.

Võrdlus konkurentidega

Rahakannete teenuse pakkujate sihtturuks on inimesed, kes ei saa kasutada tavapäraseid pangateenuseid. Enamasti on need võõrtöölised või arengumaade vaesed. Suurim selliste rahaülekannete pakkuja on Western Union, kellel on üle 550 000 agendiasukoha ning üle 100 000 ATMi ja kioski. MoneyGramil on üle 350 000 agendi asukoha. MoneyGrami aastane müügikäive on 1,6 miljardit dollarit, samal ajal kui Western Unionil on see 5,4 miljardit dollarit ning Euronet Worldwide’il 1,96 miljardit dollarit.

Euronet kaupleb selgelt odavamalt kui samasse segmenti liigitatud Visa, Mastercard või PayPal, kuid on teistest rahasiirde-ettevõtetest kallim. Samas on Euronetil selgelt suurem konkurentsisurve kui Visal või Mastercardil, sest kõik ettemakstud deebetkaartide väljastajad peavad kasutama ka Visa või Mastercardi teenust.

Euroneti aktsia kaupleb 18,5kordsel oodataval 2017. aasta kasumil ning 16kordsel 2018. aasta oodataval kasumil. Mastercardi aktsia kaupleb 33kordselt 2017. aasta oodataval kasumil ning 28kordsel 2018. aasta oodataval kasumil. Rahasiirdesegmendi turuliider WesternUnion, millel kasumi kasvu enam eriti ei ole, kaupleb samal ajal 10,4kordsel 2017. aasta ning 10,3kordsel 2018. aasta kasumil. MoneyGrami vastavad hinna-kasumi suhtarvud on 12,8 korda ja 11,9 korda.

Hoolimata suurest laienemisest ja viimaste aastate ostudest on Euroneti bilanss tugev – võlatase on väiksem kui bilansis raha. 2016. aasta lõpus oli firmal arvel 728 miljonit ning võlga 604 miljonit dollarit. Eks see oli ka põhjus, miks konkurent MoneyGram Internationali eest saadi 2017. aasta alguses pakkuda miljard dollarit.

Miks MoneyGrami tehing põrus?

Eelmise aasta märtsis tegi MoneyGrami ostuks pakkumise Hiina ettevõte Ant Financials, milles on suurosalus Alibaba asutajal Jack Mal. Hiinlased pakkusid 18 dollarit aktsia kohta ehk 1,2 miljardit dollarit, mis oli 42% kõrgem kui MoneyGrami tollane turuväärtus.

Kusjuures aasta tagasi jaanuaris tegi Ant Financials algul 880 miljoni dollarilise ostupakkumise, mille lõi märtsis üle Euronet miljardise pakkumisega. Alles seepeale tõstis Ant Financials oma pakkumise 1,2 miljardi peale.

Kuid nüüd, 2. jaanuaril, teatasid osapooled, et kuna ei saanud USAs tehtavate välisinvesteeringute riiklikult komiteelt ostuks heakskiitu, tuleb tehingust loobuda. USA kartis, et müügiga Hiina ettevõttele jääksid MoneyGrami teenuseid kasutavate USA kodanike ja sõjaväepersonali andmed haavatavaks.

Tehingu läbikukkumine langetas MoneyGrami aktsia hinda 10%, samal ajal tõstis see aga teise võimaliku ülevõtja Euroneti aktsia 7% üles. Euronet andis 2. jaanuaril pressiteates mõista, et MoneyGrami ostupakkumine pole kaugeltki selge, sest vahepeal on selgunud uusi asjaolusid.

Euroneti ja MoneyGrami rahakandeteenuse peamine erinevus on see, et Euronet keskendub rohkem iseseisvatele agentidele, samas kui MoneyGram soovib oma esindusi avada suurtes jaekaubanduskettides ja riiklikes postkontorites. Seega sobiksid nad omavahel teenuseid täiendama. Oluline on ka see, et kuna Euronet Worldwide on USAs registreeritud firma, siis ei ole ostuks vaja riigilt luba küsida.

Huvitav on veel see, et 12dollarilise hinna juures jääb MoneyGrami turuväärtus (654 miljonit dollarit) 35% alla Euroneti eelmise aasta märtsis pakutud hinnale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. January 2018, 16:17

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing