Äripäev • 1. märts 2018 kell 10:08

Tööandjad saavad oodatud elektrihinna muudatuse

Tööandjad esitasid valitsusele seadusemuudatuse ettepaneku vähendada energiaintensiivsete tööstusettevõtete elektriaktsiisi määra 90% võrra.  Foto: Raul Mee

Valitsus kiitis heaks tööandjate esitatud seadusemuudatuse ettepaneku vähendada energiaintensiivsete tööstusettevõtete elektriaktsiisi määra 90% ehk praeguselt 4,47 eurolt 0,5 eurole megavatt-tunni eest.

Eelnõu hakkab menetlema riigikogu ning muudatused on kavas jõustada tuleva aasta 1. jaanuarist.

Eesti on üks väheseid Euroopa riike, kus suurtootjad maksavad kinni väiketarbijate madala elektrihinna, selgitas tööandjate keskliit pressteate vahendusel. Meede puudutab ligikaudu 240 Eestis tegutsevat ettevõtet. Soodustust saavad taotleda nii alustavad kui ka juba tegutsevad ettevõtjad. Ettevõtjale pannakse kohustus kasutada vandeaudiitorit, kes vaatab üle, kas elektrointensiivsuse arvutamise alusandmed ja arvutused on korrektsed. Kui vajalik tase jääb saavutamata, tuleb tarbitud elektri pealt tasuda täismääraga aktsiisi.

Elektriaktsiis on vaid osa elektri lõpphinnast. Maagaasiaktsiis tõuseb 2014-2020 ligi 3,4 korda (23,45 eurolt 79,14 eurole 1000 m3 kohta). Seega on energiamahukate ettevõtete jaoks energiahinna alandamise vajadus üha aktuaalsem, selgitab tööandjate keskliit.

Suurem osa Euroopa riike juba kasutab aktsiiside vähendamise võimalust suurtarbija või lihtsalt äritarbija jaoks, seetõttu palusid tööandjad leida valitsusel lahendusi ka taastuvenergiatasude ja võrgutasude vähendamiseks suurtarbijale ning edasi minna ka maagaasiaktsiisi madalama määra kehtestamisega energiamahukatele äritarbijatele. Maagaasi aktsiisi vähendamist suutarbijatele on plaanis arutada järgmise aasta riigieelarve kontekstis.

Hetkel kuum