Märt Belkin • 16. aprill 2018 kell 14:26

Suurtellija kaotanud Sangar hakkab koondama

Vahur Kraft  Foto: Raul Mee

Kraftide perekonnale kuuluv rõivafirma Sangar koondab Tartu tehasest 65 töökohta, kuna Eesti firmalt allhanget tellinud britid otsustasid veerandsada aastat kestnud koostöö lõpetada.

Maailma üks juhtivaid triiksärgimüüjaid Eton AB lõpetab alates 1. augustist allhanketellimused oma pikaajaliselt koostööpartnerilt ASilt Sangar, teatas rõivafirma. Lepingu lõppemine toob kaasa vajaduse tootmist  Sangari Tartu tehases restruktureerida ja umbes 65 töökoha kaotada.

"Eton oli üks meie suuremaid ja pikaajalisemaid koostööpartnereid. Sellest on ühelt poolt kindlasti kahju, aga teisest küljest on see loomulik ja loogiline protsess," ütles Sangari juhatuse esimees Vahur Kraft restruktureerimisplaanide kohta. "Ärevat minu arust ei ole siin midagi. See on väga selge, eesmärgistatud ja mõtestatud tegevus."

Sangar on olnud Etoni üks püsivatest allhankijatest alates 1992. aastast ja tootis aastas umbes 10 protsenti Etoni särkidest. Sangari müügist moodustab allhangete tootmine praegu  kokku 32 protsenti, Etoni tellimused 16 protsenti, teatas rõivatootja.

Koondatakse augustist

Sangar informeeris ettevõtte töötajaid plaanidest esmaspäeva õhtul toimunud töötajate üldkoosolekul. Uus töökorraldus jõustub 1. augustil ning sellega väheneb Sangaris tootmistöökohtade arv umbes 65 võrra.

Ettevõte on koostanud esialgse uue tootmise struktuuri ja koondamisele minevate töökohtade nimekirja, mis räägitakse lähinädalatel läbi töötajate esindajatega ja töötukassaga. Mai alguseks selgub kaotatavate töökohtade täpne jaotus ja antakse kätte koondamisteatised.

Koondamisele minevad 65 töökohta moodustavad alla kolmandiku kõikidest tehase töökohtadest, ütles Kraft, Sangari juhi sõnul teeb ettevõte omalt poolt jõupingutusi, et aidata lahkuvatel töötajatel tööjõuturul hakkama saada. "Tegu on kogenud ja heade töötajatega. Kui Tartus või Eestis on ettevõtteid, kes otsivad rõivatööstuse kogemustega inimesi, siis Sangar palub ühendust võtta ja on valmis kontakte vahendama," rääkis Kraft.

Tootmine jätkub

Pea 200 töötajaga AS Sangar on spetsialiseerinud meeste ja naiste triiksärkide tootmisele ja müügile. AS Sangar teenis 2017. aastal 6,4 miljoni eurose käibe juures 260 000 eurot kasumit.

2015. aasta jaanuaris ostis Sangar Rootsi ettevõtte ja kaubamärgi Oscar of Sweden. 85 protsenti ASist Sangar kuulub Eesti erakapitalile. Suurim omanik on Kraftide perekond.

Kraft kinnitas, et Sangari kaubamärgi tootmine Tartu tehases jätkub. Sangarile kuuluva Oscar of Swedeni kaubamärgi särke toodetakse jätkuvalt nii Tartus kui allhanke korras koostööpartnerite juures Ukrainas ja Poolas.

Initsiatiiv koostöö lõpetamiseks tuli Etonilt, kes teeb muudatusi oma globaalses allhankijate võrgustikus."Koostöö lõpetamise laiem põhjus on Eesti üldise majanduskeskkonna muutumine: nii nagu muudes tööstusharudes, on ka rõivatööstuses Eesti sunnitud väljuma allhankemaa staatusest. Näeme, et muudatused on pöördumatud ja sellele aitavad kaasa Eesti üleüldine palgatõus ja tööjõunappus, eriti tootmisettevõtetes,“ tõdes Kraft pressiteate vahendusel.

Just selle tõttu üritabki Sangar võtta sihi kõrgema lisandväärtusega toodete ja teenuste poole. "Oleme ettevõtte tulevikustrateegias ette näinud, et majanduskeskkonna muutuste tulemusena ei suuda Eesti rõivatööstuse ettevõtted keskpikas perspektiivis konkureerida suurte Aasia ja Ida-Euroopa riikide tootjatega, kus sarnaste spetsialistide palgatase on kordades Eestist madalam," märkis Kraft pressiteates.

Seetõttu on Sangar näiteks panustanud kontserni kaubamärkide ja müügivõrgu arendamisse ning omandas 2015. aastal Rootsi kaubamärgi Oscar of Sweden, millega on kanda kinnitatud Skandinaavia turul.

Hetkel kuum