• Jaga lugu:

  Monese tegevjuht suurinvesteeringust: see on väike eelsoojendus

  Kolme aasta eest Eestis tegevust alustanud finantstehnoloogia iduettevõte Monese teatas neljapäeval, et kaasas 60 miljonit dollarit. Monese asutaja ja tegevjuhi Norris Koppeli sõnul laiendatakse investeeringu abil eelkõige ettevõtte meeskonda, kuid rahasüst lubab praegu paarikümnes Euroopa riigis teenust pakkuval idufirmal laieneda Lähis-Ida ja Aasia turule.

  „Ajalooliselt oleme väga napi tiimiga hakkama saanud, aga see annab tunda, mistõttu suur osa sellest rahast läheb tiimi arendusse,“ selgitas Koppel. Ühtlasi soovitakse investeeringu toel parandada klienditeeninduse kvaliteeti ja seeläbi mitmekordistada järgneva aasta jooksul klientide arvu, mis praegu on 600 000 kasutaja ringis.

  Käesoleval aastal on Norris Koppel esimest korda ka Äripäeva Rikaste TOPis. Enne täna avalikuks saanud tehingut hindas Äripäev Norris Koppeli vara väärtuseks 16,7 miljonit eurot. Selle summaga oleks ta oktoobri alguses ilmuvas Äripäeva rikaste edetabelis 202. kohal.

  Hetkel pakub Monese eraklientidele kontohaldus-, pangakaardi- ja teisi makseteenuseid, kuid Norrise sõnul plaanib ettevõte lisada digiplatvormile uusi tooteid. „Lähinädalatel on plaanis välja tuua näiteks ärikontod ja peale selle igasugused muud tooteid, mida pangad on ajalooliselt pakkunud. Näiteks krediidi- ja investeerimisteenused ning hoiused ja muud sellised asjad,“ rääkis Koppel.
  Monesest ei saa panka
  Samas toonitas Monese asutaja, et kuigi tegutsetakse reguleeritud keskkonnas, ei pretendeeri iduettevõte panga tiitlile, vaid pigem tehakse pankadega koostööd. „Laenu me ei hakka andma, kuid teenuste vahendamine käib meie rakenduse kaudu ehk kliendi jaoks pole mingit vahet, kes selle laenu andja on, sest kliendi vaatest näeb see välja nagu Monese teenus. Me pole seda sorti teenusepakkuja, kes suunab kliendi järgmisele kodulehele,“ märkis Koppel.
  Uute teenuste lisamisel teeb Monese koostööd Suurbritannia Barclay, Eesti LHV ja Prantsusmaa Credit Mutual pankadega. Monese tegutseb praegu 20 Euroopa riigis, kuid investeering võimaldab ettevõttel vaadata ka väljapoole kontinenti. „Hetkel vaatame Lähis-Ida ja Kaug-Ida suunas,“ ütles Koppel.
  Eesti iduettevõtlusajaloo suuruselt kolmandas investeeringus osaleb ka makseplatvorm PayPal, kuid Koppeli sõnul ei ole praegu plaanis teha ettevõttega arenduse poolelt koostööd. „Hetkel on see koostöö liiga toores ja praegu tervitame neid pardale kui tarku investoreid, kes on palju sellest teekonnast läbi käinud ja pigem ammutame koostööst nõu ning raha,“ selgitas Koppel.
  Investeeringust võidab eelkõige Eesti esindus
  Hoolimata sellest, et Monese partnerid ja ambitsioonid on rahvusvahelised, plaanib ettevõte jätta sajast loodavast töökohast enamiku Tallinna ning olla iduettevõtete seas üks suuremaid siinseid maksumaksjaid.
  Kuna 60 miljoni dollari suurune investeering langeb kokku firma Eesti kontori laiendamisega, panustab Monese tugevalt uute töötajate värbamisse ning loob ettevõttes uusi ametikohti nii arendus-, turundus- ja tootemeeskondades kui ka klienditeeninduses, finantsjuhtimise ja regulatiivse järelevalve meeskondades. „Eestis saab olema meie kõige suurem kontor. Meil on juba uus kontoripind ehitamisel, kus on umbes 220 töökohta ehk suurem osa uuest tiimist tuleb Eestisse tööle,“ sõnas Koppel.

  Sel aastal on Monese kolmekordistanud igakuiste uute klientide arvu.

  Ligi 600 000 inimest on registreerunud Monese kasutajaks Suurbritannias ja mujal Euroopas.

  Monese kliendid on teinud enda kontode kaudu ligi 2,5 miljardi dollari väärtuses tehinguid.

  Teisalt tunnistas Koppel, et Eestist on üsna keeruline tööjõudu leida. Koppeli sõnul proovitakse võimalikult palju Eesti talentidega hakkama saada, kuid kiire areng nõuab paratamatult välisspetsialistide kaasamist ja varuplaane.
  „Avame uue kontori Portugalis. Juhul kui me Eestist või Suurbritanniast ei suuda töötajaid leida, siis tuleb neid vaadata Portugalist või väljastpoolt,“ tunnistas Koppel. „Juba praegu kutsume Eesti kontorisse välisriikide spetsialiste koos peredega ja katame nende kolimiskulud,“ lisas ta.
  Rahasüsti toob originaalne visioon
  Kolme tegutsetud aastaga on Monese kaasanud 76 miljonit dollarit ehk ligikaudu 65 miljonit eurot. Viimast rahastamisvooru juhtis digivaldkonna ettevõtete investeeringutele keskendunud Rootsi investeerimisfond Kinnevik. Lisaks rootslastele panustasid investeeringusse eelpool mainitud PayPal, Augmentum Fintech, Avios Group ja ka olemasolevad investorid, sealhulgas Investec Bank.
  Kuigi finantstehnoloogia sektoris on globaalselt iduettevõtete seas väga tihe konkurents, jätkub Koppeli sõnul investoreid, kes ise otsivad uusi värskeid ideid ning kes on valmis ära kuulama investeeringuid jahtivaid start-up’e. „Kõige olulisem on, et ettevõttel oleks kindel originaalne visioon ja ei proovitaks kopeerida juba olemasolevaid teenuseid,“ leidis Koppel, kelle hinnangul peaks rahasüsti otsival iduettevõttel olema midagi ka ette näidata.
  Ühtlasi lisas Monese asutaja, et praegusel hetkel pole ettevõtte plaanides lõpparve tegemine ehk exit. Samuti ei näe äsja pardale astunud investorid selleks vajadust. „Ega meil kuhugi kiiret ei ole ja kõigepealt proovime selle ettevõtte korralikult käima saada ning see on väga väike eelsoojendus, mida me siin teeme, sest 600 000 klienti globaalsel tasandil ei tähenda mitte midagi. Meie eesmärk on teenindada miljoneid kliente enne kui hakkame exit'ile mõtlema,“ kinnitas Koppel.

  Eesti iduettevõtted purustasid investeeringute rekordi

  Kui 2017. aastal kogusid Eesti iduettevõtted üle 272 miljoni euro investeeringuid, siis käesoleval aastal on suutnud kodumaine start-up-ettevõtete kogukond kaasata 299 miljonit eurot investeeringuid.
  Tehnoloogiaettevõtja ja investor Allan Martinson prognoosis juulis, et Eesti tehnoloogiasektor kaasab sel aastal kokku vähemalt 350 miljonit eurot.
  Praegu on Martinsoni prognoosist puudu 50 miljonit eurot ja kui see peaks täituma, siis on iduettevõtted kogunud alates 2006. aastast kokku miljard eurot investeeringuid. Lisaks sellele tõstaks Martinsoni prognoosi täitumine Eesti USA ja Iisraeli kõrval maailma kolme tähtsaima tehnoloogiariigi sekka.
  Luminori peaökonomist Tõnu Palm ütles Äripäevae suve alguses, et kuigi pealtnäha oleks idufirmade kaasatud 350 miljonit eurot aastas suhteliselt tagasihoidlik võrreldes Eestisse tehtud otseinvesteeringute kogumahuga (19,9 miljardit detsember 2017. seisuga), moodustaks see umbes 40 protsenti Eesti viimase kolme aasta keskmisest otseinvesteeringute mahukasvust.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Juhan Aguraiuja: viis taastuvenergia trendi, millel silm peal hoida
Taastuvenergia ei tähenda ammu enam ainult päikest, tuult ja biomassi – uute tehnoloogiate kõrval vaadatakse senistele lahendustele otsa uue ja värskema pilguga. Danpower Eesti juht Juhan Aguraiuja toob välja viis olulist taastuvenergia trendi.
Taastuvenergia ei tähenda ammu enam ainult päikest, tuult ja biomassi – uute tehnoloogiate kõrval vaadatakse senistele lahendustele otsa uue ja värskema pilguga. Danpower Eesti juht Juhan Aguraiuja toob välja viis olulist taastuvenergia trendi.
Pankade aktsiad läksid täna Tallinna börsil lendu Analüütik: optimism pole hästi põhjendatud
Tallinna börsil on täna pankade aktsiad lendu läinud – nii Coopi kui ka LHV aktsia on kumbki tõusnud umbes 8 protsenti.
Tallinna börsil on täna pankade aktsiad lendu läinud – nii Coopi kui ka LHV aktsia on kumbki tõusnud umbes 8 protsenti.
T1 alghind on isegi suurima võlausaldaja arvates liiga kõrge
Pealinna uusim kaubanduskeskus T1 läks võlgade katteks 85 miljoni euro eest oksjonile, kuid isegi suurim võlausaldaja leiab, et sellise hinnaga ostjat ei tule.
Pealinna uusim kaubanduskeskus T1 läks võlgade katteks 85 miljoni euro eest oksjonile, kuid isegi suurim võlausaldaja leiab, et sellise hinnaga ostjat ei tule.
Nordica sai iseseisvaks lennufirmaks
Nordic Aviation Groupi kuuluv Nordica teatas, et alustab tegevust iseseisva lennuettevõttena ja teeb täna oma nime alt esimesed regulaarlennud.
Nordic Aviation Groupi kuuluv Nordica teatas, et alustab tegevust iseseisva lennuettevõttena ja teeb täna oma nime alt esimesed regulaarlennud.