Kristjan Pruul • 17. oktoober 2018 kell 9:59

Meremehed süüdistavad sadamat vassimises

Tallinna Sadam ja meremeeste ametiühingu palgavaidlus on praeguseks jõudnud riikliku lepitaja lauale.  Foto: PM/Scanpix

Igasugune jutt sellest, et meremeeste ametiühing esitab Tallinna Sadama praamiveofirmale uusi nõudmisi, ei vasta tõele ning tööandja soovimatus kollektiivlepet sõlmida jääb ametiühingule arusaamatuks.

"Täpsemalt võib seda TS Laevad öelda, miks kollektiivlepingu protsess katkestati ja riikliku lepitaja poole pöörduti, aga seda võime öelda, et 5 kuud kestnud läbirääkimiste järel ei ole meile ühtegi mõistlikku vastupakkumist tehtud," kommenteeris meremeeste sõltumatu ametiühingu (EMSA) esimees Jüri Lember suursaarte ja mandri vahel praamiliiklust vedava TS Laevadega alanud tüli.

Peamiseks tüliõunaks nimetas Lember töötasude indekseerimist ja palgatõusu. "Viimases pakkumises küsisime töötajate tunnipalgale juurde 50 senti," ütles ta. Arvestades kuu keskmise 168,5 töötunniga teeb see 84,25 eurot kuus juurde. Lisaks käib vaidlus veel kindlustuse ja töötajate esindamise kohta, lisas ta.

Tallinna Sadama tütarfirma TS Laevad saatis läbirääkimiste kohta eile õhtul pressiteate, kus juht Jaak Kaabel väitis, et läbirääkimistel kerkisid üles üha uued ja uued EMSA nõudmised, mis ületavad kaugelt ettevõtte võimalusi.

Lemberi sõnul ei vasta see lihtsalt tõele. "Ei tea, miks nad selle välja mõtlesid, kas see on neil enda õigustuseks või...," rääkis Lember, kelle sõnul on kevadest saadik olnud laual üks ja sama [lepingu]projekt.

"Vastupidi, viimase kahe projekti esitamise vahel oli meil 28 sätet, kus tööandja ei olnud nõus vastu tulema, neist 14 me kas jätsime ära või nõustusime tööandja seisukohaga," ütles Lember, kelle sõnul on põhivaidlus ikkagi töötasude üle.

Hetkel kuum