• Jaga lugu:

  Ettevõtjad: sotsiaalmaksu lagi võiks olla madalamal

  Sotsiaalmaksu lagi 5300 eurolt oleks vaid linnuke kirjas, ütleb Allan Martinson.Foto: Ivar Kuldver

  Keskerakonna käik tuua sotsiaalmaksu lae teema uuesti päevapoliitikasse on toetust väärt, kuid küsimus on selles, kas pakutud lae juures oleks sel mingit mõju, ning teine küsimus on selles, kas mõne teise maksuga üritataks seda raha sealtsamast kohast tagasi koguda.

  „Teema on olnud tublisti üle 10 aasta ühiskonnas üleval ja kõik suure lisandväärtusega sektorid seda ootavad,“ tõdes Äripäeva raadios Allan Martinson, kelle sõnul on parteid seda teemat visanud üksteisele nagu tulist kartulit ja hea, et see on tagasi päevakorras.
  „Küsimus on ka selles, et pakutud lagi (neljakordne keskmine palk) mõjutab väikest arvu inimesi. See number on mõni tuhat inimest või törts rohkem, reaalset mõju majandusele avaldaks lagi, mis on allpool, kolmekordsel tasemel, 3000–4000eurose palga juures. 5000 euro tasemelt saab linnukese kirja ja kaardi laualt kaaperdatud, kuid tegeliku mõju jaoks oleks vaja rohkem,“ ütles Martinson.
  Ka tekitas saate külaliste seas kõhklusi asjaolu, millise maksuga võidakse lage tasakaalustada ja kas selleks võiks olla astmeline tulumaks. „See võib olla Trooja hobune. Kui praegu mõni tuhat inimest saaks selle maksulangetuse, siis selle mõju on majandusele võib-olla miljon eurot (rahandusministeeriumi arvutuste järgi 70 miljonit – toim), kui siis teise ratsukäiguga toodaks mingi teine, tugevam maks vastu, siis seda ideed toetada ei saa,“ rääkis Martinson.
  Teenusmajanduse Koja nõukogu liige Ivar Veskioja lisas, et ka koda on sotsiaalmaksu lae eest seisnud aastaid ning kõrgelt tasustatud töökohtade riiki toomisel tuleb alati silmas pidada maksukoormust teistes riikides.
  Ajad on muutunud
  Keskerakonna esimees ja peaminister Jüri Ratas ütles kolmapäeval, et Keskerakond toetab sotsiaalmaksu lae kehtestamist ning praeguse ettevõtete tulumaksusüsteemi jätkumist.
  "Nelja aasta eest ei oleks Keskerakond võib-olla rääkinud sotsiaalmaksu laest, aga aeg läheb edasi," ütles Ratas.
  Selline avaldus oli üllatav, sest varemalt on just Keskerakond olnud see, kes on lubanud investeeringute tulumaksuvabastuse kaotada ning on sotsiaalmaksule lae seadmise asemel pigem toetanud astmelise tulumaksu kehtestamist ehk kõrgepalgalistele töökohtadele senisest suurema maksukoormuse seadmist.
  Teised erakonnad sotsiaalmaksu lae kehtestamise ideed toetama ei tõtanud. Reformierakonna liige Jürgen Ligi ültes, et jätkusuutlikku sotsiaalmaksu lage ilma astmelise tulumaksuta pole nähtud kusagil.
  Reformierakonna esimees Kaja Kallas kordas teemat kommenteerides oma hiljuti välja öeldud mõtet, et sotsiaalmaksu võiks üldse ära kaotada. Valimisprogrammi Reformierakond seda lubadust aga ei pannud, sest sellise lubaduse andmise vastu olid Reformierakonda kuuluvad endised rahandusministrid.
  "Jüri Ratas tahab kõigile meeldida. Kui nad (Keskerakond - toim) on kogu aeg sellele vastu olnud, siis tekib küsimus, kust on tulnud meelemuutus," rääkis Kallas. Kui sotsiaalmaksu lagi tõsta väga kõrgele, aitab see Kallase sõnul väga väheseid. Kui see fikseerida madalale, kaasneb aga jällegi oluline mõju riigieelarvele. Töötamisega seotud maksud võiks Kallase sõnul üldiselt olla väiksemad nii madala- kui kõrgepalgalistele.
  Isamaa tahab teiste kogemusi uurida
  Sel nädalal valimiseelse keskustelu keskpunkti tõusnud sotsiaalmaksule lae kehtestamise idee on olnud varemalt ka Isamaa valimisprogrammis, kuid järgmiste valimiste eel soovitakse vaadata üle, kas lagi on näiteks naaberriikides mingit muudatust toonud.
  "Varem on see olnud meie seisukoht ka valimisprogrammis, aga vahepeal on kogemusi juurde tulnud - on Läti kogemus, mille võrra me saame nüüd olla targemad. Peamegi vaatama, miks Lätis nii läks, et nad selle kehtestasid, aga siis vist lausa tühistasid. Sest nemad täiendavaid töökohti selle tulemusel ei näinud," rääkis Isamaa juht Helir-Valdor Seeder.
  Teisalt ei ole Seederi sõnul sotsiaalmaksu lagi ka mingi imevits, millega majandust tagant tõugata või kõrgepalgalisi töökohti kiirelt Eestisse tuua. "Sellele teemale pööratakse rohkem tähelepanu, kui teema seda väärt on. Lae kehtestamine on võib-olla märgilise tähtsusega, aga ma ei peaks seda strateegiliseks otsuseks," lisas Seeder.
  Võimaliku lae kõrguse kohta ütles Seeder, et kui kolmapäeval on avalikkuses räägitud neljakordsest keskmisest palgast, siis ega see väga palju madalamal tasemel ei saagi olla. "Kolme-neljakordne keskmine tõenäoliselt jah, kui me räägiks väga palju madalamast tasemest, siis tasub vaadata, kui suur palgavahe on juba Harjumaal ja Tallinnas palkadel Eesti keskmisega võrreldes," lisas ta.
  Praeguse seisuga Isamaa sotsiaalmaksu lae küsimust valimisprogrammi raames otsustanud ei ole, programm valmib detsembris.
  Vabaerakond läks selles küsimuses lõhki
  Sarnaselt Isamaale sotsiaalmaksu ideele varem toetust avaldanud Vabaerakonnas ollakse selles küsimuses aga erinevatel seisukohtadel.
  "Meil on see teema laupäeval arutelul esitluskogus. Teemaks on see olnud, aga selle miinus on muidugi see, et haigekassasse ja pensionikassasse raha maksulae kehtestamisel mõistagi laekub vähem," ütles Nurm.
  Küsimusele, kas piiri seadmine 5000eurosele palgale ka mingit mõju avaldaks, vastas Nurm tõdemusega, et selleks tuleb statistikasse, mida tal praegu ees ei ole, täpsemalt sisse vaadata ja kontrollida, kui palju selliseid inimesi üldse on.
  Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni aseesimees Krista Aru ütles seevastu pressiteate vahendusel, et sellega, et Vabaerakonna ettepaneku vajalikkust Eestile mõista, läks peaminister Jüri Ratasel küll kaua aega, aga asja sai. "Tuleb loota, et Keskerakonna juhi seisukoht ei osutu vaid tühjaks valimislubaduseks," lisas Aru.
  Vabaerakond algatas juba tunamullu oktoobris sotsiaalmaksuseaduse täiendamise seaduse, mille heakskiitmisel oleks kehtestatud nn sotsiaalmaksu lagi, mille tulemusena 4,5kordset mediaanpalka ületavat töötasu sotsiaalmaksuga ei maksustata.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Peep Siitam: palvetamine ja filosofeerimine talutavat elektri hinda ei too
Tänasest soodsamat elektrienergiat võimaldavate justnimelt Eestis asuvate tootmisseadmete rajamist on takistanud eelkõige pime usk elektrituru viljastavasse mõjusse, kirjutab osaühingu Energiasalv Pakri juht Peep Siitam oma LinkedIni lehel.
Tänasest soodsamat elektrienergiat võimaldavate justnimelt Eestis asuvate tootmisseadmete rajamist on takistanud eelkõige pime usk elektrituru viljastavasse mõjusse, kirjutab osaühingu Energiasalv Pakri juht Peep Siitam oma LinkedIni lehel.
Nordecon sõlmis 28 miljoni eurose lepingu
Nordecon sõlmis enam kui 28 miljoni euro suuruse lepingu Rae valla Uus-Järveküla elurajooni ehitamiseks, selgub börsiteatest.
Nordecon sõlmis enam kui 28 miljoni euro suuruse lepingu Rae valla Uus-Järveküla elurajooni ehitamiseks, selgub börsiteatest.
Advokaadibüroode TOP: tehingutöö toob edu, kohtuvaidlused tagavad stabiilsuse
Advokaadibüroode TOPis teiseks tulnud advokaadibüroo Walless juhtivpartner ja vandeadvokaat Piret Kergandberg ütleb, et headel aegadel toob tehingutöö suurema edu, samas kui kohtuvaidlusi on pidevalt ja need tagavad stabiilse äraelamise. Riskide maandamises tuleb arendada mõlemaid.
Advokaadibüroode TOPis teiseks tulnud advokaadibüroo Walless juhtivpartner ja vandeadvokaat Piret Kergandberg ütleb, et headel aegadel toob tehingutöö suurema edu, samas kui kohtuvaidlusi on pidevalt ja need tagavad stabiilse äraelamise. Riskide maandamises tuleb arendada mõlemaid.
Kaido Fridolin lahkus Oma Ehitaja juhtimisest
Oma Ehitaja üks omanikke Kaido Fridolin lahkus eelmisel nädalal ettevõtte juhtimisest ja jätkab ettevõttes nõukogu liiknena.
Oma Ehitaja üks omanikke Kaido Fridolin lahkus eelmisel nädalal ettevõtte juhtimisest ja jätkab ettevõttes nõukogu liiknena.