Marge Väikenurm • 19. detsember 2018 kell 14:17
Riigiprokuratuuri pressikonverents.  Foto: Andras Kralla

Kes nad on? Danske töötajad, kes said kahtlustuse

Äripäeva andmetel pidas prokuratuur kinni neli inimest, kelle leiab ka Briti ärimees Bill Browderi saadetud avaldusest. Selgusid ka ülejäänud kahtlusalused.

Peale mitteresidentidega tegelenud divisjoni juhtinud Juri Kidjajevi on luubi all panga endised suhtehaldurid.

Äripäev kirjutas hiljuti ühest kahtlusalusest pikemalt, teisest kahtlusalusest juba läinud sügisel.

Kes nad on?

Peale divisjoni juhi Juri Kidjajevi on kahtlustuse saanud endised suhtehaldurid Oksana Lindmets, Anatoli Ivanov, Anna Kurilenko, Natalja Komarov, Jevgeni Agnevštšikov, Mihhail Murnikov, Marko Teder, Olga Tšetverikova ja Erik Lidmets – neli viimast olid kirjas ka ärimehe Bill Browderi esitatud kuriteoavalduses. Agnevštšikov, Murnikov ja Teder ajavad koos äri ettevõtetes NRD Assets ja NRD Advisory.

Kui täna olid enamike telefonid välja lülitatud, siis Olga Tšetverikova võttis kõne vastu, mis näitab, et ta ei ole enam kinni peetud.

Oksana Lindmetsast kirjutas Äripäev juba läinud aastal, kui kirjeldas, kuidas Eesti Danske Bakuus miljardite pööritajad kliendiks värbas. Dokumendid näitasid, kuidas kontode avamine käis Bakuus ja selleks kasutas Danske sealset esindajat või lennutas panga esindaja kohale Eestist. Eesti Dansket esindas ehk allkirjastas pabereid Oksana Lindmets.

Hiljem töötas Lindmets rahapesu tõttu sel aastal kinni pandud Versobankis mitteresidentidest korporatiivklientide osakonna juhataja kohusetäitjana. Kuidas ta Danskes töötades Aserbaidžaani Laundromati peategelastega tegeles, Lindmets Äripäevale ei rääkinud.

„Ma ei tööta enam Danske pangas. Ma ei kommenteeri midagi seoses sellega,“ vastas Lindmets aasta eest, kui ajakirjanik ütles, et soovib naise Danskes töötamise aja kohta küsimusi esitada.

Kui ajakirjanik mainis, et tunneb huvi just Lindmetsa Bakuus käimise vastu, sekkus Lindmets poole lause pealt. „Ei kommenteeri.“

Elu üllatab

Danske ühele endisele töötajale on kõige ootamatum kahtlusalune Juri Kidjajev. „Elu on täis üllatusi.“

Erik Lidmets lahkus Danskest umbes kaheksa aastat tagasi. Pangas loeti seejärel töötajatele sõnad peale: järgige juhendeid. „Kuidas klientidega töötada.“ Rohkem töötajatele ei öeldud. Äripäevaga suhelnud allikas mäletab ähmaselt, et samal ajal võis ka Marko Teder pangast lahkuda.

Mihhail Murnikovi meenutatakse kui elukunstnikku, kes pangasisestes kontrollides silma ei jäänud. „Ekstravertne, aktiivne ja enne ütleb, kui mõtleb. Inimene, keda on raske raamidesse suruda."

Tööta jäänud haldur

Hiljuti käis vilepuhujast Howard Wilkinsonist rääkivast loost läbi praeguseks kahtlustuse saanud Danske endine suhtehaldur Olga Tšetverikova. Artikkel kirjeldas, kuidas ta oli seotud ühe Putini lähiringiga seostatud ettevõttega. Putini lähedastega õnnestus kokku viia paarkümmend firmat. Nendest ühe, Lantana Trade’i teenindamine maksis Tšetverikovale töö pangas.

Olga Tšetverikova, Danske endine töötaja

Soovin teile ilusat päeva ja jõuluaega, aga sel teemal ma küll ei räägi.

Lantana Trade sattus 2013. aasta suve lõpus pangasisese kontrolli hambusse. Selgus, et firma kohta pole vajalikke dokumente. Seejärel taheti läbi kammida kogu Tšetverikova töö. Asi liikus järelkontrolli, milleks oli loa andnud toona majast ära olnud panga juhti Aivar Rehet asendanud juhatuse liige Tõnu Vanajuur. Viimane praegu teemat ei kommenteeri.

Esimene kommentaar

Äripäevale pole Tšetverikova kordagi varem vastanud. Täna ta võttis kõne vastu. „Väga vabandan, ma ei taha ega saa ajakirjandusega rääkida,“ lausus Tšetverikova. „Soovin teile ilusat päeva ja jõuluaega, aga sel teemal ma küll ei räägi.“

Panga siseeluga kursis olev inimene meenutas, et aastaid tagasi järelkontrollis tuli välja veel vigu. Viimane piisk karikasse oli majja saabunud info Lantana Trade’i seosest Putiniga.

Lantana Trade tõstis lärmi, kui ettevõtte konto blokeeriti. Firma esindaja nõudis silmast silma kohtumist – tavaline Vene äritava stiilis “meil on vaja rääkida”, märgiti Äripäevale.

Hetkel kuum