Kristjan Pruul • 10 jaanuar 2019

Valitsus eraldas raha maade omandamiseks Kiviõlis

Valitsus kiitis heaks Toomas Tõniste esitatud ettepaneku eraldada Kiviõlis maade võõrandamiseks kuni miljon eurot.  Foto: Madis Sinivee

Suurt meediatähelepanu pälvinud kavatsus võõrandada Kiviõli Keemiatööstuse karjääris eraomanikele kuuluvad kinnistud liikus neljapäeval sammu võrra edasi, kui valitsus otsustas selleks reservist miljon eurot eraldada.

Päevakorrapunkt raha eraldamise kohta Lüganuse vallas Põhja-Kiviõli II põlevkivikarjääri mäeeraldise territooriumil paiknevate kinnisasjade ja kasutusvalduste avalikes huvides omandamise kuludeks võeti esitatud kujul vastu, teatas valitsuse pressiteenistus.

Kiviõli Keemiatööstusel on kaevandusluba mäeeraldisele – põlevkivikarjäär, kus enam kui pool järelejäänud põlevkivivarust jääb kinnistutele, mis ei kuulu ei riigile ega ettevõttele ja mille kasutamiseks nad omanike käest luba ei saa.

Asjade käiguga ei ole rahul jälle kruntide omanikud, kelle seas suurim on Nikolai Reismanile kuuluv N.R. Energy. Ettevõtte juhatuse liige Ahto Tisler on öelnud, et nemad peavad õiglaseks tasuks 5 miljonit eurot, mis võimaldaks neil maa tagatisel saadud pangalaenu tagasi maksta.

Küsimusele, kas siis, kui riik otsustab minna sundvõõrandamise teed, kaebab ettevõte selle otsuse edasi, vastas Tisler jaatavalt.

Hetkel kuum