Koit Brinkmann • 28. juuni 2019 kell 12:46

EASile raha tagastamisest imekombel pääsenud firma pankrotiasi sai läbi

EAS unustas 300 000 eurot tagasi nõuda.  Foto: Priit Simson, Ekspress Meedia

Hiljuti lõppes pankrotimenetlus mõjuka reformierakondlase Rain Rosimannuse koolivenna ja endise äripartneri Erki Siitaniga seotud firma suhtes, kelle vastu EAS unustas esitada kohtusse hagi 300 000 euro suuruse toetuse tagasinõudmiseks.

Harju maakohus lõpetas määrusega aastaid kestnud pankrotimenetluse SPOT Parking OÜ suhtes. Ettevõtte võlausaldajatel jäi lõpuks pankrotipesasse kokku ligi 915 000 eurot.

SPOT Parking oli 4000eurose osakapitaliga firma, kellele Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) otsustas 2012. aasta veebruaris anda 610 000 eurot toetust kompaktparkimislahenduste arendamiseks. Kuid juba aasta hiljem jõudis kohtusse ettevõtte pankrotiavaldus.

Kurioosseks tegi SPOT Parkingu võlgade ümber toimuva see, et EAS unustas õigel ajal esitada kohtusse hagi, nõudmaks tagasi ettevõttele juba välja makstud 300 000 eurot.

Ärileht kirjutas, et 2013. aasta suvel, kui EAS oleks pidanud toetuse tagasinõudmiseks esitama SPOT Parkingu vastu hagi, lihtsalt unustati seda teha ning hagi esitamise tähtaja möödudes polnud sihtasutusel enam võimalik ka toetust tagasi nõuda.

EASi põhjendusel oli tegemist inimliku eksimusega, kus inimesed rääkisid üksteisest mööda.

Mõjukas äripartner

Kui EAS otsustas toetada SPOT Parkingut 610 000 euroga, rääkis ettevõtte üks osanik Erki Siitan Äripäevale, et peagi saavad Eesti metallitöötlejad neilt suures mahus palju tööd.

Siitanil oli toona lisaks ühised ärid mõjuka reformierakondlase Rain Rosimannusega, neil oli meditsiinitehnikat rentiv ja tootev ettevõte Dokto Baltic OÜ. Ka sellel ettevõttel ei läinud hästi.

Äripäev kirjeldas, kuidas Dokto Baltic OÜ oli Leedu partnerile võlgu üle 100 000 euro ning kuigi aastaid jagati leedukatele lubadusi, jäeti võlg lõpuks maha tuntud firmamatjale. Ettevõtte uueks nimeks sai Biste Uredaj OÜ ning praegu on firma pankrotis.

Siitan ja Rosimannus on koos ajanud ka kütuselisandiäri. Kuidas seda äri aitas käima lükata Alexela Oili 94 000 USA dollari suurune rahasüst, kirjutas Äripäev mõni aasta tagasi.

Kuid tulles tagasi SPOT Parkingu juurde, siis ettevõtte plaanides oli kompaktparkimislahenduste pakkumine ning selleks kuulati maad Moskvas, Londonis, Frankfurdis ja teistes suurlinnades. SPOT ehk Space Parking Optimization Technology tähendab parkimismaju, kus autod pargitakse liikuvate aluspindade abil poole väiksemale pinnale kui tavalistes parklates.

Toetuse otsuse tegemise järel kaitses EAS projekti tuliselt. Kui Delfis ilmus toetuse andmise kohta skeptiline lugu, kommenteeris siis EASi innovatsioonidivisjoni direktorina töötanud Ilmar Pralla, et EAS näeb projektis tehnoloogilist väljakutset ning märkimisväärset ärilist potentsiaali. “Projekti hindamisse kaasas EAS eksperte Kanadast ja Soomest. Tänu maailmatasemel ekspertiisile oleme veendunud, et nii toetuse saaja kui ka tema välismaised partnerid on valdkonnas kompetentsed ja võimekad organisatsioonid ning tegemist ei ole n-ö toetuse kantimisega,” lisas Pralla.

Paraku tuli toonasel EASi juhatuse liikmel Krõõt Kilvetil aasta hiljem nentida, et asutus valmistab ette otsust juba välja makstud ligi 300 000 euro tagasinõudmiseks. Hiljem selgus, et kohtusse unustati hagi esitamata.

Arusaamatused Saksa partneriga

Novembris 2012. aastal SPOT Parkingu ainuomanikuks saanud Vitali Kipjatkov selgitas pankrotiavalduse esitamise järel, et alltöövõtjatest sakslased petsid neid. Nimelt sõlmis ettevõte parkimislahenduse prototüübi ja pilootprojekti valmistamiseks lepingu Saksa insenerifirmaga RLE GmbH, kes omakorda sõlmis alltöövõtulepingu teise Saksa firmaga Grenzebach GmbH. “Lõpuks pakuti meile allkirjastamiseks lepingut, et prototüüp ja kogu oskusteave ei kuulu meile, vaid Grenzebach GmbH-le. Meie maksime selle asja aga kinni. Selgitasin ka EASile, et sakslastega toimunut ei osanud keegi ette näha,” lisas ta.

SPOT Parking OÜ

Kuni 2012. aasta novembrini olid ettevõtte osanikeks Erki Siitan, Andrei Vunš, Sergei Lvov, Igor Baburin, Vitali Kipjatkov. Hiljem oli ainuosanikuks Kipjatkov.

Kipjatkov märkis ka, et osanikest oli ta ainus, kes suutis projekti raha sisse panna, peale juttude teistest suurt abi ei olnud. Ta ise kaotas kolm korda suurema summa kui EAS.

Kipjatkovi firmal Luronex OÜ jäigi saamata 842 000 eurot ehk 92 protsenti nõuete kogumahust.

Maksu- ja tolliametil jäi SPOT Parkingult lõpuks saamata üle 17 000 euro.

Pankrotihaldur Toomas Saarma tuvastas, et SPOT Parking OÜ maksejõuetus tekkis 2012. aasta lõpus, mil selgus, et Grenzebach Maschinenbau GmbHga ei õnnestu kokkulepet tehnoloogia kasutamises saavutada ja parkimislahenduse tootmine osutus seetõttu ebaotstarbekaks. Kogutud andmetest lähtuvalt lõppes SPOT Parking OÜ majandustegevus detsembris 2012. aastal, millal toimusid viimased tehingud äriühingu arvelduskontol.

Hetkel kuum