Äripäev • 27. november 2015 kell 9:14

Peterburis avatakse tsaar Aleksandr III sarkofaag

Tsarinna Aleksandra Fjodorovna säilmete ümbermatmistseremoonia Peterburis Peeter-Pauli kindluses 28. septembril 2006. Tseremoonia viis läbi patriarh Aleksius II.  Foto: epa

Peterburi Peeter-Pauli kindluses alustati sarkofaagi avamist, milles on tsaar Aleksandr III säilmed, vahendas Interfax.

Venemaa viimane keiser, Poola kuningas ja Soome suurvürst.

Nikolai II valitses aastatel 1894–1917.

Tema valitsusaeg lõppes 1917. aasta Veeburarirevolutsiooniga, misjärel vangistati ta koos perega Tsarskoje Selo Aleksandri palees, mis oli Nikolai II ametlik residents.

Pärast kolme kuud koduaresti viidi perekond Tobolskisse, seejärel Jekaterinburgi, mis jäi nende viimaseks peatumispaigaks.

Nikolai II, ta abikaasa Aleksandra Fjodorovna, neli tütart, poeg ning väike teenijaskond lasti Uraali oblastinõukogu sõjatribunali otsusega maha 17. juulil 1918.

Väljaande reporter kinnitas, et kindlus on külastajatele praegu suletud, sissepääsu valvab politsei. Kindluse müüri juurde on pargitud Vene Föderatsiooni Uurimiskomisjoni kirjadega sõiduk.

Teada on, et viimastel nädalatel on Peterburis tehtud ettevalmistusi Aleksandr III kirstu avamiseks ning et teisipäeval algasidki tööd.

Vene Föderatsiooni Uurimiskomisjon avas septembris uuesti Venemaa viimase tsaariperekonna mõrva uurimise kriminaalasja. Veel kord kontrollitakse üle ka Nikolai II laste tsareevitš Aleksei ja suurvürstinna Maria säilmed, mis asuvad Moskvas Venemaa Riigiarhiivis.

Sügisel toodi Peterburist Moskvasse uurimiseks Venemaa viimase imperaatori Nikolai II ja tema abikaasa säilmete näited, samuti riidetükid tsaar Aleksandr II verega. Nüüd siis avatakse Aleksandr III sarkofaag.

Uurijad tahavad saada hukatud tsaariperekonna uute geeniuuringute vastuseid kuu aja jooksul, märkis Venemaa Teaduste Akadeemia Üldgeneetika Instituudi inimgenoomi ja geneetika osakonna juht Jevgeni Rogajev. Uus geneetiline ekspertiis peab Rogajevi sõnul kinnitama varasemaid järeldusi, et säilmed kuuluvad Venemaa viimase tsaariperekonna liikmetele, kelle bolševikud 1918. aastal Uuralis hukkasid.

Uurimiskomitee kriminalistikaosakonna kriminalist-uurija Vladimir Solovjov on varem Interfaxile kinnitanud, et uued mitokondriaalse DNA-uuringud kinnitasid, et tegemist on Nikolai II ja tema abikaasa koljude ja luudega.

„Seda geeni antakse edasi naisliini pidi, emalt. Nüüd seisab ees veel keerulisem ekspertiis – tõendada isaliin Aleksandr III ja Aleksandr II säilmete põhjal. Esimene uurimisetapp läks korda, aga töö jätkub, palju on veel ees. Alustame teist etappi niinimetatud Y-kromosoomiga,“ rääkis Solovjov. Tema sõnul on imperaatori ja tema pere taasavatud kriminaalasja lõpetamist oodata tuleva aasta algul.

Nikolai II isa Aleksandr III valitses Vene Impeeriumi aastatel 1881 kuni 1894. Ta oli imperaator Aleksandr II poeg.

Venemaa Uurimiskomitee lõpetas Nikolai II pere hukkamise kriminaalasja 2011. aasta jaanuaris, tunnistades Jekaterinburgi lähedalt leitud säilmed tsaariperele kuuluvaks.

Vene Õigeusu Kirik ja mõned Romanovite järeltulijad leiavad siiski, et seni pole väljakaevatud säilmete kuulumine tsaariperekonnale täielikult tõendatud. Nende hinnangul paneks vaidlustele punkti uus uurimine.

Hetkel kuum