Kristi Malmberg • 14. august 2016 kell 6:15

Ära näruta!

Hoiupõrsad  Foto: EPA

Säästmine on tore, aga selle nimel ei tasu elu elamata jätta, kirjutab Äripäeva kujundustoimetuse juht Kristi Malmberg.

Investor Jaak Roosaarest on saanud lühikese ajaga omaette nähtus Eestis. Rikkakssaamise õpiku autor võtab julgelt sõna investeerimise ja säästmise teemal ning peab ülimaks eesmärgiks saada võimalikult kiiresti rahaliselt vabaks, asendades palga passiivsete tuludega ehk näiteks dividendiaktsiatelt laekuva tuluga. Ta ise teenis esimese (krooni) miljoni 25aastaselt ning praeguseks saab oma investeeringutelt juba kadestamisväärset tulu.

Üks peamisi Roosaare soovitusi on hakata nii noorena kui võimalik 50 protsenti oma sissetulekust säästma ja neid sääste investeerima. Pole sugugi halb soovitus, kuid meenutab mulle neid keskealisi trennihulle, kellelt tahaks küsida: kas sa oled mõelnud, mida see su tervisega teeb?

Makaronidieet hakkab tervise peale

Samamoodi võib küsida, mida teeb äärmuslik rahaline askees noore inimese eluga. Noortel on sissetulek üldjuhul veel üsna väike ning sellest poole säästmine tähendab otsesõnu öeldes närutamist. Elamist odavatest makaronidest, igasugustest lõbustustest loobumist, kultuurielamuste mahakriipsutamist. Teater, kino, raamatud – kõik maksab. Kui kultuuripaastu saab veel leevendada näiteks netist filme vaadates või raamatukogust raamatuid laenutades, siis söögi pealt kõva kokkuhoidmine võib ühel hetkel juba tervisele mõjuda. Ja ma ei pea silmas nälgimist, vaid odava, ebatervisliku ja ühekülgse toidu söömist.

Raha ei tohiks ju olla eesmärk omaette, vaid vahend endale elamuste pakkumiseks, enese rõõmustamiseks ja hellitamiseks. Võib ju uskuda klišeed, et parimad asjad siin elus on tasuta, kuid siiski saab ka tänu rahale väga ilusaid mälestusi.

Keskeakriisis miljonär

Jah, muidugi on võimalik elunautimist 20ndatest edasi lükata 30-40ndatesse eluaastatesse, aga siis pole see enam sama elu ega sama nautimine. Mõned asjad elus jäävad alatiseks tegemata ja noorusest mäletad vaid kulude-tulude kandmist Exceli tabelitesse. Ei mingeid reise ega mõnda pöörast pidu, sest kõik see kulutab raha. Armumistki ei saa endale lubada, lapsesaamisest rääkimata, sest see suurendab hüppeliselt kulusid. 40selt oled küll miljonär, aga võitled samal ajal võimsa keskeakriisiga, mis põhjustatud just sellest tundest, et elus on nii palju tegemata jäänud.

Kindlasti ei taha ma propageerida mõõdutundetut pidutsemist ja esimesel võimalusel oma raha laiaks löömist ükskõik mille meeldiva peale. Mõõdukus on võti nii trennitegemises kui ka säästmises. Luba endale ilusaid mälestusi, aga pea meeles, et saad ükskord vanaks ja selleks ajaks peab rahaline tagala olemas olema. Seega, investeerida tasub igal juhul ja mida varem sellega alustada, seda parem. Ent pole mõtet oma elu ükskord saabuva rikkuse nimel edasi lükata.

Hetkel kuum