Tanel Kandle • 29. november 2016 kell 3:30

Saaks õige kaineks

Tanel Kandle  Foto: Erakogu

Eesti muutmine edukaks ja rikkaks riigiks on lihtne – tuleb lihtsalt kaineks saada. Kainus tagab produktiivsuse, mis on majanduskasvu alus, leiab üliõpilane Tanel Kandle.

Mõni arvab, et pidupäevadel lausa peab napsu võtma. Ja kui tähtpäeval napsuvõtmiseks läheb, siis tuleb kiruda, kui kalliks Toompea jobud on alkoholi ajanud.

Kas me tõesti arvame, et meie majanduse ja riigi alustala peaks olema madal õlle hind? Loomulikult ütleb alkoholiettevõtja, et nende toodete ostmine aitab ka majanduse kasvule kaasa ja toob riigikassasse tulu. Kuid majandus, mis taarub nagu kellamees Lible, kukub ükskord ikkagi pikali. Päriselt lasub vastutus liberaalses majandussüsteemis majandustulemuste eest igal turuosalisel.

Palgata saab kainet pead

Töötajate sünnipäevadel on paljudes ettevõtetes pokaal vahuveini tööpäeva keskel täiesti tavaline. Ettevõtja, ära salli seda! Nii tööandja kui ka kogu ühiskonna huvi peaks olema töötajate tööviljakuse võimalikult kõrge tase.

A. Le Coqi juht Tarmo Noop väidab, et maapoed surevad lahja alkoholi aktsiisi tõstes välja. Ta ei ole vist rääkinud maapiirkondade ­ettevõtjatega. Nende suurim mure pole mitte inimeste puudus, vaid see, et napib kaineid päid.

Pikaajalises plaanis on Eesti majandusele parem see, et tööturu osalised ei ole alkouimas, mitte see, et laekub jõudsalt aktsiisi. Parem on, et inimesed ei joo enam nii palju, sest alko­hol ei ole enam nii kättesaadav. Ja ääremaa väikeettevõtjal on jälle kedagi palgata.

Hetkel kuum