Santa Purgaile • 10. juuli 2017 kell 4:30

Sularaha hakkab ahvatlema

Santa Purgaile  Foto: Citadele

Ettevõtluskonto võib maksude vältimiseks kasvatada väikeettevõtete sularahatehingute arvu, juhib tähelepanu Citadele Panga Grupi juhatuse liige Santa Purgaile.

Eestis järgmisel aastal kasutusele tulev ettevõtluskonto, mis vabastab mikrofirmad raamatupidamiskoormast, on samm õiges suunas, sest väikeettevõtjate elu lihtsustamine vähendab Läti kogemusel nii varimajandust kui ümbrikupalku. Lisaks on kõik, mis soodustab inimeste ettevõtlusega alustamist, sotsiaalne turvavõrk.

Kuid Läti kogemus kinnitab ka, et iga lihtsustus toob kaasa uued kuritarvituste ahvatlused. Kümnendivahetusel langetas Läti kuni viie töötaja ja alla 100 000eurose käibega firmade maksumäära 9 protsendile, mis praeguseks on küll 15 protsendile tõusnud. Seda maksusüsteemi kasutab praegu üle 50 00 ettevõtte ja eraisiku, see on paljude inimeste elu kergemaks teinud ning julgustab ajama asju seaduslikult. Eriti oluline oli see võimalus seitse aastat tagasi majanduslanguse ajal, see muutis paljude ettevõtlike inimeste jaoks seadusliku sissetuleku saamise ja nn musta palga vältimise lihtsamaks.

Samas kinnitab ka Läti kogemus, et ühest lihtsustusest või soodustusest ei tohiks loota võluvitsa, mis mikroettevõtted kiirelt laienema või riigi tulu kasvama paneb. Inimeste ettevõtlikkuse kasvatamiseks, sotsiaalsüsteemist sõltuvuse vähendamiseks ja tuntavaks majanduslikuks efektiks peab soodustuste-julgustuste pakett olema läbimõeldud, süsteemne ja pikaajaline.

Lisaks muidugi kuritarvituste oht. Lätis leidus maksulangetuse järel mõistagi hulk ettevõtjaid, kes töötajail end väikeettevõtjaiks registreerida lasid. Sellised ahvatlused on Eestiski tugevad, olete sellele lausa keeltmurdva nimetuse „ooüütamine“ andnud.

Meedia alustab jahti

Arvestada tuleb ka poliitilise riskiga. Juba esimesed suured ajalehepealkirjad kuritarvitustest tekitavad kiiresti poliitilise surve kogu „eksperiment“ läbikukkunuks kuulutada. Lisaks tuleb pikemaajaliseks tuluks algul kahjud sisse võtta, mis on poliitikas alati raske.

Eesti ettevõtluskonto projektis näen esmalt riski, et maksustades kogu panka laekuvat tulu, võib maksude vältimiseks kasvada väikeettevõtete sularahatehingute arv. 

Kindlasti lõikavad väikeettevõtete soodustustest ja lihtsustustest kasu pereettevõtted, mis on uuringute järgi üks jätkusuutlikumaid ettevõtlusvorme üldse. Kuid nende puhul tuleb silmas pidada sõltuvuse ohtu: kuigi iga ettevõtte eesmärk on kasv ja laienemine, on pereettevõtete jaoks olulisim stabiilsus ja püsivus, kasvumotiiv on neil teistest väiksem. Pereettevõtted võivad eelistadagi jääda pigem väiksemate, kuid tugevalt soodustatud ettevõtete hulka, selle asemel et rohkem riske võttes laieneda, töökohti luua ja suuremat tulu teenida.

Hetkel kuum