Tarmo Tanilas • 5. märts 2018 kell 3:00

Leiame Eestile 100 sõpra

Tarmo Tanilas  Foto: Eiko Kink

Eesti vajab arenguks liitlasi ja mõttekaaslasi ning nende leidmine võikski olla järgneva veerandsaja üks olulisemaid eesmärke, kirjutab Swedbanki investeeringute strateeg Tarmo Tanilas.

Leedu presidendi Dalia Grybauskaite poolt Eestile suure juubeli puhul saadetud ning puhtas eesti keeles kõlanud tervitusvideo “Eestlane olen ja eestlaseks jään” tegi meie hingele pai ning läks paljudele südamesse. Midagi sarnast juhtus kõigest mõni kuu tagasi Kersti Kaljulaidi riigivisiidil Gruusiasse, kus enne lõunasööki hakkas ootamatult kõlama kohaliku meeskoori poolt esitatud Eesti hümn. Neil hetkedel meenus juba lapsepõlves kuuldud kõnekäänd, et ärgu olgu sul 100 rubla, vaid olgu sul 100 sõpra. Valuutad on tulnud ja läinud, aga ütluse sisu pole ajas muutunud.

Eesti on väike riik, millel on vähe maapõuerikkusi. Paljudes valdkondades on meil raske selle maailma vägevatega konkureerida, mistõttu peame olema paindlikud ja nutikad. Tark on keskenduda asjadele, milles oleme tugevad ning kus lisandväärtuse loomiseks on parimad eeldused. Tipptasemel tegijate hulka jõudmiseks vajame mõttekaaslasi ja lojaalseid liitlasi. Paneme vabariigi teise sajandi künnisel fookuse paika ning seame enda visiooniks leida järgneva veerandsaja aastaga Eestile 100 tõelist sõpra!

Anname endast rohkem

Püstitatud visiooni ellurakendamist on mõistlik alustada Eestile strateegiliselt oluliste partnerite kaardistamisest. Selgitame kindlate parameetrite alusel välja riigid, keda enda sõbralistis näha soovime ning alustame nendega soojemate suhete loomist. Saame olla edukad, kui teeme seda südamest ning omakasupüüdmatult ning anname endast rohkem kui vastaspool seda uneski oodata oskab.

Hea sõna ei maksa midagi, aga tähendab selle saajale üllatavalt palju. Loevad pisiasjad, suhtumine ning südamesse minev üllatusmoment. Eesti laste poolt koos meie presidendiga ükskõik millise riigi jaoks neile olulisel päeval teele läkitatud ning kohalikus keeles kõlav tervituslaul sulatab ka kõige kalgimad südamed ning paneb maailmakaardilt kiikama, et kus küll see sõbralik maa asub.

Headus toodab headust ning kurjus toodab kurja. Teeme teistele riikidele seda, mida me soovime, et nad meile teeksid! Aga mida me siis soovime? Tähelepanelikkust, kohalike traditsioonide mõistmist, tunnustust ja lohutust, ühiseid koosviibimisi. Seda rida võiks jätkata, kuid kõige selle ühisnimetaja on vastastikune austus. Tark on koostada endale ülemaailmselt hajutatud sõprade portfell! See tagab meelerahu ka kõige keerulisematel aegadel.

Eesti proosa- ja näitekirjanik Arvo Valton on öelnud: “Me kanname oma sõpru südames ja nad ei ole kordagi öelnud, et neil on seal kitsas.” See sõnum sobib suurepäraselt rahvusvärvides südamekujulisele käsitöömeenele, millega oma tõelisi sõpru tänada, et siis koos nendega Eesti Vabariigi teist sajandit esimesest edukamalt läbida.

Artikkel ilmub Äripäeva, Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, Eesti Gaasi, Silberauto, Nortali ja Harju Elektri arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.

Hetkel kuum