Viktor Trasberg • 28 veebruar 2019

Vastukaja: miks meeldib Äripäevale Reformierakond?

Äripäev soovib juhtkirjas Reformierakonnalt asju, mida valimisplatvormist tegelikult ei leia, arvab Tartu Ülikooli majandusteooria dotsent, Keskerakonna liige Viktor Trasberg.

Viktor Trasberg  Foto: Väinu Rozental

Reformierakonna valimislubaduste maksuosa on sisutühi ja maksuteooriaga vastuolus olev tekst, mis peidab pea padja alla meie tegelike maksuprobleemide ees. Eesti maksusüsteemi peamine probleem ei ole ei alkoholiaktsiis ega tulumaks. Peamine teema on ikka ettevõtte liiga kõrge sotsiaalmaksukoormus, mis moodustab riigieelarvest tuludest pea kolmandiku. See on maksuteema, millest sõltub meie majanduse areng ja ühiskonna tulevik.

Sellel, et sotsiaalmaksust keegi rääkida ei julge, on otsene põhjus. Ettevõtete sotsiaalmaksu vähendamine on ainult võimalik selle osalise ülekandmisega indiviidi maksukoormusesse. See omakorda on võimalik ainult astmelise tulumaksu olemasolul.

Reformierakond pakub oma maksuprogrammis välja 500 eurot tulumaksuvaba miinimumi kõigile. Ja ongi kõik! Peale seda saabub maksurahu ja „ettevalmistumine analüüsideks“. Tulumaksuvaba miinimumi suurendamine ei vähenda kuidagimoodi ettevõtte tööjõukulusid.

„Lihtsa“ maksusüsteemi all mõtleb Reformierakond samasugust tulumaksu nagu on Venezuelas, Valgevenes ja Kirgiisias. Kohe näha, et vanad sõbrad! Tuletame meelde, et Eesti on riik, kus 97% maksudeklaratsioonidest esitatakse elektrooniliselt. Pajatada lugusid sellest, et keegi midagi aru ei saa, on Eesti ühiskonna alavääristamine.

Veelkord, ilma tegeliku astmelise tulumaksuta ei ole võimalikud mingid sisulised maksureformid. Me ei saa vähendada ettevõtte sotsiaalmaksu, mis pidurdab palgakasvu ja suurendab ümbrikupalku. Me ei saa kehtestada sotsiaalmaksu lage, sest see pole ilma progresseeruva maksumäärata võimalik. Me ei saa vähendada tarbimismakse, sest kuskilt peab ju raha tulema.

Kokkuvõttes on kurb näha, et tänaseks surnud maksudogmad hoiavad meid ikka oma raudses haardes ega võimalda edasi liikuda kaasaegse ja euroopaliku maksusüsteemi poole. Äripäevale uued majanduspoliitilised valikud ei tundu paraku sobivat.

Hetkel kuum