Inglismaa ristteel: kergitada intressimäärasid?

18. veebruar 2011, 12:58

Inglismaa on sattunud ristteele: kas kergitada intressimäärasid olukorras, kus majanduskasv on järsult aeglustunud, selleks, et ohjeldada hoogu koguvat inflatsiooni?

Inflatsioon tõusis jaanuaris 4%, mis on kahe aasta kõrgeim. Tingitud oli see käibemaksu tõusust ning kõrgetest kütusehindadest. Kõrged hinnad võivad saada Inglismaa majanduskasvule piduriks, kuna suur töötus ja madal palgatõus ei suuda inflatsiooniga sammu pidada.

Kolmapäeval avaldatud töötusnumbrid näitasid kasvu, kui kolme kuuga võttis end arvele 44,000 uut tööotsijat, tõstes töötute koguarvu üle 2,5 miljoni. Rekordarv töötuid oli 16-24 aasta vanuste seas, kellede üldarv on nüüdseks üle 965 000.

Inglise keskpanga juht Mervyn King ütles kolmapäeval oma kirjas rahandusministeeriumile, et lähikuudel võib inflatsioon Inglismaal tõusta isegi 5%-ni, mis on kõrgem kui Inglise keskpank on prognoosinud. Lisaks mainis King, et inflatsioon peaks hakkama vähenema alles 2012. aastal. Kui inflatsioon kogub aina hoogu, siis kuidas loodavad britid oma majanduse käima saada?

Praegu on Inglismaa baasintressimäär rekordmadal 0,5% ning keskpanga juhil lasub üha suurem surve seda kergitada. Vaatamata sellele, et Suurbritannia majandus langes 4. kvartalis, on tarbijahinnaindeksi tempo 14 järjestikkust kuud olnud kõrgemal kui Inglise keskpank seda prognoosinud on.

Inflatsioon Suurbritannias on kõrgem kui USAs või eurotsoonis, aga kui intressimäärasid kergitada liiga vara, võib see ohtu seada Inglismaa majanduse, mis on hapras seisus.

Inglismaal on rekordiline 11,4protsendiline, 160 miljardi naelane puudujääk eelarvest. Suurbritannia rahandusministeerium prongoosib maksutõusude näol 13 miljardi naelast aastatulu ning britid vajavad majanduspoliitikat, mis taskaalustaks praegust olukorda.

Britid võivad kasvu stimuleerida majandust ka kvantitatiivse leevenduse näol. Kui seda aga tehakse, võib see brittide valuutale mõjuda nõrgestavalt ning inflatsiooni veel kõrgemale viia.

Inglismaa prognoosib 2011. aastaks nõrgemat majanduskasvu kui seda oodati  mullu novembris. Majanduskasvu summutavad suur eelarvedefitsiit ning fiskaalprobleemid.

Inglismaa on väga keerulises olukorras. Meetmed, mida riik on kasutanud, et kasvu stimuleerida ning langusega võidelda on hakanud neile peavalu valmistama. Oma kolmapäevases kirjas rahandusministeeriumile toonitas King, et inflatsioon ei ole keskpanga kontrolli alt väljunud, kuid tulevik on tekitanud palju ebakindlust ka keskpanga nõukogus, kus nähakse lahkhelisid järgneva 12 kuu stsenaariumides.

Keskpanga rahanduspoliitika komitee liige Adrew Sentance ütles eile välja, et Suurbritannia vajab karmimat monetaarpoliitikat, et võidelda inflatsiooniga. Sentance peab lähituleviku inflatsiooniprognoose liiga optimistlikuks.

Mingil hetkel peab panga baasintress üles minema. Isegi kui Inglise keskpank tõstab baasintressimäära 1protsendini selle aasta lõpuks ning 2protsendini 2012. aastal, ei pruugi see olla piisav, et saada inflatsiooni prognoositud 1,7protsendini.

Suurbritannias on viimase kolme kuu jooksul gaasi ja bensiini hinnad tõusnud 15% ja toidu hinnad 20%. Selleks poolaastaks oodatakse veel edasisi hinnatõuse. Seega, enne majanduse paranemist peavad britid kogema langust elustandardites, sest taastumine ei saa kerge olema.

Rainer Saad, RealTrade mänedžer ja finantsanalüütik

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. February 2011, 11:56
Otsi:

Ava täpsem otsing